Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Beczka asenizacyjna-problem z pomp±

15 Nov 2009 13:58 25072 12
  • Level 19  
    Witam jak w temacie, a dokładniej nabyłem beczkę w stanie ¶rednim i słabo ci±gnie, rozebrałem pompę i od razu widać, że 5 łopatek było zastanych w wirniku, jedna złamana, i rzecz najważniejsza jeden pier¶cień do wymiany bo wytarty na skutek braku smarowania(ten od strony koła pasowego na wale wirnika), drugi na końcu pompy, jeszcze dobry bo tam jakie¶ znikome smarowanie było, oto zdjęcia:
    Beczka asenizacyjna-problem z pomp± Beczka asenizacyjna-problem z pomp± Beczka asenizacyjna-problem z pomp± Beczka asenizacyjna-problem z pomp± Beczka asenizacyjna-problem z pomp±
    Obja¶nienia:
    Zdjęcie 1 i 2 - widok ogólny pompy
    Zdjęcie 3 - widok wirnika i ta złamana łopatka
    Zdjęcie 4 - widok z przodu pompy(od strony koła pasowego). Pytanie: na mój rozum pier¶cienie(pier¶cień 1 na foto) powinny być wyższe od stojana(zaznaczona krawędĽ nr 2 na czerwono) aby łopatki obracaj±c się nie tarły o stojan pompy-czy dobrze my¶lę, czy pier¶cienie musz± mieć tak± sam± wysoko¶ć jak krawędĽ (2 zaznaczona?)
    Zdjęcie 5 - czy zaznaczone 1 to wlot, a 2 to wylot?
    Beczka asenizacyjna-problem z pomp± Beczka asenizacyjna-problem z pomp± Beczka asenizacyjna-problem z pomp± Beczka asenizacyjna-problem z pomp± Beczka asenizacyjna-problem z pomp±
    Zdjęcie 6 - pier¶cień od przodu pompy (ten bardziej zużyty) strzałki pokazuj± zużycie(wytarcia na skutek braku smarowania)
    Zdjęcie 7 - pier¶cień ten drugi, czy on się jeszcze nadaje? ¦ladów zużycia nie widać.
    Zdjęcie 8, 9, 10 - pompka do smarowania, podaje olej tylko do jednego punktu, może kto¶ co¶ powiedzieć na temat tej pompki?
    Pozdrawiam i proszę o każd± pomoc.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 11  
    Witam.
    Niestety nie pomogę, za to może ty, lub jeszcze kto¶ inny doradzi. Potrzebuję kupić tak± beczkę do Zetora 80 km czyli ok 5-7 tys litrów. Gdzie szukać i na co zwrócić uwagę aby nie mieć takich jak w po¶cie wyżej problemów.
  • Level 19  
    Tzn. ja wiedziałem że z t± beczk± jest co¶ nie tak bo znajomy od razu mi powiedział że pompa padnięta lub do remontu, ale beczka jest ze stali nierdzewnej i za psie pieni±dze to się i tak naprawde opyla choćbym miał kupić drug± pompę do niej ale chciałem rozebrać i zajrzeć do tej pompy i może jeszcze polata, bo co¶ tam ci±gnęła.
    Ja Ci moge tylko tyle doradzić nie pchaj się w te zachodnie beczki z nietypowymi pompami bo póĽniej jak co¶ walnie w takiej pompie to uuuuuuuu cięęęęęężko z czę¶ciami, wiem bo znajomy ma tak± beczkę z jak±¶ przeponow± pomp±, beka z 8tys litrów a pompka to takiej wielko¶ci że by¶ pod rękę j± wzi±ł, znowu zachodnie s± w ocynku polskie z tych starszych typów nie, i wiadomo korozja, szukaj takiej beczki a takim typem pompy jak kiedy¶ były takie wozy asenizacyjne na Starze 200, to bły nie zawodne konstrukcje.
    Beczka asenizacyjna-problem z pomp± Beczka asenizacyjna-problem z pomp± Beczka asenizacyjna-problem z pomp±
    Je¶li mógłbym polecić to beczki takiego typu s± to polskie typ PN-202 tylko że Ty chciałe¶ większej pojemno¶ci a te maj± chyba 2500litrów, ale s± nie zawodne paru znajomych ma takie z lat 90 i działaj± bez zarzutu do dzi¶.

Dodano po 8 [minuty]:

Ta beczka któr± Ci przykładowo pokazałem jest na allegro, s± też inne jest naprawdę duży wybór, no i prawie każdy daje przecież możliwo¶ć sprawdzenia. Tak więc odrobina rozs±dku i swojej wiedzy przede wszystkim, a na pewno co¶ upatrzysz, wież mi, że im więcej obejrzysz tym więcej będziesz wiedział na co zwracać uwagę. Pozdrawiam
  • Level 13  
    Witam.Je¶li chodzi Ci o te krawędzie,że jedna jest wyższa od drugiej tzn. wg. mnie jest przesunięcie otworu względem otworu,to tak ma być.Zasada działania karzdej pompy łopatkowej jest ta sama,a mianowicie:wirnik z łopatkami kręci się w osi dekli,w których jest osadzony,pomiędzy deklami jest tzw. stojan,w którym ,,zapierdzielaj±"łopatki,otwór w stojanie musi być,,przesadzony"z osi dekli aby stworzyć wiruj±cym łopatkom komorę zasysania,więc jest wszystko ok.Parę lat wstecz miałem ztym do czynienia,bo pracowałem na wytaczarce poziomej,więc zakładałem sobie to na stole maszyny centrowałem się na samym brzegu do otworu bo tam jest najmniej wypracowany przez łopatki,oczywi¶cie trzeba się ustawić też równolegle aby nie roztoczyć pod skosem,zabielałem otwór na całej długo¶ci,zachowuj±c w miarę ładn± klasę chropowatoi¶ci,wymiar jest nie ważny,bo łopadki podczas wirowania się wysun±.Je¶li podczas roztaczania zostanie plamka starej powierzchni nic się nie dzieje.Dalej już sobie radzili ci którzy robili regenerację całej pompy.Nie wiem ale wydaje mi się je¶li łopatki maj± wypracowane powierzchnie,którymi przylegaj± do stojanu należało by je szlifn±ć na magnesówce,trzeba je wytrzy¶cić i gniazda,wktórych pracuj± łpoatki,naoliwić na pocz±tek,maj± się lekko przesuwać,póżniej tojuż woda smaruje.Dekle musz± być szczelne aby nie zasysała lewego powietrza no i ma to dzialać.Aco do smarowania to musisz dokładnie się przygl±dn±ć je¶li olej podaje w jeden punkt,do jednego dekla to może być kanał olejowy do drugiego,albo jakie¶inne rozwi±zanie smarowania.
    Pozdrawiam.
  • Level 19  
    Kolego "janekwzk" ja wiem że musi być przesunięcie bo inaczej pompa by nie pracowała jak należy(nie spełniała by swojej funkcji) i u mnie to przesunięcie jest bo w bocznych deklach otwory nie s± centralnie na ¶rodku, przyjrzałem się dokładniej stojanowi od wewn±trz i nie jest zużyty, żadnych ¶ladów przycierania, i pytanie powtarzam: czy pier¶cień pokazany na zdjęciu 4 (oznaczony kolorem 1) musi być wyższy od krawędzi stojana (oznaczonej jako 2) wychodzi na to że tak skoro stojana nie wytarło od wewn±trz, ale patrz±c od zasady działania pomp łopatkowych to łopatki musz± przylegać by pompa spełniała swe zadanie, no i drugi pier¶cień (tylny) jest mniej więcej równy z krawędzi± stojana, wiem, że te pier¶cienie musz± się na pewno obracać w gniazdach w których siedz±.
  • Level 19  
    Koledzy macie jakie¶ namiary na tak± pompę jakie były montowane w starach(cysterny asenizacyjne)
  • Level 12  
    Te pier¶cienie, to tzw. pier¶cienie odci±żaj±ce, zmniejszaj± tarcie miedzy stojanem (jak to nazwałe¶) a łopatkami. Łopatki powinny się po nich ¶lizgać a nie po stojanie, a ich ¶rednica powinna być na tyle mniejsza, żeby film oleju mógł uszczelnić szczelinę między łopatka a stojanem. Ta sprężarka jest do uratowania wystarczy tylko wszystko wyczy¶cić, łopatkę podmienić, podtoczyć pier¶cienie tak aby szczelina była równa na całej długo¶ci łopatki i mniejsza tym lepiej, aby łopatka nie szorowała po stojanie. Naprawić smarowanie i jeĽdzić. I nie doprowadzać aby sprężarka zasala wody.
  • Level 19  
    Wła¶nie kolego też my¶le że to jest do uratowania ale ten jeden pier¶cień to się uratuje bo jeszcze wyda jak go splanuje że łopatki nie będ± tarły o stojan, ale ten drugi pier¶cień to muszę dorobić bo jak sam widzisz, zaznaczyłem miejsca zużycia i tu już napewno nie wyda jak go splanuje, ale problem w tym że nie mam materiału na dorobienie, tokarke mam ale nigdzie nie modę dostać takiego żeliwnego puca, żeby wytoczyć ten pier¶cień. Pozdrawiam
  • Helpful post
    Level 12  
    Podpowiem Ci. Porozgl±daj się po złomowcach za starymi rurami żeliwnymi (wodne lub kanalizacyjne) wala się tego pełno z demontażu i w dodatku za grosze.:D
  • Level 19  
    Masz rację kolego. Pozdrawiam
  • Level 10  
    Witam. Chciałbym od¶wieżyć temat. Czy kto¶ może mi powiedzieć dlaczego pompa po nabiciu ok. 3 beczek staje, poprostu przyciera się. Oczywi¶cie wcze¶niej dłubali przy niej domoro¶li arty¶cii podejrzewam, żeco¶ zostało Ľle złożone...
  • Level 1