Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Który schemat bardziej by się sprawdził?

wierzch 05 Lis 2009 14:43 1770 6
  • #1 05 Lis 2009 14:43
    wierzch
    Poziom 8  

Przymierzam się do przeróbki CO i CWU w swoim domku. Przejrzałem i poczytałem trochę branżowej literatury jak również śledzę powyższe forum. Mam do dyspozycji kominek z chłdnicą, piec jednofunkcyjny oraz zasobnik CWU. Obydwa źródła w układzie zamkniętym. Palenie praktycznie ciągle w kominku, w momencie braku odpowiedniej temp CWU czy CO funkcję przejmuje piec gazowy. Chciałbym podpytać szanownych formułowiczów, który poniższy układ by się lepiej sprawdził i czy może któryś z nich ma jakieś wady?
    Rys 1. Czy elektrozawory na powrocie to dobre rozwiązanie? Może zastosować jeden trójdrogowy? A może jakaś inna sugestia?
    Rys 2.
    Czy pompa na powrocie (zamontowana w piecu) nie będzie kolidowała z tymi na zasilaniu?Może poprostu ją usunąć?
    Czy w momencie uruchomienia pompy np. z pieca do podgrzania CWU woda nie popłynie też w CO?
    Wyczytałem, że przy kominku pompa powinna być na powrocie, na zasilaniu w momencie zagotowania się wody może po prostu stanąć. Proszę Was o fachowe komentarze.

0 6
  • #2 05 Lis 2009 15:22
    _siekier
    Poziom 22  

Chcesz pomocy, to może zdejmij prowizję:)

0
  • #3 05 Lis 2009 15:45
    wierzch
    Poziom 8  

A gdzie to się robi?

0
  • #4 05 Lis 2009 15:59
    _siekier
    Poziom 22  

Kliknij na przycisk "zmień" przy swoim poście, otworzy Ci się okno takie jak to, w którym pisałeś posta i wtedy w jego dolnej części, tam gdzie dodaje się załączniki zaznacz opcje "wyłączyć punkty za plik?"

0
  • #5 05 Lis 2009 21:25
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 06 Lis 2009 10:53
    Grześ4
    Poziom 14  

Zacznę od Rys.2 naliczyłem 5 pomp x min. 50Wat i masz pobór prądu 250W.
    Uważam, ze rys. nr 1 jest lepszy. Na rys.1 przesunąłbym pompę bliżej kominka i wpiął kocioł gazowy w wspólny powrót - nie wiem po co ci dwa elktrozawory. Rozumiem, że kocioł gazowy i kominek pracują na wspólne zasilanie więc temperatura minimum 60'C, więc grzejniki muszą mieć zawory termostatyczne bo inaczej będzie zagorąco w pomieszczeniach.

0
  • #7 06 Lis 2009 12:27
    wierzch
    Poziom 8  

Elektrozawory w tym celu aby sterować grzaniem CO lub CWU. Założenie jest takie, że kominek pracuje ciągle (mniejsze koszty). Chodzi mi w tym układzie o dogrzanie CWU czy też CO przez piec kiedy kominek nie dostarcza wymaganego ciepła (z reguły w kominku rozpala się wieczorem, wtedy też jest potrzeba kąpieli a wody ciepłej jeszcze brak). Główkuję już od dłuższego czasu i nie mogę wykombinować sensownego projektu, zawsze coś stanie na przeszkodzie. Główny problem to w takim układzie grzanie również CO w momencie uruchomienia pieca dla potrzeb CWU gdy pracuje kominek (dogrzewamy wodę w układzie CO i kominka).

0