Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik z napędu 3,5 cala

20 Cze 2004 16:39 13058 28
  • Poziom 24  
    Pytanie dotyczy silnika krokowego z "małych" stacji dysków. Mam na myśli silnik przesuwający głowicę (ma on długą, nagwintowaną oś)

Jakiego typu to silnik - tzn. bipolarny czy unipolarny?
    Czy ktoś się już bawił w sterowanie takich silników??

Pytam, ponieważ nie mam takowego aktualnie pod ręką żeby osobiście obmierzyć uzwojenia :)

pozdrawiam.
  • Poziom 25  
    dwa uzwojenia oddzielne, unipolarny - sorki za error ale chodziło o bipolar, sterownik albo na scalaku zdemontowanym ze staci lub na tranzystorach.

sam silnik bez "ramki mocującej" - są takie, raczej odpada bo nie ma stabilizacji pozycji w osi i magnes ociera o uzwojenia, nadaje sie tylko ten z "prowadnicą"
  • Poziom 24  
    Dzięki, tego właśnie szukałem!

A co do tej nieszczęsnej osi - miałem okazję to sprawdzić osobiście. A szkoda, bo to chyba najmniejszy ogólnodostępny silnik krokowy.

Wracając do sterowania - mógłbyśmi zapodać jakiś link lub przynajmniej oznaczenie scalaka-drivera do tego silniczka? Będę wdzięczny!

pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    Jak narazie spodkalem w stacji dyskietek tylko i wylacznie silniki bipolarne. Kiedys nawet sobie sterowalem nimi. Jakos nie bylem nim jakos zaskoczony. Jak dla mnie to jest za maly i nie ma mocy. Nie mam nawet pomyslu do czego bu mozna bylo takiego mikrusa wykorzystac.

Sterownik zbydowalem na podstawie czesci wykonawczej z projektu "Zabawki sterowanej pilotem rc5" z EDW 3\2001
  • Poziom 17  
    Witam
    Czytam ten topik i w końcu nie wiem, jaki jest silnik w napędzie 3,5cala :?:
    Noemi pisze że bipolarny, a morph13 że unipolarny.
    Chyba najlepiej sprawdzić to samemu :wink:
    Może ten rysunek znaleziony w sieci pomoże w rozwikłaniu zagadki.
    Ukłony S95
  • Poziom 20  
    Jestem przekonany,ze sa to silniki bipolarne. Nie wiem moze sa tez unipolarne, ale ja spodkalem tylko bipolarne.

s95 masz racje. Najlepiej samemu sie jeszcze upewnic. genetix sprawdz ile przewodow odczodzi z silnika. Jezeli 4 to na bank bipolarny, jezeli wiecej to unipolarny.
  • Poziom 17  
    Witam
    Sprawdziłem na 4 napędach 3,5cala.
    Z silniczka wychodzą 4 (cztery) przewody -> wniosek ? Są to silniki bipolarne.
    :arrow: genetix
    W czasopiśmie EP 11 z 2001r był artykuł "Zdalnie sterowany regulator siły głosu do wzmacniacza High-End" zobacz rozwiązanie sterowania stopnia mocy silnika.
    podaje link: http://www.ep.com.pl/?strona=archiwum.php&r=2001&m=11
    Pozdrawiam S95
  • Poziom 11  
    morph13 napisał:

sam silnik bez "ramki mocującej" - są takie, raczej odpada bo nie ma stabilizacji pozycji w osi i magnez ociera o uzwojenia, nadaje się tylko ten z "prowadnicą"

Tu masz racje, ja spotkałem się z jedym takim na ramce, jednak moim zdaniem jest to troche mało uniwersalne mocowanie. Pamiętam też miałem kiedyś taki jeden mały z mocowaniem osi z przodu i z tyłu pokrywy silniczka i bez ramki, a nie tylko z przodu jak sie teraz stosuje.
  • Poziom 24  
    Ten system łożyskowania osi silnika chyba został zaprojektowany specjalnie po to, aby utrudnić wykorzystanie tego krokowca w innych urządzeniach :(
  • Poziom 14  
    Znam ten ból. Ale mam małą sugestię: Jak nie zależy ci na wymiarach a jedynie ne gwintowanej ośce to bez problemu możesz użyć silnika napedu głowic ze stacji 5,25". W sklepach z art. metalowymi często można kupić pręty gwintowane. Taki pręt o średnicy 4mm możesz połączyć z ośką silnika za pomocą kilku warstw koszulek termokurczliwych albo sekcją połączeniową z listwy zaciskowej(uwaga może trochę trząść jak nie wycentrujesz ośki z prętem). Udanej zabawy i uszy do góry :)
  • Poziom 24  
    Cały ból w tym, że potrzebuję tego silnika z racji jego wymiarów. Idealnie pasuje wzdłuż do napędu gąsienicowego (tzn. schowa się pod gąsienicą tworząc wraz z kontrolerem autonomiczny moduł) Natomiast jego ośkę i tak musiałbym uciąć aby zamontować przekładnię kątową.

Czy są gdzieś dostępne inne silniki krokowe o podobnych wymiarach zewn. i bez w/w mankamentów??
  • Poziom 24  
    Dzisiaj zakupiłem na giełdzie mechanikę od kasy fiskalnej (3 moduły po 2 silniczki) za sumę 8zł. Czyli wpadło mi w łapy 6 zgrabnych silników bipolarnych :) Są nawet zgrabniejsze od tych z FDD :)
  • Poziom 20  
    A ja mam tyle takich zgrabnych silniczków od napędu soczewek w obiektywach kamer . A scalaki napędowe do tych silników to TB65xx . Na Elenocie dostępne pdf-y
  • Poziom 11  
    Siemanko!
    Mam silniczek od stacji dyskietek (bipolarny).
    Chciałem się dowiedzieć, który scalaczek, bądź układ na płytce drukowanej w tej stacji jest sterownikiem do tego silnika.
    Jeśli to jest jakiś scalaczek, to gdzie mam podłączyć poszczególne nóżki.
  • Poziom 30  
    Witam...

Tak w ciemno nikt ci nie powie...
    Jaki scalak i w którym jest miejscu, że już nie wspomnę o wyprowadzeniach jest zależne od producenta napędu...
    Prześledź jak biegną ścieżki z silnika i jak trafisz na scalak to przeczytaj oznaczenia i szukaj dokumentacji do niego...
    Wiesz, mam nadzieję, że ośka takiego silnika musi być podparta na końcu...
  • Poziom 11  
    W jednej stacji spotkałem się z innym układem napędowym głowicy. Silniczek miał ktrótka ośkę bez podpory i nie był to ślimak ale zwykłe kolo zębate. Jednak ze świecą takich stacji szukać.
    Spotkałem się też z podporą przymocowaną na stałe do silniczka tak, że całyt aki zestawik można było wykręcić. Jednak w większości (prawie zawsze) mocowanie jest na stałe do obudowy stacji.
  • Poziom 39  
    deavt po co dwa razy o to samo pytasz !
    Cytat:
    Mam silniczek od stacji dyskietek (bipolarny).

coś mi się wydaje że ty sam za bardzo nie wiesz co masz za silnik
    silnik do przesuwu głowicy - bipolarny
    silnik do napedu talerza obracającego nośnik magnetyczny w dyskietce - silnik bldc
    co do wykorzystania ich to szanse raczej zerowe
  • Poziom 11  
    Ee tam dwa razy pyta...
    Ja teraz wlasnie zauwazylem ze w ostatnim poscie sie powtarzam :)
  • Poziom 16  
    w 3,5 calowych napedach raczej nie znajdzie osobnych ukladzikow do sterowania silnikami, wszystka tam bedzie zintegrowane w jeden wiekszy, mozna rozejrzec sie za stacjami 5.5 w tych starszych napedach drivery napewna bedo wystepowac osobno a do tak slabych silnikow pasowac bedzie kazdy. Dosc czesto spotykalem sie z ha13421 zarowno w DIPie jak i smd.
  • Poziom 11  
    Ten procek to a13493. sory ze sie powtarzam ale myślałem że nikt nie odpisze.
    Prześledziłem ścierzki i dziś jak bedy miał czas to zobacze w necie opis końcówek.
    Dzieki chłopaki za pomoc. :)
  • Poziom 39  
    deavt zadam proste pytanie do czego chcesz ten silnik wykorzystać ?
    bez względu czy to BLDC , czy bipolarny z przesuwu głowicy to poza satysfakcją że się będzie kręcił nie widzę żadnego praktycznego zastosowania tych silników
  • Poziom 11  
    Ja widzę zastosowanie, robie robocika (a właściwie już zrobiłem). Silniki służą do napędu kół i do skręcania.
    Taka mała zabawka. A poza tym chcę umieć sterować takimi silnikami z czystej ciekawości.
  • Poziom 39  
    w robocie to z pewnością zastosowałeś silniki DC
    temat sterownia silników krokowych i BLDC był omawiany wielokroknie poszukaj na forum w razie nie jasności pytaj
  • Poziom 11  
    Zastosowałem silniki krokowe, ale nie te od głowicy, tylko te co rozkręcają taśmę w dyskietce (nie znam fachowego określenia)
  • Poziom 30  
    No to ja mam pytanie...
    Jak kolega poradził sobie ze sterowaniem tych silników...?.?.?
    Tak BTW to nie są silniki krokowe...
  • Poziom 39  
    Cytat:
    tylko te co rozkręcają taśmę w dyskietce

jaką taśmę do rozkręcania masz w dyskietce ?
    chyba myslisz o nosniklu magnetycznym tylko on ma kształt koła