Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawdzić transformator ze spawarki inwerterowej ?

21 Sie 2009 20:49 4678 3
 • Poziom 19  
  Witam

  Naprawiam uszkodzoną spawarkę inwerterową, był w niej uszkodzony układ kluczujący, jeżeli chodzi o elementy elektroniczne, to uszkodzone już wymieniłem, pozostało mi do sprawdzenia jedynie trafo. I tu pojawia się problem, boję się spawarkę uruchomić, ponieważ jeżeli jest trafo uszkodzone to może znowu spalić się elektronika, a ta niestety trochę kosztuje, dlatego mam pytanie jak za pomocą miernika sprawdzić taki transformator, poniżej podaję jego zdjęcia i opis rezystancji na jego wyjściach:

  Jak sprawdzić transformator ze spawarki inwerterowej ?

  Jak sprawdzić transformator ze spawarki inwerterowej ?

  Z transformatora wychodzą dwie pary przewodów, pomiędzy przewodami w parze miernik pokazuje zwarcie ok 1Om ( w obu parach ), jednak pomiędzy parami nie ma żadnego przejścia, co do styków lutowanych do płytki drukowanej, nie ma pomiędzy nimi żadnego przejścia, wygląda to tak jakby tylko miały trzymać transformator.


  Pozdrawiam
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • TermopastyTermopasty
 • Pomocny post
  Specjalista elektronik
  Witam.
  Taki transformator to ciężko mierzyć, tylko izolacje pierwotne - wtórne.
  Zwarcie między zwojowe pomiarami indukcyjności pierwotne sekcji.
  Kołki na pewno tylko do mocowania.
  H.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 19  
  A czy możesz opisać jak się wykonuje takie pomiary indukcyjności, czy trzeba posiadać specjalny miernik, czy można je wykonać za pomocą standardowego miernika ???
 • Pomocny post
  Poziom 24  
  Witam. Takie pomiary możesz zrobić standardowym miernikiem z opcją pomiaru indukcyjności (w zakresie µH). A w ogóle dokładniej dowiesz się szukając w dziale "konstrukcje DIY " w temacie " Minispawarka " str o ile dobrze pamiętam 11 . Indukcyjność transformatora ( jak i dławika ) zależy od częstotliwości pracy generatora kluczującego więc powinienes znać ją w naprawianej spawarce. Pozdrawiam.