Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

na jakim przewodzie włącznik, zerowanie/uziemienie

last20 07 Lip 2009 22:49 3975 6
 • #1 07 Lip 2009 22:49
  last20
  Poziom 8  

  Witam wszystkich, jestem tutaj 'świeży'

  Jako domowa złotawa rączka, wpadłem na pomysł zamontowania na balkonie lamp. Ściany pokute, przewody poprowadzone i zamurowane, wszystko cacy.

  Najbliższe zasilanie było w gniazdku w salonie, tam także zryłem trochę ściany i puściłem przewód.

  Przy okazji dokonałem 'modernizacji' gniazdka na balkonie używanego w zimie do lampek. Wcześniej była po prostu przewiercona dziura do mieszkania i kabel puszczony na wierzchu, podłączony w środku mieszkania do gniazdka wtyczką.

  'Modernizacja' przewiduje schowanie szpecącego kabla do ściany, podpięcie go do gniazdka w mieszkaniu bezpośrednio wewnątrz puszki, a nie wtyczką.

  Na ścianie będzie podwójny włącznik - jeden przycisk do lamp na balkonie, drugi do włączania gniazdka z lampkami na święta ;>  Kiedy przyszło do podłączenia tego, wstrzymałem się dla pewności ze względu na dwie rzeczy.

  W gniazdku mam dwa przewody - brązowy i niebieski (nie chcę ich nazywać L i N, gdyż brzmiałbym jak ktoś, kto zna się na tym bardziej niż nieco, a tak nie jest xd).

  Z mojej wiedzy wynika, że niebieski jest masą a brązowy fazą. Podejrzewam, że włącznik powinienem umieścić na przewodzie z fazą, ale czy na pewno?

  Druga kwestia, bardziej niepokojąca mnie to sprawa uziemienia, gdyż lampy na balkonie mają metalowe obudowy i posiadają trzeci zacisk do takowego zastosowania. Nie mógłbym spokojnie spać zostawiając ten zacisk niepodłączony z racji, że lampa metalowa, a balkony słyną z deszczu:D

  Gdy elektryk zakładał mi grzejnik w kiblu,gdzie nie było gniazdka, podłączył go do gniazdka w innym pokoju. Z racji, że gniazdko nie miało uziemienia, zmienił je na takowe z bolcem, który zwarł z niebieskim przewodem[odkryte drogą śledczą:p]. Czy powinienem zrobić to samo w tym gnieździe, którego użyję do podłączenia lamp? Lepiej zrobić zwarcie niebieskiego z żółto-zielonym w gniazdku, czy w lampie[lampach]?

  Przypominam, że podłączenie będzie bezpośrednio w puszce, tj przykręcę przewody do zacisków gniazdka wewnątrz puszki, a nie podłączę wtyczką.

  [Mam takie skrzywienie psychiczne, że nie znoszę kabli wiszących na zewnątrz ścian do kinkietów itp:D ]

  Gniazdka 'z bolcem' były w momencie wprowadzenia jedynie w kuchni i łazience;/

  Żenujące, jak wiele można naskrobać o czymś takim, co dałoby się opisać w dwóch linijkach, ale tak wyszło. Mógłbym to olać, ale nie lubię robić nic 'na drucik'. Proszę o pomoc

 • Pomocny post
  #2 07 Lip 2009 23:23
  chucu
  Poziom 13  

  last20 napisał:

  W gniazdku mam dwa przewody - brązowy i niebieski (nie chcę ich nazywać L i N, gdyż brzmiałbym jak ktoś, kto zna się na tym bardziej niż nieco, a tak nie jest xd).

  Z mojej wiedzy wynika, że niebieski jest masą a brązowy fazą.


  Teoretycznie tak, ale dla pewności sprawdź najzwyklejszą probówką (neonówką czasem zwaną). Na przewodzie fazowym powinna świecić.

  Cytat:

  Podejrzewam, że włącznik powinienem umieścić na przewodzie z fazą, ale czy na pewno?


  Tylko i wyłącznie na fazowym.


  Cytat:

  Druga kwestia, bardziej niepokojąca mnie to sprawa uziemienia,

  (...)

  Gdy elektryk zakładał mi grzejnik (...) zmienił je (gniazdko) na takowe z bolcem, który zwarł z niebieskim przewodem. Czy powinienem zrobić to samo w tym gnieździe, którego użyję do podłączenia lamp?


  Bardzo dobrze zrobił (mniemam, że nie masz trójprzewodowej instalacji w domu).


  Cytat:

  Lepiej zrobić zwarcie niebieskiego z żółto-zielonym w gniazdku, czy w lampie[lampach]?


  Moim zdaniem lepiej w gniazdku, chyba, że poprowadziłeś do lamp przewody dwużyłowe.

 • #3 07 Lip 2009 23:57
  last20
  Poziom 8  

  chucu napisał:
  mniemam, że nie masz trójprzewodowej instalacji w domu


  Mój blok powstał na jakichś 'innych zasadach' - wszystko jest udziwnione - przewody 3-żyłowe zrobione są tylko w kuchni, a poza nią do pieca co i pralki. Reszta wszystko dwużyłowe.[oszczędność?]. Nie mam już nawet ochoty wymieniać wad spartaczonych ścian, framug, parkietu, kafelków i hydrauliki, poza tym byłby to offtop :]

  Blok ma ~13 lat


  chucu napisał:
  Moim zdaniem lepiej w gniazdku, chyba, że poprowadziłeś do lamp przewody dwużyłowe.


  Owszem dwużyłowe. Zanim kupiłem przewód, sprawdziłem czy w gniazdku są 2 czy 3, były 2, więc kupiłem dwużyłowy, coby sobie życia nie utrudniać. Potem dopiero zobaczyłem że lampa ma 3 zaciski i zacząłem się zastanawiać.

  chucu napisał:
  Tylko i wyłącznie na fazowym.

  I znów nie będę spokojnie spać, bo przypomniałem sobie, że parę lat temu robiąc kinkiet, zrobiłem włącznik na pierwszym z brzegu, 50% szans, że był to fazowy. Coś mi grozi jeśli było to zero?

 • #4 08 Lip 2009 15:22
  wola
  Poziom 26  

  Cytat:
  I znów nie będę spokojnie spać, bo przypomniałem sobie, że parę lat temu robiąc kinkiet, zrobiłem włącznik na pierwszym z brzegu, 50% szans, że był to fazowy. Coś mi grozi jeśli było to zero?


  Witam. Oznacza to ,że mimo wyłączenia wyłącznikiem, na zaciskach żarówek masz fazę. Problem polega na tym,że najczęściej uważa się wtedy "że nie ma prądu".A przecierając z kurzu żyrandol i żarówki,czy wymieniając żarówkę, można zostać 'potraktowany"prądem.

 • #5 08 Lip 2009 16:34
  antoś12
  Poziom 14  

  Przełączniki, wyłączniki instaluje się tylko i wyłącznie na przewodach fazowych. Służą do wyłączenia oświetlenia, ale też do odcięcia fazy na wypadek wymiany żarówki, czy naprawy. Proponuję sprawdzić kinkiet i ewentualnie dokonać zmiany. To tak dla bezpieczeństwa własnego i domowników.

 • #6 08 Lip 2009 16:47
  Darrieus
  Poziom 38  

  Nad czym tu się zastanawiać, neonówka kosztuje mniej jak fajki, więc nie wiem gdzie problem. :?:

  Last20 Nic ci nie grozi ale kiedyś kinkiet się zepsuje, zapomnisz się zaczniesz grzebać a tam faza...

 • #7 08 Lip 2009 19:36
  Akrzy74
  Admin Elektroenergetyka

  Regulamin p. 8.1

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME