Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Filament
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawdzić transformator ze spawarki inwerterowej ?

krzysiekj18 21 Sie 2009 20:49 4126 3
  • #1 21 Sie 2009 20:49
    krzysiekj18
    Poziom 19  

Witam

Naprawiam uszkodzoną spawarkę inwerterową, był w niej uszkodzony układ kluczujący, jeżeli chodzi o elementy elektroniczne, to uszkodzone już wymieniłem, pozostało mi do sprawdzenia jedynie trafo. I tu pojawia się problem, boję się spawarkę uruchomić, ponieważ jeżeli jest trafo uszkodzone to może znowu spalić się elektronika, a ta niestety trochę kosztuje, dlatego mam pytanie jak za pomocą miernika sprawdzić taki transformator, poniżej podaję jego zdjęcia i opis rezystancji na jego wyjściach:

Z transformatora wychodzą dwie pary przewodów, pomiędzy przewodami w parze miernik pokazuje zwarcie ok 1Om ( w obu parach ), jednak pomiędzy parami nie ma żadnego przejścia, co do styków lutowanych do płytki drukowanej, nie ma pomiędzy nimi żadnego przejścia, wygląda to tak jakby tylko miały trzymać transformator.

Pozdrawiam

0 3
  • Filament
  • Pomocny post
    #2 22 Sie 2009 00:09
    Ciz
    Specjalista elektronik

Witam.
    Taki transformator to ciężko mierzyć, tylko izolacje pierwotne - wtórne.
    Zwarcie między zwojowe pomiarami indukcyjności pierwotne sekcji.
    Kołki na pewno tylko do mocowania.
    H.

0
  • Filament
  • #3 22 Sie 2009 11:09
    krzysiekj18
    Poziom 19  

A czy możesz opisać jak się wykonuje takie pomiary indukcyjności, czy trzeba posiadać specjalny miernik, czy można je wykonać za pomocą standardowego miernika ???

0
  • Pomocny post
    #4 22 Sie 2009 12:32
    Krzyś33
    Poziom 25  

Witam. Takie pomiary możesz zrobić standardowym miernikiem z opcją pomiaru indukcyjności (w zakresie µH). A w ogóle dokładniej dowiesz się szukając w dziale "konstrukcje DIY " w temacie " Minispawarka " str o ile dobrze pamiętam 11 . Indukcyjność transformatora ( jak i dławika ) zależy od częstotliwości pracy generatora kluczującego więc powinienes znać ją w naprawianej spawarce. Pozdrawiam.

0