Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja R/TV/SAT jak połączyć?

Davidfox 30 Sie 2009 20:28 3146 8
  • #1 30 Sie 2009 20:28
    Davidfox
    Poziom 8  

Witam, mam wielką prośbę o pomoc w zmontowaniu instalacji R/TV/SAT.
    Jestem zielony w temacie, trochu poczytałem i wymyśliłem sobie pewien schemat ale nie wiem czy on nadaje się do czegokolwiek.
    Opisze najpierw o co chodzi:
    Dom wolnostojący, 3 kondygnacyjny, na każdym poziomie jest puszka z kablem koncentrykiem który idzie na strych, do każdej z trzech puszek jest puszczony osobny pojedynczy kabel, i nie ma możliwości jakiejkolwiek zmiany tejże instalacji.
    Do tej pory były dwie anteny siatkowe które się już niemal rozpadły:| oraz antena sat,
    wszystko połaczone osobnymi kablami poprzez okna a te puszki niewykorzystane.
    Ponieważ anteny siatkowe już się niemal rozpadły, postanowiłem założyć jedną
    antenę zbiorczą umiejscowioną na strychu i puścić to tymi własnie puszkami,
    od razu chciałem podpiąć sat, ponieważ kabel do każdej puszki idzie tylko jeden
    więc najpierw o ile dobrze rozumiem musze zastosować sumator (zwrotnice) tv/sat
    a potem trójnik (rozdzielacz)? sprawa komplikuje się dodatkowo ponieważ chciałem podpiąć
    pod to również antene do radia oraz co bardziej skomplikowane założyć zeza na sacie
    na dwa dodatkowe konwertery.

I w tym momencie czy miałoby to wyglądać tak: antena od radia + ant tv pod sumator sygnału dzięki czemu miałbym jeden kabel r/tv, potem 3 kable od konwerterów na sat do przełącznika diseqc dzięki czemu będę miał jeden kabel od sat, potem ten kabel razem
    z kablem r/tv pod sumator tv/sat i gdy otrzymam już ten jeden kabel który zsumuje wszystko
    to jego pod rozdzielacz sygnału z trzema wyjściami i każde z nich na to jedno gniazdo?

I teraz seria wątpliwości :
    czy to mogą być najzwyklejsze gniazda tv/sat czy muszą mieć jakieś specjalne rozdzielacze?

czy mogę najpierw tak bezkarnie używać sumatorów oraz diseqc a potem to wszystko puścić pod rozdzielacz??

czy mój tuner (nokia d-box2 avia600 2xintel linux) obsłuży ten diseqc mimo tych wszystkich rozdzielaczy oraz sumatorów??

jeżeli kiedyś dokupię kartę sat do pc to czy będzie możliwa osobna obsługa diseqc z karty oraz z tunera??

I ostatnie czy jako antena zbiorcza, najlepszą opcja będzie szerokopasmowa ( np. Dipol 26/6-12/21-69 Digital) czy może coś innego? dodam że mój nadajnik to Kraków *Chorągwica*
    mieszkam ok. 50km od niego, tvp1 mam nadawany na kanale 10 pozostałe mieszczą się w przedziale 25-53.

A może wszystko co napisałem jest bez sensu?:>

Z góry dziękuję za wszelką udzieloną pomoc oraz doinformowanie mnie w temacie!
    Pozdrawiam!

• #2 30 Sie 2009 20:52
    waldekg
    Poziom 28  

Witam. Uważam, że instalacja stelitarna winna być puszczona oddzielną linią. W swojej skromnej praktyce często spotykam się z problemem tłumienia sygnału przez starzejący się kabel, więc trzeba brać pod uwagę możliwość jego wymiany. Na "elektrodzie" są schematy takich instalacji antenowych (albo podobnych). Pozdrawiam

• #3 30 Sie 2009 20:58
    Davidfox
    Poziom 8  

Jak najbardziej się zgodzę, jednak nie mam możliwości puszczenia dodatkowego kabla ponieważ wszystko idzie pod tynkiem oraz ociepleniem (styropianem) a niestety kable nie sa w peszlach:/
    Odrazu zapytam, czy te zakłucenia to kwestia tego jak drogie (dobre) sumatory/rozdzielacze sie kupi czy niezależna??

• #4 30 Sie 2009 21:12
    mihal2002
    Poziom 43  

Jedyne wyjście w twoim przypadku to multiswicz z diseqc dwa konwertery quatro oraz antena radiowa oraz ta którą już wybrałeś.
    Antenę TV i radiową podpinasz przez zwrotnicę antenową i do multiswicza a zniego już do gniazd TV-SAT końcowych.
    To najprostrze rozwiązanie.
    Żadne rozgałęźniki nie zdadzą egzaminu.

• #5 30 Sie 2009 21:24
    Davidfox
    Poziom 8  

Z multiswitchem wygląda na mniej kombinowania, a czy mógłbym prosić o przykład takiego urządzenia, szukam po allegro i jest tego pełno ale nie wiem jaki konkretnie ma to być, ma mieć 8 wejść lnb + r/tv i przynajmniej 3 wyjścia sat już do gniazd??

• #6 30 Sie 2009 21:29
    mihal2002
    Poziom 43  

Dokładnie multiswicz 9/4+dwa konwertery quatro do tego zwrotnica antenowa TV-Radio.Jedno wejście pełne pasmo TV drugie radiwe.

• #7 30 Sie 2009 21:38
    Davidfox
    Poziom 8  

no to tutaj wpadłem na problem finansowy bo taki multiswitch zaczyna sie od 250zl ( o ile na dobre patrze) plus konwentery quatro to trochu wzrasta koszt, jest opcja zrobić to taniej czy nie da rady i czekać ąz będzie kasa i brać to??
    I jeszcze pytanko, do tego multiswitcha niemoge podpiąć normalnego konwentera tylko musi być quatro??

• #8 30 Sie 2009 21:50
    Doominus
    Poziom 34  

Konwerter Quattro
    Najczęściej mylony z konwerterem quad z racji na identyczny wygląd. Ten konwerter został zaprojektowany do pracy z multiswitch'em (rozdzielaczem sygnału SAT). Odpowiedni układ multiswitch'y z wykorzystaniem jednej anteny i jednego konwertera quattro może zapewnić niezależny sygnał SAT dla nawet 800 odbiorników. Konwerter quattro posiada cztery wyjścia na których jest :

1. Polaryzacja Pionowa zakres 10,7- 11,7GHz 14V
    2. Polaryzacja Pionowa zakres 11,7- 12,75GHz 14V
    3. Polaryzacja Pozioma zakres 10,7- 11,7GHz 18V
    4. Polaryzacja Pozioma zakres 11,7- 12,75GHz 18V

• #9 30 Sie 2009 21:58
    Davidfox
    Poziom 8  

Mój błąd, dzięki za info:)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME