Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sterować triakiem? Uruchomienie układu.

marcin w 17 Lis 2008 22:32 8474 8
  • #1 17 Lis 2008 22:32
    marcin w
    Poziom 22  

Witam

Zmontowałem prosty układ sterowania z tyrystorem wg opisu na https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...+moc3021&sid=00e6af35b4ee2b34a5e0fe2e128b1805

Niestety, nie mogę go uruchomić. Czy ktoś może przeanalizować ten układ i podpowiedzieć w czym leży problem ??

Wydaje mi się, że optotriak nie załacza tyrystora (sprawdzałem miernikiem rezystancję triaka przy załaczeniu i wyłączeniu diody LED w optotriaku) Wartością rezystora ograniczającego prąd diody zszedłem do 2 k, ale niestety nic z tego. Niżej obawaim się że nadmiernym prądem uszkodzę diodę w optotriaku.

• #2 17 Lis 2008 22:44
    mirekk36
    Poziom 42  

przy rezystorze ograniczającym prąd diody w optotriaku 6,2K - to ta dioda nawet "bąka nie puści" nie mówiąc już o wysterowaniu czegokolwiek.

2K - to też za dużo - a nie łaska sprawdzić w nocie aplikacyjnej PDF jaki ta dioda ma spadek napięcia i obliczyć jaki rezystor trzeba dobrać.

zresztą gdybyś zajrzał do noty, to byś zobaczył przykładową aplikację i miałbyś wręcz gotowca jakie wartosci elementów zewn podać przy napieciu zasilania +5V

a po drugie to chcesz sterować TRIAKIEM a nie tyrystorem więc zmień temat i może choć troszkę zwracaj uwagę na to co czytasz i na to co piszesz ok?

• #3 17 Lis 2008 22:53
    zetdeel
    Poziom 37  

mirekk36 napisał:
    przy rezystorze ograniczającym prąd diody w optotriaku 6,2K - to ta dioda nawet "bąka nie puści" nie mówiąc już o wysterowaniu czegokolwiek.

Dokładnie tak. Aby "zapalić" optotriaka musisz przez LEDa przepuścić prąd 10 - 15 mA.

• #4 17 Lis 2008 23:06
    marcin w
    Poziom 22  

Zajrzałem do noty katalogowej

Cytat:
    R in is calculated so that IF is equal to the rated I FT of the part, 5 mA for the MOC3033M and MOC3043M, 10 mA for the MOC3032M and MOC3042M, or 15 mA for the MOC3031M and MOC3041M.

Przy zasilaniu 5 V uzyskam 10 mA przy wartości rezystora ograniczającego ok 3 k

• #5 17 Lis 2008 23:12
    zetdeel
    Poziom 37  

marcin w napisał:
    Przy zasilaniu 5 V uzyskam 10 mA przy wartości rezystora ograniczającego ok 3 k

Raczej przy 300 Ohm. :!:
    Od 5V odejmujemy 1,5V na LED i 0,5V na tranzystor w bramce logicznej. 3V/0,01A=300 Ohm.

• #6 17 Lis 2008 23:34
    marcin w
    Poziom 22  

Przepraszam, późna godzina nie służy mi.

Zszedłem do 220 R, przez diodę płynie prąd 17 mA (mierzony miernikiem, triac dalej się nie załacza.

• #7 18 Lis 2008 01:03
    zetdeel
    Poziom 37  

Sprawdź czy nie zamieniłeś miejscami anod triaka (na rys. widok od strony napisów).

• #8 18 Lis 2008 07:55
    mirekk36
    Poziom 42  

Poza tym, zajrzałeś już wprawdzie do noty aplikacyjnej ale zauważ, że wziąłeś do rozważań teraz triaka pracującego przy napięciu sieci 115V a nie 220V a wtedy aplikacja od strony triaka się minimalnie różni. Zrób tak jak masz schemat w nocie PDF tylko ten dla 220V (i zobacz jak tam jest podłączony rezystor do bramki triaka, optotriaka i linii 220V) czyli daj rezystory 330-360R - układu gasika do testów nie musi być (gasik czyli ten równolegle z triakiem rezystor 39R szeregowo z kondensatorem 10n) - i jak kolega powyżej mówi, sprawdź dokładnie jak podłączasz tego triaka - ładnie ci to rozrysował zetdeel

• #9 18 Lis 2008 23:36
    marcin w
    Poziom 22  

Witam

Już jest ok. Zamieniłem podczas tworzenia płytki nóżki triaka BT136

Całe zamieszanie, jakie zrobiłem wynikło z mojego niedopatrzenia. Drugie przeoczenie to zmiana rzędu wielkości podczas obliczania rezystora ograniczającego prąd diody LED.

Jak wcześniej napisałem nie służy mi praca po pracy późną nocą, gdzie ciało i umysł domaga się odpoczynku.

Przetestowałem i wynika że optotriak załacza już przy prądzie 5 mA - jak aplikacja mówi.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME