Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuner nie pamieta stacji

Qdziu 18 Maj 2004 13:21 2703 11
  • #1 18 Maj 2004 13:21
    Qdziu
    Poziom 9  

Jest to tuner Technicsa ST-GT650.Po wyciagnieciu wtyczki z gniazdka traci natychmiast wszystkie zapisane stacje radiowe z pamieci.Co jest tego przyczyną? Czy wplyw na to ma ze zasilanie wszystkich segmentów wiezy (5szt.)jest na listwie zasilającej podłaczonej do jednego gniazdka. :cry:

0 11
  • #2 18 Maj 2004 15:05
    tik_tak
    Poziom 36  

Masz uszkodzony(dostaje upływności) kondensator C921(1000uF/10V) ,zamontowany jest na płycie wyświetlacza tuż przy procesorze sterującym .Zamiast niego śmiało można wstawić kondensator pamięci -wydłuży się wówczas czas podtrzymania zaprogramowanych stacji.Hej.

0
  • #3 18 Maj 2004 15:15
    wmak
    Poziom 27  

Na 95% (bo nie znam tego konkretnego modelu) :
    Znajdź w okolicy procesora kondensator 0.01 - 0.1 F (farada, nie mikrofarada) na 5,5V -zwykle inny niż wszystkie, jedyny na takie napięcie, kolor zielony, złoty, brunatny - średnica ok 15mm wys ok 10mm.
    Szukaj w sklepach: tzw. "Back Up" (podtrzymujący, do pamięci) albo "Golden Cap" kondensator.
    Wmak

0
  • #4 19 Maj 2004 13:15
    Qdziu
    Poziom 9  

W tunerze zaraz kolo wyswietlacza znalazłem dwa kondesatory ( C928 35V, 10mikro faradów) i (C927 50V, 3.3 mikro farada).Czy to ktorys z nich jest odpowiedzialny za podtrzymanie pamieci? Jak tak to który mam wymienic? I o jaki(jakich wartosciach)? Bo są tu jeszcze jakies dwa innne kondensatroy kolo napisu POWER SUPPLY.Sa one koloru niebieskiego raczej duzych gabarytów o wartosciach 2200mikrofarad 16V ten drugi torszke mniejszy 1000mikorfarad 25V. podpowiedzcie mi bo jestem zielonyyy. :?:

0
  • #5 19 Maj 2004 13:22
    tik_tak
    Poziom 36  

Hej. C921 (1000uF na 10 V)jego masz wymienić bądź zastąpić kondensatorem pamięci.poszukaj dokładnie

0
  • #6 19 Maj 2004 13:49
    Qdziu
    Poziom 9  

Zabij mnie ale nie ma takiego kondensatora jak ty piszesz.Juz sam nie wiem co mam z tym zrobic

0
  • #7 19 Maj 2004 14:22
    wmak
    Poziom 27  

Sprawdziłem schemat i spis elementów tego tunera.
    Fakt, nie ma w nim tego "specjalnego kondensatora do pamięci".
    Może to (choć wątpliwe) ten C921.
    Sprawdź diody 901, 902 i 917 czy nie mają upływności.
    Prawdopodobne, że w procesorze jest EEProm, nie potrzebujący napięcia podtrzymującego.
    Może źle działa układ resetu ?
    Wmak

Dodatkowe pytanie:
    Czy ten tuner kiedykolwiek pamiętał stacje po wyjęciu wtyczki z sieci ??
    Moźe go tak wymyślili ? (bez podtrzymania)
    Znam sporo tzw miniwież (Sony, Panasonic, Aiwa, Pioneer i inne) ze zdalnym sterowaniem, czyli takie urządzenia, które są zawsze włączone do sieci i "gaszone" pilotem, które też "zapominają" po odłączeniu sieci.
    Coś mi się wydaje, że Ten Tuner Tak Ma !!
    (a wcale nie trudno byłoby mu DOŁOŻYĆ podtrzymywanie)

0
  • #8 19 Maj 2004 15:10
    tik_tak
    Poziom 36  

:arrow: Wmak.Ten tuner ma w podtrzymanie za pomocą tego kondziorka 1000uF10V choć nie jest to kondensator pamięci ale zgromadzony w nim ładunek wystarcza na pamiętanie zaprogramowanych stacji przez około miesiąc.
    :arrow: Qdziu ,sprawdź dokładnie ,w ST-GT650 musi być C921.Z niego prowadzone jest zasilanie 5V na proc IC901(nóżka 56)

0
  • #9 19 Maj 2004 15:44
    wmak
    Poziom 27  

Nie będę się kłócić, bo nie eksperymentowałem z tym tunerem - możliwe, ale musiałby to być specjalny elektrolit , bo zwykły, nawet z tych lepszych, sam się rozładuje (nie obciążony) po kilku -kilkunastu godzinach.
    Te na 5,5V mają znikomy prąd upływu i stosuje się pojemności 10-100 razy większe.
    W dodatku siedzi on na nodze VDD a nie BACK UP procesora - chyba, że jest błąd w serwisówce.
    Jak mi taki tuner wpadnie w ręce to zbadam.
    Wmak

0
  • #10 19 Maj 2004 23:57
    Qdziu
    Poziom 9  

Drogi tik taku nie znalazlem tego kondensatora o ktorym mowiles.Mam tu tylko proc.IC 902 a obok niego jest konden.C 914 (6,3V 470uF).Nie wiem czy masz dobry schemat(bez urazy)Ale nie mam nic takiego co ty mowisz.A ten tuner mial pamiec po wyciagnięciu z gniazdka około miesiiaca.Najlepiej chyba zrobie i wymienie wszystkie konden.z niego i napewno na ten zepsuty trafie.

0
  • #11 20 Maj 2004 11:21
    tik_tak
    Poziom 36  

Qdziu,przepraszam ,podałem Ci złą lokalizację omawianego kondensatora. Jeszcze raz zdemontuj płytę panela przedniego ,tam przy układzie Resetu(IC904) jest zamontowany ów 1000uF/10V . Wywal jego i zastąp kondensatorem pamięci.

0
  • #12 22 Maj 2004 22:08
    kaem
    Poziom 26  

Mam Technicsa SA-EX120 (co prawda to amplituner) i tam w instrukcji obsługi jest napisane, że w nowym urządzeniu przed przystapieniem do programowania tunera należy włączyć go na standby do sieci na kilkanaście godzin. Też się zdziwiłem na takie coś ale sprawdziłem co się dzieje gdy to zignoruję (sprzęt był nówka). I faktycznie, tuner tracił pamięć. Po zostawieniu go pod prądem przez noc, pamięć się "naładowała" i nie ma problemów od pięciu lat.

0