Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat układu optotriaka - triaka

24 Paź 2009 14:43 3252 6
  • Poziom 12  
    Witam

Proszę o sprawdzenie schematu pod kątem poprawności połączeń i dobranych wartości rezystorów:
    Układ chcę wykorzystać do budowy mikroprocesorowego sterownika oświetlenia z opcją ściemniania poprzez fazową regulację mocy. Czy wyrysowany wyżej schemat jest poprawny? A jak nie, to co należy dodać lub zmienić?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Witam,
    boohoo napisał:
    Witam

Proszę o sprawdzenie schematu pod kątem poprawności połączeń i dobranych wartości rezystorów:
    Układ chcę wykorzystać do budowy mikroprocesorowego sterownika oświetlenia z opcją ściemniania poprzez fazową regulację mocy. Czy wyrysowany wyżej schemat jest poprawny? A jak nie, to co należy dodać lub zmienić?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Pozdrawiam
    prawie dobrze, za wyjątkiem wartości prądu płynącego przed diodę optotriaka, zobacz:
    (5V -1,8V -0,7V)/(560Ω +4700Ω)=4.75285171102662•(-0004)A

Poszukaj sobie w DataSheet jaka wartość prądu będzie dostateczna i zmień wartość rezystorów; R4 oraz R5 - będzie też potrzeba dołożnia rezystora pomiędzy bazę a emiter tranzystora Q2.

Nie oznaczyłeś też elektrod triaka T1, więc nie mogę sprawdzić czy jest to poprawnie.

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Witam

Dziękuję za odpowiedź.
    Hm, zapomniałem napisać wcześniej, że X3-3 i X3-4 są podłączone do osobnych pinów uC, więc będą zasilane osobno.

Co do R5, to przyznam że wartość przepisałem ze znalezionego w internecie schematu (również sterownika oświetlenia). Zajrzałem jednak do noty aplikacyjnej optotriaka i dla MOC3020, parametr: Led Trigger Current wynosi max. 30mA. Czy zatem powinienem dać R5 o wartości R5=5V/0.03A = 167R (170R)?

Co do elektrod triaka, to od góry T1, z dołu T2.

Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    boohoo napisał:
    Witam

Dziękuję za odpowiedź.
    Hm, zapomniałem napisać wcześniej, że X3-3 i X3-4 są podłączone do osobnych pinów uC, więc będą zasilane osobno.
    A widzisz, jak to wyszło - zasugerowałeś mi (rysując tak, jak tam widać), że zwierasz X3-3 oraz X3-4 ze sobą ...

boohoo napisał:
    Co do R5, to przyznam że wartość przepisałem ze znalezionego w internecie schematu (również sterownika oświetlenia). Zajrzałem jednak do noty aplikacyjnej optotriaka i dla MOC3020, parametr: [i]Led Trigger Current[\i] wynosi max. 30mA. Czy zatem powinienem dać R5 o wartości R5=5V/0.03A = 167R (170R)?
    Ale nie ma potrzeby sterowania go maksymalną wartością dopuszczalną - poszukaj sobie mniejszej wartości - powinna być też podana ...

boohoo napisał:
    Co do elektrod triaka, to od góry T1, z dołu T2.
    Zobacz dla sprawdzenia TAM - jeśli jest tak samo oznaczone, jak tu 'zeznałeś', to nie jest poprawnie - tu sterowanie jest od wysopotencjałowej elektrody T2.
    Pytałem o to nie bez kozery, ponieważ inni producenci triaków nazywają anody ich odwrotnie ... a w obudowach typu TO-220 jest sterowanie względem tej anody, która nie jest połączona z 'blachą' - powierzchnią do odprowadzania ciepła.
    Tak jest przy sterowaniu ze źródła niskonapięciowego - tu jest przecież odwrotnie; prąd bramki płynie - poprzez obciążenie, rezystory i optotriak, od wykopotecjałowej anody.
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Quarz napisał:
    Zobacz dla sprawdzenia TAM - jeśli jest tak samo oznaczone, jak tu 'zeznałeś', to nie jest poprawnie
    Faktycznie, poprawię schemat.
    Quarz napisał:
    Ale nie ma potrzeby sterowania go maksymalną wartością dopuszczalną - poszukaj sobie mniejszej wartości - powinna być też podana ...
    Doczytam.

Mam rozumieć, że po wprowadzeniu tych poprawek, układ będzie działał prawidłowo?

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    boohoo napisał:
    [ ... ]
    Mam rozumieć, że po wprowadzeniu tych poprawek, układ będzie działał prawidłowo?
    Powinien ...

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Cieszę się więc niezmiernie :)

Dzięki za pomoc, zamykam temat.

Pozdrawiam :)