Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z instalacją programatora USBasp

dyndek 25 Jun 2009 12:13 9750 19
    dyndek
    Level 10  
    Witam wszystkich.

Przeszukałem całe forum w poszukiwaniu odpowiedzi na mój problem ale nie znalazłem dlatego stworzyłem ten temat.

Zrobiłem programator wg schematu ze strony http://mirley.firlej.org/programator_na_usb_usbasp. Zlutowałem go bardzo starannie dlatego jestem pewien że pod względem elektrycznym wszystko jest OK. Atmege 8 zaprogramowałem programatorem na LPT. Podłączam programator do USB w kompie i wykrywa mi nieznane urządzenie. Kiedy próbuje zainstalować sterownik pisze że nie może go znaleź a kiedy instaluje go fuknkcją "Z dysku" pisze że brakuje danych o urządzeniu. Próbowałem wszystkich sposobów i nic.
    Dlatego proze o pomoc. Co może być tego przyczyną? Jeśli jest to możliwe czy mógłby ktoś napisać dokładnie krok po kroku co trzeba zrobić żeby go uruchomić. Mam również pytanie czy w mikrokontrolerze w programatorze fuse bity muszą być przestawiane czy mogą pozostać oryginalnie? Jeśli trzeba je zmieniać to czy w PonyProg można to zrobić i jakie dokładnie ustawić? Po prostu nie chce sobie zablokować mikrokontrolera.

Z góry dziękuje wszystkim za odpowiedzi i pozdrawiam.

P.S. Próbowałem go zainstalować na Windows Vista Buisness ale tam dzieje się to samo a jak instaluje sterownik funkcją "Z dysku" pisze żeby sprawdzić czy jest to wersja dla windowsa 32 bitowego. Widziałem że innym się udawało to uruchomić ale nie wiem jak.
    zdebel
    Level 15  
    Czy jesteś pewien, że użyłeś diody zenera 3V6? Ja kiedyś, przez pomyłkę u siebie (co prawda inne urządzenie, ale ten sam driver usb :) ) wsadziłem prostownicze :D I efekt był dokładnie taki, że VID i PID są 0, windows nie wie co to jest, poza tym że sobie jest. Możesz spróbować także przez hub usb podłączyć, zauważyłem że one niedopasowane linie sygnałowe łapią, a same potem do kompa "konwertują" na poprawne.
    dyndek
    Level 10  
    Jeśli chodzi o diody to jestem pewien że są dobre wlutowane. A ustawiałeś fuse bity na atmega czy zostawiłeś oryginalne a tylko go zaprogramowałeś? Spróbuje przez huba.
  • Helpful post
    boogdan
    Level 15  
    Fabrycznie mega8 chodzi na wewnętrznym oscylatorze. Trzeba przestawić fuse-bity tak aby chodziła na zewnętrznym kwarcu. Na stronie do której podałeś linka jest to opisane (w sekcji programowanie), masz tam też podane wartości jakie trzeba zapisać do HFUSE i LFUSE.
    Kolek
    Level 25  
    Miałem ten sam problem, jest już gdzieś opisany. Na jednym laptopie starszym działało na nowszym do którego właściwie zbudowałem ten programator - nie. Pomogła zmiana diod zenera na takie napięcie jakie opisuje standard czyli 3,3V (ja mam BZX79C3V3)
    dyndek
    Level 10  
    Dziękuje wszystkim za odpowiedzi.

Problem został rozwiązany. Zmieniłem Atmege na nową i ustawiłem fuse bity i pomogło. Teraz programator działa bez zarzutu. Na Win XP i na Win Vista 32 buisness udało mi się go uruchomić. Co ciekawe na Viscie nie wiem jakim cudem system znalazł sam sterowniki i je zainstalował.
    SPAWN17
    Level 16  
    Przepraszam za odświeżanie tematu, ale mam dokładnie taki sam problem. Poskładałem USBasp, zaprogramowałem procka i ustawiłem fusebity. Udało mi się zainstalować i poprawnie uruchomić programator na PC z WinXP, ale za nic nie mogę uruchomić programatora na laptopie z Vista. Diody zenera 3V6 oraz 3V3 nie zmieniły reakcji Visty. Programator podpinam za pomocą hub'a. Nie mam juz pojęcia co może być nie tak w tym co robię.
    mazomen
    Level 15  
    Jaką masz wersję Visty bo na 64bit ludzie mają problemy żeby odpalić, parę razy spotkałem na forum posty z tym problemem
    Airborn
    Level 12  
    swoją drogą przestroga dla tych którzy dopiero będą składać programator - używajcie diod jak najmniejszej mocy, z większymi są podobno problemy
    marco47
    Level 41  
    Witam kolegów!
    Należy zastosować program libusb-win32-filter-bin-0.1.12.2
    ze strony http://www.libusb.org/
    Po instalacji i przeprowadzeniu testu przez program , urządzenie USB zostaje wykryte i od tego momentu nie ma problemu z uruchamianiem urządzenia .
    Program wykrywa wszystkie urządzenia USB podłączone do komputera.
    SPAWN17
    Level 16  
    Używam systemu Vista 32-bit. Po zainstalowaniu libusb-win32-filter-bin-0.1.12.2 komputer przestaje mi wykrywać jakiekolwiek urządzenia w komputerze. Najpierw padają porty USB a po restarcie cała reszta. W menedżerze urządzeń pojawiają się żółte wykrzykniki. Oczywiście instalacja jest przeprowadzona z prawami administratora.
    marco47
    Level 41  
    Kologo SPAWN17
    Libusb-win32 to biblioteka, która umożliwia dostęp do przestrzeni użytkownika aplikacji USB
    urządzeń w systemie Windows (Win98SE, WinME, Win2k, WinXP).

Jeżeli zainstalowałeś program - uruchom tylko TEST z podłączonym programatorem. Jeśli pokaże programator to OK.
    Nie uruchamiaj FILTRU.
    PF
    Level 19  
    Witam !!!
    Zrobiłem programator USBasp ze strony [ http://www.fischl.de/usbasp/ ] by J.A. de Groot i :
    Atmega wgrała się pięknie bez żadnych błędów [ fuse bity też]
    przy instalacji też poszło ok,został wykryty od razu i widać go w Menadżerze Urządzeń jako USBASP ale !!!
    Przy próbie zaprogramowania innej ATmegi 8 wyskakuje :

C:\Program1\avrdude.exe -u -C C:\Program1\avrdude.conf -p m8 -P usb -c usbasp -U flash:w:C:\VFD\VFDclock.hex:a
    avrdude.exe: error: could not find USB device "USBasp" with vid=0x16c0 pid=0x5dc

Znalazłem gdzieś w instrukcji do niego taki opis:

Nowa wersja avrdude (5.3.1)[ ja mam 5.5 ] jest niekompatybilna ze starszym firmware programatora iodwrotnie, użyj wersji zgodnych ze sobą. Niezgodność wersji objawia się komunikatem:
    avrdude: error: could not find USB device vendor=0x3eb product=0xc7b4
    lub podobnym, pomimo tego, że urządzenie jest widoczne w menedżerze urządzeń i zainstalowany został sterownik.

Nie wiem czy te błędy mówią o tym samym czy tylko brzmią podobnie.

Ja mam zainstalowany komplet: usbasp.2009-02-28

usbasp.atmega8.2009-02-28.hex
    i win-driver libusb_0.1.12.1
    Avrdude 5.5 i nakładka Burn-o-mat v.2.1.1.

W tescie LIBUSB wykryty jest programator jako USBASP produkcji FISCHL.

Może ktoś co ma to wszystko w jednym palcu podpowie czy ten komplet powinien ze sobą działać.
    Mam oczywiście zainstalowany sterownik giveio.sys.
    status of giveio:
    Type: [0x01] Kernel driver.
    Start Type: [0x02] Automatic
    Error Control: [0x01] NORMAL: Display a message box.
    Binary path: \??\c:\windows\system32\giveio.sys
    Load order grp:
    Dependencies:
    Start Name:
    ok.

Czy ktoś może powiedzieć o co w tym wszystkim chodzi, a właściwie to czemu to nie chodzi.
    Czy ten mój błąd pochodzi z błędów programowych , może ktoś ma namiary na komplet wszystkiego co gra ze sobą . Czy ten błąd może pochodzić z uszkodzonej Atmegi którą próbuję zaprogramować [ nie jestem jej pewny ].

Po zaniku jakichkolwiek pomysłów postanowiłem zmienić oprogramowanie uP na starsze [ tak niektórzy zalecają w necie ]. Niby się wszystko wgrało ale programator przestał być rozpoznawalny w systemie, przestała swiecić dioda w nim po podłaczeniu, żadnych sterów do niego nie chciał system pobrać [ urządzenie nie znane ]. Po ponownym powrocie do firmware usbasp.2009-02-28 znowu wszystko jest ok poza tym że w dalszym ciągu wali błąd avrdude.exe: error: could not find USB device "USBasp" with vid=0x16c0 pid=0x5dc

ps. MAM OCZYWIŚCIE WLUTOWANE DIODY ZENERA 3V6.

Dzięki za jakieś podpowiedzi.
    loocasm
    Level 15  
    U mnie poszło bezproblemowo z WinAVR-20090313, który ma na pokładzie avrdude 5.6.
    Nie instalowałem dodatkowo libusb, po prostu przy podłączeniu programatora winda zapytała o sterowniki, a ja wskazałem jej te w usbasp.2009-02-28\bin\win-driver\libusb_0.1.12.1.

Problem z programowanym procesorem byłby ogłoszony innym komunikatem, ten który dostajesz wiąże się z niewykryciem samego USBasp.
    atom1477
    Level 43  
    Witam
    Mam dokładanie taki sam problem.
    Win XP SP3.
    Programator jest wykrywany. Instaluje się ładnie.
    W menedżerze urządzeń się pojawia. Ma poprawny PID/VID.
    LibUSB też go widzi i też wszystko jest ok.
    Ale AVRDude oczywiście ma jakiś problem.
    Testowane na AVRDude 5.0, 5.1, 5.2, 5.3.1, 5.4 i 5.5.
    Soft w USPAsp-ie najpierw 2009-02-28, teraz 2006-12-29 ale wciąż to samo.
    To na pewno nie wina laptopa czy diod Zenera, bo ten sam układ zaprogramowany innym wsadem (moje wynalazki na USB albo przejściówka USB-LPT) na tym samym kompie działają.
    Ma ktoś jakiś pomysł?
    mazomen
    Level 15  
    Witam.
    Ja jak natknąłem na pierwsze problemy z uruchomieniem Usbasp pod AVRDude zacząłem szukać innych programów obsługujących ten programator.
    Wtedy znalazłem fajny programik Khazama http://www.khazama.com/project/programmer/ . Jest on dość przyjemny w obsłudze i obsługuje najczęściej używane AVR-ki. Po instalacji Khazamy możemy od razu przystąpić do programowania gdyż nie wymaga on nawet konfiguracji. Naprawdę świetny program. Wypróbuj go.
    nov3l
    Level 2  
    Witam, znalazłem jeszcze inny sposób na rozwiązanie podobnego problemu pod vista, może komuś pomoże. Złożyłem programator wg schematu na stronie jak w pierwszym poście i system ani libusb nie wykrywały poprawnie programatora, system opisywał go jak nieznane urządzenie i nie pozwalał zmienić jego sterowników. W moim wypadku pomogło zainstalowanie driverów przed podłączeniem programatora, tj panel sterowania->akcja->dodaj starszy sprzęt->Zainstaluj sprzęt, który wybiorę ręcznie z listy->pokaż wszystkie urządzenia->Z dysku, dalej wiadomo... Od tego momentu system i libusb nie mają już z nim żadnego problemu.
    medicb
    Level 28  
    A ja kupiłem ten programator na allegro (kosztuje 38zł łatwo go odszukać) i windows 7 go wykrywał, sterowniki pasowały. Programator widział procesory ale przy próbie odczytu/zapisu niszczył procki. Zmieniłem wsad pobrany z niemieckiej strony na ten starszy z 2006-12-29, zaprogramowałem wsadem atm48 i wstawiłem zamiast oryginalnego atm8, oczywiście programator ruszył i działa. Używam khazama i programuje bezpośrednio z bascoma, programowanie trwa 1s.
    donkoval
    Level 10  
    Ja również zbudowałem ten programator i mam wgrany program na uP, ale komputer wyświetla mi tylko ,,nie rozpoznano urządzenia usb". Nie wiem w czym problem, może w tym, że mam tam ATmega8a-PU, ale program się wgrał od po prostu ATmega8. Diody mam wlutowane 3,9V i z diodami i bez jest tak samo.