Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elemis TF872TN - uszkodzony kondensator

zdzichu1970 06 Wrz 2009 22:34 2929 8
  • #1 06 Wrz 2009 22:34
    zdzichu1970
    Poziom 2  

Zakładam temat jeszcze raz - gdyż nie uzyskałem odpowiedzi a poprzedni temat został usunięty przez moderatora.

Mam problem z TV Elemis TF872TN który ostatnio uległ uszkodzeniu. Po odkręceniu obudowy widoczny jest uszkodzony kondensator obok trafopowielacza.

Elemis TF872TN - uszkodzony kondensator

Na forum znalazłem kilka schematów, ale nie potrafię znaleźć tego uszkodzonego elementu.

Schematy: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1193144#1193144

Niestety napis na płycie głównej w okolicy tego elementu jest nieczytelny - więc jedynie na podstawie rysunku płyty głównej, który jest w załączniku mogę w 90% stwierdzić że uszkodzony element to "CD27" który w schemacie odpowiada kondensatorowi 2n2F, 2kV.

Nie jestem do końca pewien - dlatego proszę o pomoc doświadczonych forumowiczów w określeniu wartości uszkodzonego elementu.

Moderowany przez mirex:

A kolega nadal swoje - załącznik skasowany, regulamin pkt 10.10.

0 8
  • Pomocny post
    #2 06 Wrz 2009 22:49
    psooya
    Poziom 37  

Dobrze widzisz to CD27 ale żeby mieć 100% pewności porównaj ten PDF i jego ścieżki ze swoja płytą. Ciekawe czy nie było strzału z trafa. Warto sprawdzić tranzystor kluczujący tafo (HOT) oraz pozostałe elementy w jego kolektorze tj diody kondensatory i zimne luty. Na kolektorze występuje około 1kV a kondensator był na 2kV więc można podejrzewać że jakaś przyczyna usterki była choć nie koniecznie.
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #3 06 Wrz 2009 23:39
    mirex
    Poziom 43  

Wystarczy dokładniej i ze zrozumieniem popatrzeć w schematy i na płytę. Są równoległe dwa kondensatory - 2n2 CD27 i dodatkowy CD18.
    U kolegi są one po prostu zamienione miejscami przy montażu. Zapewne ten co jest, niebieski, to 2,2n. Ten drugi, dobierany do konkretnego modelu, zapewne między 220 a 680pF/2kV.

Nie, raczej nie było "strzału" i jest tylko "naturalne" uszkodzenie kondensatora. Po prostu starość.

0
  • #4 06 Wrz 2009 23:47
    radsat
    Moderator

Zgadza się mirex wystarczy spojrzeć i widać że to pF.

0
  • #5 07 Wrz 2009 20:20
    zdzichu1970
    Poziom 2  

Witam.

Wymieniłem kondensator (na "większy" 3kV taki doradzono mi w sklepie) i telewizor działa.

Dzięki za pomoc.

0
  • #6 07 Wrz 2009 21:24
    mirex
    Poziom 43  

Oczywiście, że działa bo dlaczego by nie. Może podasz jednak co wstawiłeś! Trochę piko? Jednak jakiś 1-2nF? Co z szerokością i żarzeniem?

0
  • #7 07 Wrz 2009 23:35
    pożeracz kartofli
    Poziom 27  

radsat napisał:
    Zgadza się mirex wystarczy spojrzeć i widać że to pF.

Jak dla mnie to 2n2 :) Mam nadzieję że zdzichu1970 naprawia swój własny telewizor i poniesie tego konsekwencje, i nie odpier..la fuszerki komuś za pieniądze.

0
  • #8 07 Wrz 2009 23:58
    bogred
    Moderator TV

zdzichu1970 napisał:
    Witam.

Wymieniłem kondensator (na "większy" 3kV taki doradzono mi w sklepie) i telewizor działa.

Na ogół te kondensatory na 3kV nie są przeznaczone do pracy w układach impulsowych. W sklepie mówią to co wiedzą, a jak kupującemu brak wiedzy, to może się nabrać. Jeśli tak jest jak myślę, to kondensator długo nie pochodzi... Lepiej więc wymień go na "mniejszy" (wystarczy 1,6kV- 2kV), ale impulsowy. Oczywiście, pojemność musi być taka, jak była.

0
  • #9 08 Wrz 2009 01:27
    zdzichu1970
    Poziom 2  

mirex napisał:
    Oczywiście, że działa bo dlaczego by nie. Może podasz jednak co wstawiłeś! Trochę piko? Jednak jakiś 1-2nF? Co z szerokością i żarzeniem?

"2n2F" tylko ,że na 3kV/

Telewizor działa bez problemów, z obrazem wszystko OK. Działa jak przed "usterką".

0