Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat panelu sterowniczego lampami

06 Sie 2009 00:46 1428 6
  • Poziom 22  
    W czym problem, mianowicie jestem żołnierzem, zajmuje się informatyką, programowaniem. Ale jak to bywa w WP dostałem zadanie które wykracza poza moją wiedzę. A niestety wojsku rozkazy się wykonuje a nie dyskutuję.
    Mianowicie, kompania elektro świetlna uszkodziła panel sterowniczy, to urządzenia ma około 30 lat i nie ma do niego żadnego schematu, więc odpuszczono sobie naprawę. Było to urządzenia elektryczne. Natomiast mi kazano zbudować urządzenie elektroniczne wykonujące te same działania.
    Urządzanie ma proste zadanie, ma mrugać światłami z częstotliwością 1Hz i wypełnieniu 50%. Dodatkowo musi działać w zakresie temperatur od -20 do +40 stopni C. Dodatkowe zadanie po zasilanie stałe kilku lamp. Teraz musze zbudować taki panel i zamknąć go w oryginalnej skrzynce.
    Zrobiłem schemat jak ja bym to widział, do przerywania sygnału zdecydowałem się zastosować tranzystor ne555, i przekaźniki dwa jeden główny do załączania napięcia na obwód i pomocniczy łączący 555 z przekaźnikiem głównym. Zbudowałem już że tak powiem sieć z pominięciem przerywania przetestowałem i działa jak trzeba. Tak jak mówię mam problem w właściwie w ogóle nie wiem jak to zrobić z tym 555 jak go wmontować i w ogóle, z doborem przekaźników. Interesuje mnie też pomysł na ogrzewanie wnętrza skrzynki tak aby układ sterujący mógł pracować w bardzo niskich temp.
    Dodatkowe dane
    Napięcie wejściowe 2x230V
    Napięcie wyjściowe to 3 linie. Linie wyjściowe 1 3 [220V] pracują na zmianę w zależności od tego jaki kolor lamp wybierzemy. NA lini wyjściowej nr 2 [220V] jest stałe napięcia do lam święcących na stal.

Panel zasila 8 lamp migających i 4 święcące na stałe. Żarówki to 12V40W, każda lampa posiada transformator transformujący 220V na 12V.
    To mój prowizoryczny schemat robiony w paint. Przepraszam jak kogoś urażę takim schematem.

Schemat panelu sterowniczego lampami

I teraz prośba do was, jak by się znalazł jakiś pasjonat który ulepszył by ten projekt z opisem jakich przekaźników zastosować i jak podłączyć dokładnie ten astabilny tranzystor. I opisze części w układzie R1 R2 C1 C2. Samą instalację już testowałem i działa bez zarzutu wiec myślę że nie ma w niej co modyfikować z wyjątkiem tego elementu grzejącego, morze zamontować jaki układ sterujący temperaturą, nie wiem to wy jesteście fachowcami. Bardzo proszę o pomoc bo to całkowicie inna dziedzina wiedzy jak dla mnie i sam posiadam tylko szczątkową wiedzę na ten temat.
    Nie ładnie mówiąc proszę o to aby ktoś za mnie odwalił schemat, a resztę zorbie sam.
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 34  
    Do zastosowań wojskowych stosuje się inne serie półprzewodników - pracujących przy dużo niższych temperaturach. Zamiast NE555 powinieneś dać SA555 lub SE555, pracują one w temperaturach odpowiednio –40*C - 105*C i –55*C - 125*C. W taki sposób temat ogrzewania masz już z głowy.
    Jeżeli urządzenia ma pracować przez długi okres, stanowczo odradzam stosowania przekaźników magnetycznych. Proponuję do tego celu użyć MOSFET-ów lub tranzystorów mocy - są ode dużo bardziej niezawodne i mają nieporównywalnie dłuższy bezawaryjny czas pracy.
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 22  
    Dzięki za radę, ale największym problemem dla mnie jest wbudowanie tego 555 do schematu i jakich części użyć (wartości parametry). Jak by ktoś wbudował to w schemat, i opisał wartości część lub ich nazwy to byłbym bardzo wdzięczny.
  • Moderator
    Proszę w pierwszym poście użyć "zmień" i poprawić tytuł tematu zgodnie z wymogami p.11 regulaminu forum oraz wkleić schemacik za pomocą "Dodaj obrazek".

Przenoszę do bardziej odpowiedniego działu.
  • Poziom 27  
    xrenjix napisał:
    Dzięki za radę, ale największym problemem dla mnie jest wbudowanie tego 555 do schematu i jakich części użyć (wartości parametry). Jak by ktoś wbudował to w schemat, i opisał wartości część lub ich nazwy to byłbym bardzo wdzięczny.
    Kolego, otwórz specyfikację i choćby była w języku chińskim to wzory matematyczne na wartości elementów będą wyglądały dokładnie tak samo.
  • Poziom 22  
    Urządzenie zrobiłem już bardzo dawno temu dzięki pomocy kolegów.