Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kodak C 813 Problem ze złożeniem.

15 Maj 2009 14:41 1106 8
  • Poziom 10  
    Witam:)

Postanowiłem sie wziąć za naprawę kolegi aparatu,który mu upadł podczas robienia zdjęcia,skutkiem upadku było ze obiektyw sie zgiął,czyli przeskoczył na ślimaku obiektywu, nie mogłem tego wcisnąć lecz probowałem ale nie chciałem niczego po łamać wiec rozebrałem go na czynniki pierwsze,ale teraz mam problem z jego złożeniem,jest ktoś wstanie mi pomoc lub jakieś schematy?albo ktoś tym się zajmuje?

Pozdrawiam
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 31  
    A czego kolega nie potrafi poskładać, obiektywu czy aparatu?
  • Poziom 10  
    Obiektywu kolego,a jestes mi wstanie pomoc?
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Jakieś 2 -3 sztuki poskładałem. Co ciekawe w tym samym modelu elementy mogą się różnić od siebie, ale zasada jest taka sama. Wewnątrz głównej tulejki jest element przesłony zsuwamy go na sam dół, nakładamy środkowy pierścień ustawiając końcem taśmy odblaskowej (długiego paska) przy fotokomórce (na taśmie). Po założeniu trafieniu w prowadnice przekręcamy pierścień odwrotnie do ruchu wskazówek aż do punktu krańcowego (krótki pasek w polu fotokomórki) w tym położeniu maksymalnie wyjeżdża wewnętrzny element z przesłoną. Nakładamy górny pierścień z soczewką - jest mimośrodowo wiec tak aby zgrywały się ze sobą (punktem z wkrętem trzymającym osłonkę ozdobną w stronę fotokomórki) Delikatnie przekręcamy i powinna łatwo wejść w prowadnice. Kręcimy pierścieniem głównym w prawo i wszystko powinno zjechać w dół. Aby się nie rozeszły można zostawić troszkę wysunięte - teraz zębatki (ta ze sprężynką ma metalową ośkę, potrafi wypadać) zakładamy osłonę i już. Potem z góry fotokomórkę soczewki , wkładamy soczewkę ogniskującą na prowadnice na to sprężynkę i dokręcamy wieczko. Na koniec filtr, gumową osłonkę filtra polaryzacyjnego i przykręcamy całość do płytki z matrycą. Tyle na odległość - niestety nie mam żadnych rysunków tego ale na prawdę te obiektywy nie są mocno skomplikowane, nawet nie potrzeba żadnych znaczników jak przy niektórych modelach, tylko wymagają troszkę cierpliwości - tam wszystko ma swoje miejsce. Powodzenia

Oczywiście należy sprawdzić czy wszystko gładko pracuje jeszcze przed kompletnym wkręceniem obiektywu w aparat.
    1 - mechanicznie jeszcze bez założenia osłony głównej.
    2 - po złożeniu np podając jakieś 3v na silnik - powinien bez problemu wysunąć się a po zmianie polaryzacji wsunąć.
  • Poziom 10  
    Nie dodałem ze jak wewnatrz tego obiektywu jest jest tulejka na 3 nozkach gdzie ma ona miejsce i sie przesuwa gor i doł,jedna nozka jest złamana. Bedzie to mialo jakis problem na prace obiektywu?
  • Poziom 31  
    No to raczej będzie problem, w każdej z tych nóżek jest nit który ciągnie tą tuleje w prowadnicy. Jak coś jest krzywe czy złamane to już raczej prawidłowo działać nie będzie. To jest jednak dość precyzyjne. Można próbować kleić czy spawać na gorąco ale raczej należy rozglądać się za nowym obiektywem. (albo aparatem gdzieś za 80 -90 można sprawny kupić) sam chyba mam gdzieś taki model "po przejściach"
  • Poziom 10  
    To jest nowy aparat ale gwarancja tego nie uznala,a masz moze caly obiektyw na sprzedasz? jaka cena?tak to bym wstawil caly obiektyw i go złozyl.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Dałem info na PW. Jakieś szanse są.
  • Poziom 10  
    Nie dostalem nic na PW.