Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCIM Europe 2019
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica na IRS2540, stabilizacja napięcia?

mxseba 02 Lis 2009 15:34 2535 5
  • #1 02 Lis 2009 15:34
    mxseba
    Poziom 11  

Witam
    Mam pytanie, czy ten układ dedykowany tu jako źródło prądowe do zasilania LEDów nadaje się do zrobienia tradycyjnej przetwornicy buck o stabilizacji napięciowej? Układ ten akurat by mi pasował ze względu zewnętrzny mosfet i możliwość pracy na dość wysokim napięciu wejściowym.

http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/irs2540pbf.pdf

0 5
  • #2 02 Lis 2009 17:07
    -RoMan-
    Poziom 42  

Przykro mi - bez samodzielnej próby się nie obędzie. Martwi mnie to, że to jest bardzo specjalizowany kontroler, "spodziewający się" przebiegu trójkątnego na wejściu i operujący na wartości średniej.

0
  • #3 09 Lis 2009 12:41
    mxseba
    Poziom 11  

Zdecydowałem się zrobić konwerter z elementów bardziej znanych w połączeniu tl5001 i ir2104. Przy obciążeniu 4.5A z mofseta wydobywa się lekko temperatura - sterowany jest częstotliwością 280KHz, ale zastosuję niedługo driver o większym prądzie w impulsie i nie powinno być problemu.
    Problemem jest natomiast dławik - indukcyjność 4.7uH zastosowałem ten z maritexu:
    http://download.maritex.com.pl/pdfs/pa/css124p.pdf

Dławik grzeje się dość mocno po około 1 minucie pracy
    Przetwornica ma pracować przy obciążeniu Imax 5.5A, a wszystkie elementy chcę zastosować w obudowach SMD łącznie z dławikiem - jeśli to możliwe.

0
  • #4 09 Lis 2009 13:12
    -RoMan-
    Poziom 42  

A gdzie pytanie jakieś? Co dziwnego w tym, że grzeje się mały dławik, na którym wydziela się prawie pół wata z samego prądu DC?

0
  • #5 09 Lis 2009 13:24
    mxseba
    Poziom 11  

Pytanie takie jaki dławik zastosować/z jakiego materiału aby wydzielały się mniejsze straty.
    Czy można je łączyć równolegle w konwerterach DC?

0
  • #6 09 Lis 2009 14:29
    -RoMan-
    Poziom 42  

Cudów nie ma a stosowanie nadprzewodzących dławików w sprzęcie amatorskim jest cokolwiek trudne. Trzeba się pogodzić z takimi stratami, skoro tak zależy Ci na rozmiarach. Oczywiście, że można łączyć dławiki równolegle, tylko zysk jakość niewielki - zamiast 18 miliomów będziesz miał przy dwóch 10uH połączonych równolegle jakieś 14 miliomów - gra niewarta świeczki.

0