Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z instalacją programatora USBasp

dyndek 25 Jun 2009 12:13 9750 19
 • #1
  dyndek
  Level 10  
  Witam wszystkich.

  Przeszukałem całe forum w poszukiwaniu odpowiedzi na mój problem ale nie znalazłem dlatego stworzyłem ten temat.  Zrobiłem programator wg schematu ze strony http://mirley.firlej.org/programator_na_usb_usbasp. Zlutowałem go bardzo starannie dlatego jestem pewien że pod względem elektrycznym wszystko jest OK. Atmege 8 zaprogramowałem programatorem na LPT. Podłączam programator do USB w kompie i wykrywa mi nieznane urządzenie. Kiedy próbuje zainstalować sterownik pisze że nie może go znaleź a kiedy instaluje go fuknkcją "Z dysku" pisze że brakuje danych o urządzeniu. Próbowałem wszystkich sposobów i nic.
  Dlatego proze o pomoc. Co może być tego przyczyną? Jeśli jest to możliwe czy mógłby ktoś napisać dokładnie krok po kroku co trzeba zrobić żeby go uruchomić. Mam również pytanie czy w mikrokontrolerze w programatorze fuse bity muszą być przestawiane czy mogą pozostać oryginalnie? Jeśli trzeba je zmieniać to czy w PonyProg można to zrobić i jakie dokładnie ustawić? Po prostu nie chce sobie zablokować mikrokontrolera.

  Z góry dziękuje wszystkim za odpowiedzi i pozdrawiam.

  P.S. Próbowałem go zainstalować na Windows Vista Buisness ale tam dzieje się to samo a jak instaluje sterownik funkcją "Z dysku" pisze żeby sprawdzić czy jest to wersja dla windowsa 32 bitowego. Widziałem że innym się udawało to uruchomić ale nie wiem jak.
 • #2
  zdebel
  Level 15  
  Czy jesteś pewien, że użyłeś diody zenera 3V6? Ja kiedyś, przez pomyłkę u siebie (co prawda inne urządzenie, ale ten sam driver usb :) ) wsadziłem prostownicze :D I efekt był dokładnie taki, że VID i PID są 0, windows nie wie co to jest, poza tym że sobie jest. Możesz spróbować także przez hub usb podłączyć, zauważyłem że one niedopasowane linie sygnałowe łapią, a same potem do kompa "konwertują" na poprawne.
 • #3
  dyndek
  Level 10  
  Jeśli chodzi o diody to jestem pewien że są dobre wlutowane. A ustawiałeś fuse bity na atmega czy zostawiłeś oryginalne a tylko go zaprogramowałeś? Spróbuje przez huba.
 • Helpful post
  #4
  boogdan
  Level 15  
  Fabrycznie mega8 chodzi na wewnętrznym oscylatorze. Trzeba przestawić fuse-bity tak aby chodziła na zewnętrznym kwarcu. Na stronie do której podałeś linka jest to opisane (w sekcji programowanie), masz tam też podane wartości jakie trzeba zapisać do HFUSE i LFUSE.
 • #5
  Kolek
  Level 25  
  Miałem ten sam problem, jest już gdzieś opisany. Na jednym laptopie starszym działało na nowszym do którego właściwie zbudowałem ten programator - nie. Pomogła zmiana diod zenera na takie napięcie jakie opisuje standard czyli 3,3V (ja mam BZX79C3V3)
 • #6
  dyndek
  Level 10  
  Dziękuje wszystkim za odpowiedzi.

  Problem został rozwiązany. Zmieniłem Atmege na nową i ustawiłem fuse bity i pomogło. Teraz programator działa bez zarzutu. Na Win XP i na Win Vista 32 buisness udało mi się go uruchomić. Co ciekawe na Viscie nie wiem jakim cudem system znalazł sam sterowniki i je zainstalował.
 • #7
  SPAWN17
  Level 16  
  Przepraszam za odświeżanie tematu, ale mam dokładnie taki sam problem. Poskładałem USBasp, zaprogramowałem procka i ustawiłem fusebity. Udało mi się zainstalować i poprawnie uruchomić programator na PC z WinXP, ale za nic nie mogę uruchomić programatora na laptopie z Vista. Diody zenera 3V6 oraz 3V3 nie zmieniły reakcji Visty. Programator podpinam za pomocą hub'a. Nie mam juz pojęcia co może być nie tak w tym co robię.
 • #8
  mazomen
  Level 15  
  Jaką masz wersję Visty bo na 64bit ludzie mają problemy żeby odpalić, parę razy spotkałem na forum posty z tym problemem
 • #9
  Airborn
  Level 12  
  swoją drogą przestroga dla tych którzy dopiero będą składać programator - używajcie diod jak najmniejszej mocy, z większymi są podobno problemy
 • #10
  marco47
  Level 41  
  Witam kolegów!
  Należy zastosować program libusb-win32-filter-bin-0.1.12.2
  ze strony http://www.libusb.org/
  Po instalacji i przeprowadzeniu testu przez program , urządzenie USB zostaje wykryte i od tego momentu nie ma problemu z uruchamianiem urządzenia .
  Program wykrywa wszystkie urządzenia USB podłączone do komputera.
 • #11
  SPAWN17
  Level 16  
  Używam systemu Vista 32-bit. Po zainstalowaniu libusb-win32-filter-bin-0.1.12.2 komputer przestaje mi wykrywać jakiekolwiek urządzenia w komputerze. Najpierw padają porty USB a po restarcie cała reszta. W menedżerze urządzeń pojawiają się żółte wykrzykniki. Oczywiście instalacja jest przeprowadzona z prawami administratora.
 • #12
  marco47
  Level 41  
  Kologo SPAWN17
  Libusb-win32 to biblioteka, która umożliwia dostęp do przestrzeni użytkownika aplikacji USB
  urządzeń w systemie Windows (Win98SE, WinME, Win2k, WinXP).

  Jeżeli zainstalowałeś program - uruchom tylko TEST z podłączonym programatorem. Jeśli pokaże programator to OK.
  Nie uruchamiaj FILTRU.
 • #13
  PF
  Level 19  
  Witam !!!
  Zrobiłem programator USBasp ze strony [ http://www.fischl.de/usbasp/ ] by J.A. de Groot i :
  Atmega wgrała się pięknie bez żadnych błędów [ fuse bity też]
  przy instalacji też poszło ok,został wykryty od razu i widać go w Menadżerze Urządzeń jako USBASP ale !!!
  Przy próbie zaprogramowania innej ATmegi 8 wyskakuje :

  C:\Program1\avrdude.exe -u -C C:\Program1\avrdude.conf -p m8 -P usb -c usbasp -U flash:w:C:\VFD\VFDclock.hex:a
  avrdude.exe: error: could not find USB device "USBasp" with vid=0x16c0 pid=0x5dc

  Znalazłem gdzieś w instrukcji do niego taki opis:

  Nowa wersja avrdude (5.3.1)[ ja mam 5.5 ] jest niekompatybilna ze starszym firmware programatora iodwrotnie, użyj wersji zgodnych ze sobą. Niezgodność wersji objawia się komunikatem:
  avrdude: error: could not find USB device vendor=0x3eb product=0xc7b4
  lub podobnym, pomimo tego, że urządzenie jest widoczne w menedżerze urządzeń i zainstalowany został sterownik.

  Nie wiem czy te błędy mówią o tym samym czy tylko brzmią podobnie.

  Ja mam zainstalowany komplet: usbasp.2009-02-28

  usbasp.atmega8.2009-02-28.hex
  i win-driver libusb_0.1.12.1
  Avrdude 5.5 i nakładka Burn-o-mat v.2.1.1.

  W tescie LIBUSB wykryty jest programator jako USBASP produkcji FISCHL.

  Może ktoś co ma to wszystko w jednym palcu podpowie czy ten komplet powinien ze sobą działać.
  Mam oczywiście zainstalowany sterownik giveio.sys.
  status of giveio:
  Type: [0x01] Kernel driver.
  Start Type: [0x02] Automatic
  Error Control: [0x01] NORMAL: Display a message box.
  Binary path: \??\c:\windows\system32\giveio.sys
  Load order grp:
  Dependencies:
  Start Name:
  ok.

  Czy ktoś może powiedzieć o co w tym wszystkim chodzi, a właściwie to czemu to nie chodzi.
  Czy ten mój błąd pochodzi z błędów programowych , może ktoś ma namiary na komplet wszystkiego co gra ze sobą . Czy ten błąd może pochodzić z uszkodzonej Atmegi którą próbuję zaprogramować [ nie jestem jej pewny ].

  Po zaniku jakichkolwiek pomysłów postanowiłem zmienić oprogramowanie uP na starsze [ tak niektórzy zalecają w necie ]. Niby się wszystko wgrało ale programator przestał być rozpoznawalny w systemie, przestała swiecić dioda w nim po podłaczeniu, żadnych sterów do niego nie chciał system pobrać [ urządzenie nie znane ]. Po ponownym powrocie do firmware usbasp.2009-02-28 znowu wszystko jest ok poza tym że w dalszym ciągu wali błąd avrdude.exe: error: could not find USB device "USBasp" with vid=0x16c0 pid=0x5dc

  ps. MAM OCZYWIŚCIE WLUTOWANE DIODY ZENERA 3V6.

  Dzięki za jakieś podpowiedzi.
 • #14
  loocasm
  Level 15  
  U mnie poszło bezproblemowo z WinAVR-20090313, który ma na pokładzie avrdude 5.6.
  Nie instalowałem dodatkowo libusb, po prostu przy podłączeniu programatora winda zapytała o sterowniki, a ja wskazałem jej te w usbasp.2009-02-28\bin\win-driver\libusb_0.1.12.1.

  Problem z programowanym procesorem byłby ogłoszony innym komunikatem, ten który dostajesz wiąże się z niewykryciem samego USBasp.
 • #15
  atom1477
  Level 43  
  Witam
  Mam dokładanie taki sam problem.
  Win XP SP3.
  Programator jest wykrywany. Instaluje się ładnie.
  W menedżerze urządzeń się pojawia. Ma poprawny PID/VID.
  LibUSB też go widzi i też wszystko jest ok.
  Ale AVRDude oczywiście ma jakiś problem.
  Testowane na AVRDude 5.0, 5.1, 5.2, 5.3.1, 5.4 i 5.5.
  Soft w USPAsp-ie najpierw 2009-02-28, teraz 2006-12-29 ale wciąż to samo.
  To na pewno nie wina laptopa czy diod Zenera, bo ten sam układ zaprogramowany innym wsadem (moje wynalazki na USB albo przejściówka USB-LPT) na tym samym kompie działają.
  Ma ktoś jakiś pomysł?
 • #16
  mazomen
  Level 15  
  Witam.
  Ja jak natknąłem na pierwsze problemy z uruchomieniem Usbasp pod AVRDude zacząłem szukać innych programów obsługujących ten programator.
  Wtedy znalazłem fajny programik Khazama http://www.khazama.com/project/programmer/ . Jest on dość przyjemny w obsłudze i obsługuje najczęściej używane AVR-ki. Po instalacji Khazamy możemy od razu przystąpić do programowania gdyż nie wymaga on nawet konfiguracji. Naprawdę świetny program. Wypróbuj go.
 • #18
  nov3l
  Level 2  
  Witam, znalazłem jeszcze inny sposób na rozwiązanie podobnego problemu pod vista, może komuś pomoże. Złożyłem programator wg schematu na stronie jak w pierwszym poście i system ani libusb nie wykrywały poprawnie programatora, system opisywał go jak nieznane urządzenie i nie pozwalał zmienić jego sterowników. W moim wypadku pomogło zainstalowanie driverów przed podłączeniem programatora, tj panel sterowania->akcja->dodaj starszy sprzęt->Zainstaluj sprzęt, który wybiorę ręcznie z listy->pokaż wszystkie urządzenia->Z dysku, dalej wiadomo... Od tego momentu system i libusb nie mają już z nim żadnego problemu.
 • #19
  medicb
  Level 28  
  A ja kupiłem ten programator na allegro (kosztuje 38zł łatwo go odszukać) i windows 7 go wykrywał, sterowniki pasowały. Programator widział procesory ale przy próbie odczytu/zapisu niszczył procki. Zmieniłem wsad pobrany z niemieckiej strony na ten starszy z 2006-12-29, zaprogramowałem wsadem atm48 i wstawiłem zamiast oryginalnego atm8, oczywiście programator ruszył i działa. Używam khazama i programuje bezpośrednio z bascoma, programowanie trwa 1s.
 • #20
  donkoval
  Level 10  
  Ja również zbudowałem ten programator i mam wgrany program na uP, ale komputer wyświetla mi tylko ,,nie rozpoznano urządzenia usb". Nie wiem w czym problem, może w tym, że mam tam ATmega8a-PU, ale program się wgrał od po prostu ATmega8. Diody mam wlutowane 3,9V i z diodami i bez jest tak samo.