Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeniesienie routera na inny komputer (Neostrada)

Elektronik9 21 Lip 2009 21:34 3009 20
  • #1 21 Lip 2009 21:34
    Elektronik9
    Poziom 30  

Witam.
    Na wstępie proszę o wyrozumiałość, ponieważ jestem niemal zielony w kwestii sieci komputerowych, konfiguracji routerów itp), no ale od czegoś trzeba zacząć.

Mam taki problem: robię u znajomego taką operację:
    ma w jednym miejscu komputer z internetem (Neostrada 512kbit/s) przez router Pentagram Cerberus ADSL, a w drugim sam komputer i chcę przenieść ten router na ten drugi komputer (tam będzie Neostrada 1Mbit/s), problem jest w tym, że do routera nie ma żadnej instrukcji ani płyty (gdzieś zginęły) i nie wiem dokładnie co to za model (na nim są tylko jakieś numery seryjne).
    Wygląda tak:

Nie mam pojęcia jaki to model, a co za tym idzie, adres strony konfiguracyjne w przeglądarce, domyślny login i hasło.

Dołączam screeny które wykonałem na pierwszym komputerze.

Może z tych adresów uda się wywnioskować jaki to model routera?
    Albo z wyglądu?

Wygląda na to, że adres IP routera to 192.168.1.3 albo 192.168.1.252 (ping równy lub mniejszy niż 1ms), na ten drugi adres wpisany w IE przeglądarka woła login i hasło, więc to może strona konfiguracyjna. Próbowałem setek kombinacji loginów i haseł zestawionych w instrukcjach do różnych modeli routera ale to na nic. Znajomy powiedział, że hasło nie było zmieniane. Więc może to nie adres strony konfiguracyjnej, nie wiem.

Chodzi mi o to teraz, jak przenieść ten router na inny komputer i rozpoznać jego model? Na obu komputerach system Win XP.
    Ponadto, po przeniesieniu go na drugi komputer, wystarczy przepisać do ustawień te wszystkie adresy IP, maski podsieci, czy trzeba wszystko jakoś od nowa konfigurować?

Trzeba resetować sprzętowo router (tym otworem z drugiej strony obudowy) ?

Dioda ADSL miga, ale myślę, że to dlatego, że nie ma jeszcze aktywnej linii (TP S.A. nie zrobiła synchronizacji linii pod Neostradę pod tym numerem telefonu), ale będzie na dniach.

Router łączę tak: do gniazda LINE dochodzi kabel telefoniczny, do POWER kabel z zasilacza, a do LAN1 podłączam żółty kabel ethernetowy który idzie do komputera.

Czy ten router jest oparty na chipie SiS 900 ? Bo po komendzie w cmd.exe ipconfig /all to się wyświetla pod adresem 192.168.1.3, a tam jest ping 1ms (mniemam iż karta sieciowa zintegrowana albo właśnie ten router) ?

Proszę o wytłumaczenie "jak pastusz krowie" jak przeprowadzić tą "przeprowadzkę" routera na inny komputer i będę wdzięczny za wskazane jego dokładnego modelu.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
    Pozdrawiam.

0 20
  • Pomocny post
    #2 21 Lip 2009 22:17
    hicat
    Poziom 30  

To co jest po ipconfig to dane twoich kart sieciowych w komputerze. Po danych IP nie da się za bardzo dojść jaki to jest model bo IP zawsze można zmienić. Ale po wyglądzie i przednim panelu pisze że jest to PENTAGRAM Cerberus teraz musisz na naklejce z tyłu znaleźć odpowiedni model
    PENTAGRAM Cerberus P 6331-6
    PENTAGRAM Cerberus P 6331-5 mniej więcej coś takiego powinno tam być napisane.

Aby przeprowadzić operację przeniesienia routera. Podpinasz tak samo jak jest teraz czyli tak jak opisałeś.
    Sprawdzasz dokładnie jaki to jest model ściągasz manual do niego i sprawdzasz jak wejść do konfiguracji, ewentualnie resetujesz go również zgodnie z manualem.

Konfigurujesz odpowiednio pod neostradę podając login i hasło do zalogowania się do rejestracji (na nowej linii będą nowe dane) i później wpisujesz podane przez TP dane: login hasło do routera.

Opis jak skonfigurować router znajdziesz wpisując w internecie. I na pewno będzie on wytłumaczony jak "pastusz krowie".

1
  • #3 21 Lip 2009 22:21
    Elektronik9
    Poziom 30  

Cytat:
    To co jest po ipconfig to dane twoich kart sieciowych w komputerze.

Router też jest kartą sieciową?

Cytat:
    Po danych IP nie da się za bardzo dojść jaki to jest model bo IP zawsze można zmienić.

Ale są jakieś typowe IP dla danego modelu?

Cytat:
    le po wyglądzie i przednim panelu pisze że jest to PENTAGRAM Cerberus teraz musisz na naklejce z tyłu znaleźć odpowiedni model
    PENTAGRAM Cerberus P 6331-6
    PENTAGRAM Cerberus P 6331-5 mniej więcej coś takiego powinno tam być napisane.

Nie ma takiej naklejki, jakby była, to bym nie pytał.

0
  • Pomocny post
    #4 21 Lip 2009 22:28
    hicat
    Poziom 30  

Elektronik9 napisał:
    Router też jest kartą sieciową?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Router

Elektronik9 napisał:

Ale są jakieś typowe IP dla danego modelu?

Różne firmy różne modele różne adresy IP
    http://www.google.pl/search?hl=pl&q=pentagram...rus+manual&btnG=Szukaj+w+Google&lr=&aq=0s&oq=

Może mieć tak:
    1. Adres IP urządzenia po stronie sieci LAN
    Adres IP: 192.168.1.1
    Maska podsieci: 255.255.255.0
    jak pisze w manualu do pierwszego lepszego Cerebeusa a może mieć inny.

Elektronik9 napisał:

Nie ma takiej naklejki, jakby była, to bym nie pytał.

Z tyłu routera nie masz żadnej naklejki ?
    Jeśli jest jakaś przepisz dane tutaj zobaczymy może jednak jest napisany dokładny model. Przepisz także wszystko co znajdziesz na routerze. Oprócz tego co już wiemy :)

1
  • #5 21 Lip 2009 22:36
    Elektronik9
    Poziom 30  

Po pierwsze link z wikipedii o routerach nie odpowiedział na moje pytanie: czy router jest kartą sieciową? .
    Czyli czy po wpisaniu ipconfig /all mam też adresy routera?

Po drugie, nie mam przy sobie tego routera... :(
    A z tyłu miał tylko jakieś kody kreskowe i jakieś cyferki pod tymi kodami ale to na pewno nie był model, no chyba, że model składa się z 20cyfr. :D

0
  • Pomocny post
    #6 21 Lip 2009 22:40
    hicat
    Poziom 30  

Odpowiedź na twoje pytanie: router nie jest kartą sieciową.
    Dlatego Ci podałem link do wikipedi bo skoro przeczytałeś artykuł i nie było tam nic na ten temat mogłeś się domyśleć.

Po wpisaniu ipconfig /all masz adresy przydzielane Ci przez serwer DHCP z routera. Możesz spróbować wejść na router wpisując w przeglądarkę adres bramki. Jeśli to ze screena to jest z przydzielane z routera to jego adresem powinno być 192.168.1.252

Z tyłu powinien między tymi kodami kreskowymi być właśnie jego model. Albo coś co pomoże ustalić co to mniej więcej jest.

1
  • Pomocny post
    #7 21 Lip 2009 22:51
    hudy87
    Poziom 17  

To co wkleiłeś z ipconfig /all to nic nie daje bo adres przypisałes na sztywno wiec pokazało Ci parametry połączenia sieciowego takie jak sam sobie skonfigurowałeś.

Daj opcje uzyskaj adres IP & DNS Automatycznie serwer DHCP powinien być włączony, jesli ta opcja nie została przez kogoś wyłączona w webadminie, ewentualnie zrób reset do ustawień fabrycznych wtedy na 100% serwer DHCP bedzie aktywny, pozniej wklep w cmd ipconfig /all i bedziesz znał adres bramy, pozostanie tylko problem z username i passem do panelu zarządzania routerem ale powinno wejsc na username : admin, pass : pentagram tak standardowo maja wiekszosc modeli pentagramów

Wydaje mi sie ze moze byc to Pentagram Cerberus P 6331-42, tylko z troche zmienionymi nadrukami na obudowie.

hicat napisał:
    Różne firmy różne modele różne adresy IP

Tak zgadza sie ale jesli w danym modelu robimy update FW na jakieś inne alternatywne to adres IP routera tez w wiekszości przypadków ulega zmianie.

1
  • #8 21 Lip 2009 22:56
    Elektronik9
    Poziom 30  

hicat nie rozumiem Cię.
    Najpierw piszesz:

Cytat:
    To co jest po ipconfig to dane twoich kart sieciowych w komputerze

Potem:
    Cytat:
    router nie jest kartą sieciową.

i:
    Cytat:
    Po wpisaniu ipconfig /all masz adresy przydzielane Ci przez serwer DHCP z routera. Możesz spróbować wejść na router wpisując w przeglądarkę adres bramki. Jeśli to ze screena to jest z przydzielane z routera to jego adresem powinno być 192.168.1.252

Ten adres pokazało w ipconfig /all To ja już się gubię. Czyli po ipconfig /all wyświetla mi adres routera czy nie? Czy to SiS 900 to router, czy zintegrowana karta sieciowa na mobo?

hudy87 napisał:
    Wydaje mi sie ze moze byc to Pentagram Cerberus P 6331-42, tylko z troche zmienionymi nadrukami na obudowie.

Wygląd się zgadza, ale w manualu jest adres IP 192.169.1.100 ...

0
  • Pomocny post
    #9 21 Lip 2009 23:01
    hudy87
    Poziom 17  

@Elektronik9

w ipconfig /all wyswietlaja Ci sie dane Twoich interfejsów sieciowych w których m.in. masz podane model adaptera sieciowego, jego adres MAC, informacje o serwerze DHCP, adresie IP jaki przypisał Twojemu kontrolerowi, informacje o czasie dzierżawy, serwerach DNS, Masce Podsieci oraz o Bramie, która jest przełącznik w chwili obecnej router z funkcja przełacznika.

Elektronik9 napisał:
    Czyli po ipconfig /all wyświetla mi adres routera czy nie? Czy to SiS 900 to router, czy zintegrowana karta sieciowa na mobo?

Wiec tak wyświetla Ci sie adres routera, SiS 900 to zintegrowany NIC (karta sieciowa) która uzyskuje połaczenie z brama, którą jest router.

Elektronik9 napisał:
    Wygląd się zgadza, ale w manualu jest adres IP 192.169.1.100 ...

Wiem o tym, czytaj uważnie wcześniejszego mojego posta!

1
  • #10 21 Lip 2009 23:03
    Elektronik9
    Poziom 30  

Nadal nie wiem, czy w ipconfig /all wyświetla mi dane o routerze, czy tylko o jakiejś zintegrowanej karcie sieciowej na płycie głównej...

DHCP jest wyłączone, jak mam wklepane adresy ręcznie? Dobrze myślę?

0
  • Pomocny post
    #11 21 Lip 2009 23:11
    hudy87
    Poziom 17  

Elektronik9 napisał:

DHCP jest wyłączone, jak mam wklepane adresy ręcznie? Dobrze myślę?

Nie odwrotnie, jesli wyłaczysz DHCP to wtedy musisz wklepać adresy recznie, co w Twoim przypadku jest niewskazane jesli nie znasz modelu routera a co za tym idzie adresu IP na jakim odpowiada, a bawienie sie w zgaduj zgadule chyba Cie nie interesuje, adres IP jaki masz przypisany ręcznie moze byc błedny.

1
  • #12 21 Lip 2009 23:11
    Elektronik9
    Poziom 30  

Ok to do czego doszedłem po analizie ipconfig /all

Router jest oparty na chipsecie SiS 900
    Adres fizyczny to MAC routera.
    Adres IP to aktualny adres routera (ustawiony ręcznie).
    Maska podsieci - ostatnie jest 0, czyli jakbym chciał więcej komputerów do tego routera podpiąć, to mogę im nadać IP 192.168.1.xxx, gdzie xxx od 0 do 255 z wyłączeniem 3.

Brama domyślna - ?
    Serwery DNS - ?

Dobrze myślę?

0
  • Pomocny post
    #13 21 Lip 2009 23:14
    hicat
    Poziom 30  

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ipconfig inaczej się chyba nie da wytłumaczyć tego.

Nie koniecznie masz wyłączone DHCP. Możesz mieć przypisane na stałe możesz mieć przydzielane z DHCP a on może być włączony. Jeśli jest wyłączony to na pewno musisz przypisać sobie te adresy sam.

Dodano po 2 [minuty]:

Elektronik9 napisał:

Maska podsieci - ostatnie jest 0, czyli jakbym chciał więcej komputerów do tego routera podpiąć, to mogę im nadać IP 192.168.1.xxx, gdzie xxx od 0 do 255 z wyłączeniem 3.

Brama domyślna - ?
    Serwery DNS - ?

Dobrze myślę?

Karta sieciowa jest oparta na chipsecie SIS
    Adres MAC to adres karty sieciowej
    Adres IP to adres karty sieciowej !!
    Maska podsieci to maska podsieci (google)
    Jeśli chciałbyś więcej komputerów ustawiasz adresy 192.168.1.xxx
    Brama domyślna jest to zazwyczaj router służący za bramkę internetową lub serwer przydzielający adresy IP
    DNS - adresy IP http://pl.wikipedia.org/wiki/DNS

1
  • #14 21 Lip 2009 23:20
    Elektronik9
    Poziom 30  

Aha czyli adres IP routera nie musi być adresem IP jego strony konfiguracyjnej przez przeglądarkę?

0
  • Pomocny post
    #15 21 Lip 2009 23:21
    hudy87
    Poziom 17  

Elektronik9 napisał:

Brama domyślna - ?
    Serwery DNS - ?

Dobrze myślę?

Nie to nie tak:

Router najprawdopodobniej jest oparty na Chipsecie TrendChipa, SIS 900 to mostek północny chipsetu Twojego mobo

Adres fizyczny to MAC Twojej karty sieciowej

Adres IP to tez adres Twojej karty sieciowej

W Klasie Adresowej "C" możesz podpiać 256 hostów wiec napewno powinno Ci starczyć :-P

Bramy domyslenej (czyli własnie adresu IP routera ) i Serwerów DNS Ci nie pokazało bo ich nie wpisałes.

Włacz opcje w ustawieniach protokołu TCP/IP "Uzyskaj Adres IP Automatycznie" i wtedy zobaczymy czy serwer DHCP jest aktywowany

hicat napisał:
    Nie koniecznie masz wyłączone DHCP. Możesz mieć przypisane na stałe możesz mieć przydzielane z DHCP a on może być włączony

Tak to tez prawda.

1
  • #16 21 Lip 2009 23:25
    Elektronik9
    Poziom 30  

Cytat:
    Router najprawdopodobniej jest oparty na Chipsecie TrendChipa, SIS 900 to mostek północny chipsetu Twojego mobo

To nie rozumiem, co ma mostek północny na mobo do routera??

Cytat:
    Bramy domyslenej (czyli własnie adresu IP routera ) i Serwerów DNS Ci nie pokazało bo ich nie wpisałes.

Dodano po 1 [minuty]:

Cytat:
    hicat napisał:
    Nie koniecznie masz wyłączone DHCP. Możesz mieć przypisane na stałe możesz mieć przydzielane z DHCP a on może być włączony

Tak to tez prawda.

Tego tez nie rozumiem. Jak mam przydzielane z DHCP i jest włączony to powinno pokazać w ipconfig /all że DHCP jest włączony no nie?

0
  • Pomocny post
    #17 21 Lip 2009 23:29
    hudy87
    Poziom 17  

Karta sieciowa która masz jest zintegrowana z mostkiem połnocnym.

Adres IP 192.168.1.3 to adres Twojej karty sieciowej wiec dlatego masz odpowiedz echa <1ms

Czy ty czytasz uwaznie nasze posty ?

Włacz opcje "Automatycznie uzyskaj Adres IP":

i wtedy wklej SC z wyniku polecenia ipconfig /all

Elektronik9 napisał:
    Tego tez nie rozumiem. Jak mam przydzielane z DHCP i jest włączony to powinno pokazać w ipconfig /all że DHCP jest włączony no nie?

Nie, jesli DHCP masz właczone, a przypiszesz sobie Adres IP na sztywno czyli statycznie to autokonfiguracja nie jest pobierana z DHCP.

1
  • #18 21 Lip 2009 23:33
    Elektronik9
    Poziom 30  

Niestety nie mam przy sobie tego routera, posty staram się czytać uważnie, ale jak nadmieniłem w drugiej linijce tego tematu, jestem zielony z sieci i nie wszystko rozumiem.

Więc w ipconfig /all na moim screenie mam jakby trasowanie (routing) karty sieciowej zintegrowanej SiS 900 przez router na IP 192.168.1.252 ?

0
  • Pomocny post
    #19 22 Lip 2009 00:06
    hudy87
    Poziom 17  

Teraz jak na spokojnie przypatrzyłem sie zdjeciu routera, które zamieściłeś, muszę przyznać sie ze błednie zidentyfikowałem ten model pisząć ze prawdopodobnie jest to Pentagram Cerberus 6331-42, otóż nie bo ten model posiada wifi i ma wyprowadzona diode WLAN na obudowie, a jak widac model na Twoim zdjeciu jej nie posiada, wiec teraz w prawie 100% pewnościa moge powiedziec ze posiadany model routera przez Ciebie to PENTAGRAM Cerberus ADSL Firewall Router inaczej Billion BiPAC 5100, którego adres IP na web admina jest 192.168.1.254, username powinno byc: admin, pass: pentaram lub admin, admin.

1
  • #20 22 Lip 2009 01:16
    Elektronik9
    Poziom 30  

Wygląda na to, że to ten Billion BiPAC 5100, dziwi mnie tylko, czemu ma on dwie nazwy (pentagram i Billion).
    Dzięki za zidentyfikowanie modelu.

Jeszcze jedno pytanie - czy ten router ma w ogóle DHCP ?

0
  • #21 22 Lip 2009 15:17
    hicat
    Poziom 30  

Ma. Jeśli nie przydziela adresu trzeba go po prostu włączyć i ewentualnie skonfigurować.

0