Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrofalówka Zelmer 29Z010 - nie grzeje

adamek85 10 Lis 2009 23:57 31876 6
  • #1 10 Lis 2009 23:57
    adamek85
    Poziom 10  

Mam problem z kuchenką mikrofalową Zelmer 29z010. Chodzi o to że po prostu przestała grzać, tzn odgrzewałem sobie obiadek a później chciałem sobie kolacyjkę odgrzać i już nic z tego wyciągnąłem zimne jedzenie. Wszystko pracuje: wentylator chodzi, talerz się obraca, żarówka świeci a jednak nie grzeje. Co może być problemem da radę samemu znaleźć usterkę? Grill grzeje normalnie. Tylko właśnie fal brakuje. Nigdy nie pracowała pusta anie nie miała wkładanych żadnych metalowych elementów. Po zdjęciu obudowy nie widać nic przepalonego ani nic nie śmierdzi.
    Schemat:
    Mikrofalówka Zelmer 29Z010 - nie grzeje
    Wnętrze:
    Mikrofalówka Zelmer 29Z010 - nie grzeje Mikrofalówka Zelmer 29Z010 - nie grzeje

3 6
  • Pomocny post
    #2 11 Lis 2009 08:39
    pudzianowski
    Poziom 28  

Sprawdź bezpiecznik znajdujący się,bodajże,w plastikowej obudowie obok kondensatora.Przy okazji sprawdź diodę będącą zaraz obok.TYLKO UWAŻAJ NA SAM KONDENSATOR,MOŻE BYĆ NAŁADOWANY I PORAZIĆ PRĄDEM!

3
  • #3 11 Lis 2009 13:08
    adamek85
    Poziom 10  

Już jestem bliżej, akurat dzisiaj święto to ni9czego się nie dowiem a nie chcę podłączać na krótko z pominięciem bezpiecznika.
    Tak był spalony. Wielkie dzięki pudzianowski za naprowadzenie mnie na to. Ale tak bez powodu się spalił? Czy może jakaś przyczyna tam jest jednak?
    A w jaki sposób sprawdzić tą diodę? jej oznaczenie to CL01 -12 RG701
    sprawdzałem omomierzem (miernik uniwersalny) i bez względu na to czy kable są przykładane w kierunku przewodzenia bądź przeciwnym nie pokazuje żadnej rezystancji (zakres do 2 M om)
    Ewentualnie co jeszcze można pomierzyć? Jutro szukam bezpiecznika

4
  • Pomocny post
    #4 11 Lis 2009 13:23
    axxx
    Specjalista AGD

Bezpiecznik mógł sie spalić sam z siebie częsta przyczyna, a jeżeli pali natychmiast następny to wynikiem tego jest wtedy awaria trafo,diody itd,w zespole WN.
    Dioda wysoko napięciowa trudna do pomiaru multimetrem.

5
  • #5 11 Lis 2009 13:33
    adamek85
    Poziom 10  

a w jaki sposób można sprawdzić tą diodę? podpinając w szereg żarówkę i podłączyć do sieci? zamienić można potem polaryzację diody w tym połączeniu? (gdzieś czytałem o takim podłączeniu ale chciałbym się najpierw upewnić)

2
  • #7 11 Lis 2009 19:38
    adamek85
    Poziom 10  

Ok problem rozwiązany, włożyłem na próbę zwykły szklany bezpiecznik 1A bo akurat taki miałem pod ręką i wszystko jest ok. Mikrofala grzeje. Jutro szukam wysokonapięciowego bezpiecznika. Dzięki wielkie wszystkim za pomoc i za naprowadzenie mnie na usterkę.

1