Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie anteny zastosować i na jakiej częstotliwości?

09 Lis 2009 11:32 3105 10
 • Poziom 9  
  Cześć.
  Chciałbym przenieść Internet na odległość ok. 500 metrów i nie wiem jakich anten użyć i na jakiej częstotliwości.
  Zależy mi na tym żeby uzyskać stabilne łącze i duży transfer.
  Anteny bez problemu by się widziały.
 • Poziom 9  
  Witam

  Anteny: Kierunkowe 12 - 17dbi
  Pasmo: 5.2 - 5.4GHz
  Standard: 802.11a  Pozdrawiam
 • Poziom 9  
  A które anteny są lepsze panelowe czy typu grid
 • Poziom 15  
  Zacząć należy od decyzji wyboru częstotliwości 2,4GHz czy 5GHz. 2,4 GHz umożliwia transfer powyżej 20Mbps, bezpiecznie 10 Mbps. Przy wyborze częstotliwości należy sprawdzić zaszumienie eteru czyli najpierw należy sprawdzić ile stacji nadaje w danej częstotliwości, na jakich kanałach ( czy są wolne niezakłócone częstotliwości). Pamiętać należy, że anteny muszą pracować w tej samej polaryzacji (pionowa lub pozioma) i wybieramy polaryzację w której nie pracują pobliskie nadajniki. Anteny po pierwsze kierunkowe np. panelowe, po drugie przy wyborze typu i zysku anteny należy uwzględnić długość kabla od anteny do radia. Każdy metr kabla daje stratę tzw. tłumienie np. dla 2,4 GHz kabel H155 0,48 db na metr, dla 5GHz kabel RF240 ponad 0,7 db na metr.
  Liczymy tak: zysk anteny -tłumienie kabla i złączek+moc nadajnika= moc na wyjściu.
  Dla 2,4GHz dopuszczalna moc na wyjściu 100mW czyli 20 db
  Dla 5GHz 1W czyli 30db.
  Wybór anteny powinien być wynikiem przemyśleń i obliczeń, a nie początkiem.
 • Poziom 9  
  Jak sprawdzić w jakiej polaryzacje pracują inne anteny
 • Poziom 9  
  Polaryzacja jest zazwyczaj zaznaczona na antenie przez jego producenta.

  Poza tym kolega chce zrobić linka na 500m.
  Nie ma w tym żadnej magii - (w dodatku kolega pisze że anteny będą miały czystą przestrzeń pomiędzy nimi).

  Zwykłe anteny panelowe.

  - A co do wyboru pasma radiowego 2.4Ghz / 5Ghz to zaproponowałem 5Ghz
  A przyczyna ? - proste - jak myślicie ile "Liveboxow"/Pseudo routerków w domach i innego typu sprzętu jest w okolicy gdzie chce wykonać tego linka ? - sporo.
  Wiec szkoda czasu i nerwów na szukanie wolnego kanału w pasmie 2.4Ghz.

  Wykorzystanie kierunkowych anten + 5Ghz jest dla kogoś "niewtajemniczonego" najprostszym i najszybszym rozwiązaniem.
  Oraz zastosowanie kierunkowych "polaryzacyjnych" anten 12 do 15dbi coby innym pasma nie zaśmiecać.

  Pozdrawiam
 • Poziom 15  
  Po pierwsze - w Polsce wolne pasmo na 5GHz do zastosowań zewnętrznych (outdoor) obejmuje kanały od 100 do 140 czyli pasmo 5,5 GHz do 5,7GHz. Podane w pierwszej podpowiedzi pasmo 5,2 - 5,4 GHz może być stosowane wewnątrz pomieszczeń z dopuszczalną mocą na wyjściu do 200mW czyli 20db - raczej odpada. Po drugie urządzenia na 2,4 GHz są znacznie tańsze od tych na 5GHz. Po trzecie kable na 5GHz mają większe tłumienie na 1m długości i przy odległości anteny od radia > 10m należy stosować urządzenia zintegrowane z anteną np. Osbridge, Nanostation lub oparte na mikrotikach, a to trochę kosztuje. Dla produkcyjnych rozwiązań jak najbardziej polecałbym link wykonywany w 5GHz, natomiast dla amatorskich spróbować 2,4 GHz ze względu na koszt, ale to rzecz gustu i zasobności kieszeni. Jak rozpoznać polaryzację anteny nadającego nadajnika np. w 2,4GHz? Potrzebne laptop z kartą wifi i zewnętrzną anteną i program do skanowania NetStumbler ->skanujemy-> ustawiamy naszą antenę na wykryty obcy nadajnik tak aby uzyskać najmocniejszy sygnał ->ustawiamy naszą antenę w polaryzacji np. poziomej i odczytujemy na wskazaniach NetStumblera siłę sygnału-> po czym przekręcamy naszą antenę o 90-st do polaryzacji pionowej i odczytujemy siłę sygnału. Ta polaryzacja w której odczytany sygnał będzie mocniejszy jest polaryzacją anteny nadajnika ( przy bardzo małej odległości anten polaryzacja nie odgrywa istotnej roli).
  Przy zastosowaniu anten kierunkowych o wąskiej wiązce promieniowania wpływ zakłóceń będzie mniejszy do tego wybór kanału jak najbardziej odległego od obcych nadajników i polaryzacja pionowa jako rzadziej stosowana i powinno dać radę w 2,4 GHz.
 • Poziom 9  
  Co do pasma 5150 - 5350MHz - masz racje jest to indoor (czyli zastosowanie tylko wewnątrz budynków) - praktyka ? - wiesz jak jest.
  Jeżeli zaś chodzi o pasmo outdoor (5470 - 5725MHz) to jak już przyczepiłeś się zastosowania 5150 - 5350 MHz - musisz dodać iż urządzenie pracujące jako outdoor w pasmie 5470 - 5725MHz musi posiadać system DFS - aby nie zakłócać systemów radiolokacyjnych pracujących w okolicy.

  I teraz przejdę do ceny.
  Policz sobie urządzenie pracujące w pasmie 5GHz zintegrowane z anteną do którego trzeba pociągnąć tylko ethernet (cena od 180zł w górę za jedno urządzenie) - czyli zestaw 360zł.
  A jak kupisz urządzenie mogące pracować tylko w 2.4GHz koszt od 140zł za urządzenie czyli 280zł zestaw.
  Dzięki czemu zyskałeś 80zł netto i pozbawiłeś się możliwości szybkiej zmiany pasma na 5GHz w razie potrzeby adaptacji do innych zastosowań.

  Oraz naraziłeś swoje urządzenie na wszystkie Livebox-y/dlinkoroutery i inne pracujące w domach na antenkach "omni" siejących we wszystkie strony na różnych kanałach - i w zasadzie polaryzacja anteny przy zastosowaniu 2.4GHz zbyt wiele nie daje.

  I zaczyna się dociekanie dlaczego na 500m sygnał jest taki a nie inny - dlaczego co jakiś czas zrywa nam połączenie - dlaczego co jakiś czas rosną nam czasy między punktami itp. itd.

  Kolega chce wykonać szybką instalacje:
  Najlepszym wyjściem dla niego to urządzenie outdoor (zintegrowane z anteną) do którego doprowadzi tylko kabel ethernet bez zbędnych kabli 2.4 lub 5GHz które w jeżeli będzie chciał stosować wyniosą go wraz ze złączkami / przejściówkami prawie tyle co kosztował go sprzęt.

  Pozdrawiam
 • Poziom 15  
  OK. Rozwiązania w 5GHz są bardziej "profesjonalne", mają 11 niezakłócających się kanałów itd. Cenę outdorów w 5GHz kolega trochę (o 50%) zaniżył - najtańsze oparte na UBNT-WispStation 5GHz kosztują od 250 zł za komplet (płytka+antena+obudowa+zasilacz POE) do tego koszt zarobionego kabla UTP. Na most potrzebne dwa komplety. Oczywiście UBNT posiadają funkcję DFS. Most na 2,4 GHz byłby o połowę tańszy i tylko z tego względu rozważałem tą częstotliwość.

  Pozdr.
 • Poziom 2  
  Witam,
  czy w nanostation M2 dodatkowy port SM-RPA może pracować razem z wbudowaną anteną, czy tylko oddzielnie? Poszukuję rozwiązania ze spliterem by skierować dwie wiązki radiowe w różnych kierunkach.

  wiem że dla Rocket M5 bez problemu coś takiego działa.

  Pozdrawiam