Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wentylacja małej 'szafy serwerowej'

mariush'ek 19 Apr 2009 00:58 6510 13
    mariush'ek
    Level 17  
    Witam!

Mam dość nietypowy problem. Jednak ten dział wydaje mi sie odpowiedniejszy od "Komputery - chłodzenie". :)

Sytuacja wygląda następująco:
    Na strychu mam złożony serwer składający się z komputera desktopowego, switcha, modemu, routera i monitora (ale cały czas jest wyłaczony). To wszystko upakowane jest w szafke z plyty mdf o wymiarach ok 100x60x70 cm, czyli nawet nie ma jednego kubika. Szafka z zewnątrz jest obłożona 10cm styropianem i zamykana szczelnie (no... mogą być małe prześwity w drzwiach, oraz otwory dla wentylatorów).
    Teraz patrząc na rysunek poniżej, w miejscach zielonych kółek są zamontowane wentylatory komputerowe 8cm 12V, takie no-name.
    Zgodnie z zasadą termicznego obiegu powietrza układ działania wygląda tak:
    1-wwiewa powietrze
    2-zasysa powietrze

Wentylacja małej 'szafy serwerowej'

Teraz zaczyna się właściwy problem. Na strychu w zależności od pory roku takie panują tam temperatury tj. zima - zimno :P ok 5*C więcej niż na zewnątrz, w lecie ok 10*C więcej niż na zewnątrz (duszno, parno i w ogóle ).
    Przez zimę więc taka cyrkulacja powietrza wystarczała-temp średnie podzespołów to miedzy 30-35*C. Natomiast jak widać bardzo dobrze za oknem zbliża się pora ciepła.
    Myśląc jak można byłoby ochłodzić szafę w lecie wpadłem oto na taki pomysł (jeżeli macie jakieś inne to proszę piszcie!).
    Mam wolny jeden kanał komina (czerwony na rysunku), który ma początek i otwór w piwnicy, która znajduje się poniżej poziomu gruntu, więc niezależnie od pory roku panuje tam w dość chłodna temperatura.
    Planuję dołączyć szczelną rurkę (sr. 100-120mm dl. ok 3m) miedzy obecnym wwiewem powietrza (1) w szafie a kominem.
    Myślę, że będzie to pracowało tak jak sobie wymyśliłem i temperatury będą w normie w lecie.
    Tylko wentylator o jakich parametrach dać w miejsce (3) na rysunku?
    Priorytetem w doborze jest stosunek pobór prądu/wydajność, ponieważ takie urządzenie będzie pracowała prawdopodobnie 24h.
    Wystarczy 100-150zl ?
    Co myślicie o moim pomyśle?
    Uciąg powietrza przez wentylator będzie wystarczający?
    Może macie jakieś inne?
    serwisant73
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Możesz założyć wentylator kanałowy i sterować go temperaturowo,temperatuą pomieszczenia serwerowni za pomocą zwykłego termostatu ON-OFF.Wentylator 150-200W powinien ci wystarczyć.Przed wentylatorem dobrze by było zainstalować jakiś filtr.
    piotr5000
    Level 21  
    Przenieś serwer do piwnicy . Najmniejsze roczne wahania temperatury
    mariush'ek
    Level 17  
    serwisant73 tak właśnie się rozglądałem za wentylatorami kanałowymi... ale o dużo mniejszych mocach... typu 20W. Skoro piszesz ze potrzebna będzie co najmniej stówa... to chyba będzie robił zawieruchę w tej szafie :) skoro taki komputerowy o mocy 1W troszkę daje może nie chłodzi ale zefirek sie pojawia :)
    a termostat będzie obsługiwany również przez serwer na czujnikach DS18B20.

piotr5000 też o tym myślałem, tylko znowu w piwnicy jest dość duży problem z wilgocią... typu, poleje z 4 dni i już w jednym pomieszczeniu widać wodę, więc nawet jakbym zrobił podwieszaną to i tak podzespoły tego nie polubią....

dziękuje za odpowiedzi
  • Helpful post
    krzysiek_dub
    Level 2  
    Witam,
    Obu moich przedmówców ma rację, a ja to widzę tak:
    1) Jeśli server zostanie na strychu, to proponuję rozwiązanie, które podpatrzyłam w jednej z szaf Dell'a - cztery wentylatory umieszczone bezpośrednio na górze (w suficie szafy, a nie w punkcie 2), gdyż w lecie temperatura się podniesie, a ciepło - jak wiemy - unosi się. Myślę, że cztery wentylatory o średnicy 8cm i 12V wystarczą. Zatem,wytnij odpowiedni otwór na cienką blachę z otworami wentylacyjnymi i do niej przymocuj wentylatory, dwa obok siebie i kolejne dwa naprzeciwko - nie w rzędzie.
    Ponadto, zrezygnowałbym z wykorzytstania komina i punkt 1 równiez bym zatkał. Zamiast wlotu powietrza, zammontowałbym centralnie jeden lub dwa wentylatory (średnicy 8cm i 12V) ok. 5cm nad podłogą szafy, aby wymusić obieg powietrza wilgotnego do góry (jeśli jakieś się dostanie do szafy przez te szczeliny).

Koszt pięciu lub sześciu wentylatorów nie będzie zbyt duży, gdyż mówię o wentylatorach uzywanych w zasilaczach komputerowych: 12 V i ok.0,3A.

2) jeśli chcesz przenieść server do piwnicy, to co z wilgotnością powietrza, skoro są prześwity w obudowie, przez które wilgotne powietrze będzie "zasysane" ? Proponuje w tym wypadku zakup wentylatora łazienkowego z wbudowanym higrostatem, wyłącznikiem czasowym oraz czujnikiem temperatury i wstawienie go w punkcie 2, gdyż ten wentylator wyciąga wilgotne powietrze. Punkt nr 1 proponowałbym zatkać.

Koszt wentylatora ok.180-200PLN w Castoramie (cena sprzed 2 lat).

Co do poboru prądu, wentylator ten jest zasilany z sieci 230V.Modelu i marki nie pamiętam, aczkolwiek od dwóch lat posiadam dwa podobne modele (ale bez higrostatu) i wciąż pracują cicho w łazience, gdzie nadmiernie kondensowała się wilgoć, a drugi w toalecie.

3) Oczywiście, tak jak kol.serwisant73 wspomniał, nie można zapomnieć o filtrze przed wentylatorem, jeśli chcesz użyć komina, ale nie polecam używania komina ze względu na wilgotność powietrza pochodzącego z piwnicy.

4) W zależności od tego skąd i czy wogóle łączysz się z serwerem,czy też siadasz przed nim, to proponuję pociągnąć do switcha skrętkę UTP i łączyć się zdalnie z serwerem. Jeśli to Windows,użyj Zdalnego Pulpitu czy programu TeamViewer, a jeśli Linux'a, to programu VNC.
    piotr5000
    Level 21  
    Łatwiej usunąć z szafy wilgoć niż ją studzić .
    Prostym sposobem jest grzałka 24V / 20W położona na spodzie szafy i mały transformator. Rozwiązanie z powodzeniem stosowane w pomieszczeniach przemysłowych o dużej wilgotności . Odpada problem zabezpieczenia przed kurzem ( wymiana wkładów filtracyjnych ) . Może się okazać że grzałka nie będzie potrzebna , bo wystarczy ciepło z serwera
  • Helpful post
    serwisant73
    Pisałem o takiej mocy ze względu na długośc kanału,jego opory ,opory na filtrze itp.Chyba nie przesadziłem...?
    Chris_W

Level 38  
    serwisant73 wrote:
    Pisałem o takiej mocy ze względu na długośc kanału,jego opory ,opory na filtrze itp.Chyba nie przesadziłem...?

To wszystko zależy od jednej jednostki - [m3/h] - ile tego powietrza trzeba.
    mariush'ek
    Level 17  
    Tak jak pisałem, szafa ma pojemność ok 0,5m3, wentylator o którym myślę tłoczy 100m3/h. Ale jak to przełożyć, czy to wystarczy to nie wiem :)
    Chris_W

Level 38  
    Zrób jak radził krzysiek_dub - pierwszy wariant. To najpowszechniej stosowany sposób na szafy.
    Tylko montując wentylatory na dachu szafy podziel je na sekcje - aby zimą pracowął jeden najmniejszy a latem wszystkie.
    serwisant73
    Jeżeli latem temperatura na strychu będzie ok,40st, i w szafie mniej więcej tyle samo,to co dadzą te wentylatorki w jej dachu?
    xeo2002
    Level 10  
    Bezwzględna temp parowania na elemencie który jest chlOdzony wymuszonym przeplywem powietrza z wentylatora będzie mniejsza nIż temp otoczenia i samego elementu to cała idea chłodzenia z wumuszonym przeplywem !prosty przykład aby to łatwo ci zoobrazowac poslin sobie palec i zacznij w nieg dmuchać ;)
    Chris_W

Level 38  
    xeo2002 wrote:
    Bezwzględna temp parowania na elemencie który jest chlOdzony wymuszonym przeplywem powietrza z wentylatora będzie mniejsza nIż temp otoczenia i samego elementu to cała idea chłodzenia z wumuszonym przeplywem !prosty przykład aby to łatwo ci zoobrazowac poslin sobie palec i zacznij w nieg dmuchać ;)

Tylko że tu nie ma chłodzenia tego typu - bo też nic nie ma prawa parować.
    Od biedy takie rozumowaie dotyczyć może człowieka leżącego przed wentylatorem (ludzik się poci - paruje i chłodzi intensywniej niż samym przepływem powietrza) ale co komputer miałby "wypocić" żeby się schłodzić?
    xeo2002
    Level 10  
    To był przykład samej idei zawsze chodzenie z wymuszonym przeplywem będzie skuteczniejsze od naturalnego gdyż nawet jesli będziemy chodzić tym samym powietrzem z otoczenia elementu to wymiana ciepła miedzy grzejacym się elementem a omywającym go powietrzem z wentylatorya będzie skuteczniejsza niż bez wymuszonego przepływu w którym ciepło wygenerowane przez grzejacy się element będzie "stało" w okół elementy taki układ będzie pracował poprawnie z fanem do czasu gdy powietrze w danym pomieszczeniu nie osiągnie temp wyższej niż temp shutdownu serwera.