Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diody stabilizacyjne - sprawozdanie

19 Kwi 2009 11:24 3075 2
  • Poziom 10  
    Witam. Mam zrobić sprawozdanie z tego oto ćwiczenia:

Oto kilka moich problemów z instrukcji:
    "Na wykresie uwzględnić hiperbole mocy maksymalnej" W instrukcji jest Pmax=0,2 W Czyli z prawa Ohma I=0,2/U Jednak jak podstawię za U moje dane z pomiarów to ta "hiperbola" to jest prawie jak prosta :) Nie wiem czy to jest dobrze ;/
    "Określić minimalny i maksymalny prąd stabilizacji diody" Napięcie stabilizacji odczytałem z wykresu, dzięki temu prąd stabilizacji też można uzyskać, ale minimalny i maksymalny ?
    "Dla wybranej diody w punkcie trzecim na charakterystyce zaporowej zaporowej wykreślić prostą obciążenia dla R=910 przy U=15 i 20 V. Określić maksymalny prąd jaki można pobrać z układu, przy wahaniach napięcia (od 20 do 15V), dla którego układ zachowuje własności stabilizacyjne. (Tu zrobiłem Imax=15/910 i Imax=20/910, ale to chyba źle :P ). "

Będę wdzięczny za jakiekolwiek podpowiedzi. ;)
    Wybaczcie, może te pytania są banalne, nie wiem, ale niestety nie wiem jak się z tym uporać. :)
  • Poziom 12  
    Minimalny prąd stabilizacji odczytujesz z wykresu, maksymalny ze wzory Imax=Pmax/Ustab.

Prosta obciążenia dla 20V. Jeden punkt to -20V dla I=0 a drugi to 0V dla I=20V/920oΩ. Analogicznie robisz z 15V.
  • Poziom 2  
    Witam! Mam mały problem z Tym samym sprawozdaniem :)

Chodzi mi o pkt 4 :) Na podstawie pomiarów z pkt 3 obliczyć współczynnik stabilizacji dla kilku pkt .

Jak wyliczyć Rd?? wiem ze jest to rezystancja dynamiczna i wylicza się ja ze wzoru Rd=ΔU/ΔI

Tylko nie wiem z którego pkt mam to zrobić bo w układzie 3 podczas laborkow robiliśmy 2 podpunkty
    1 Zmierzyć zależność Us=F(Is) dla dwóch wartości 15V i 20V przy r=910Ω zanotować R0
    2 zbadać zależność Us=F(u) przy R=910Ω i R0 =2,5kΩ

wzór w instrukcji jest

s=1+R/R0+R/Rd

R to będzie 910Ω a R0 i Rd podstawiam z pk1 czy 2??