Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie ramieniem robota przez potencjometr. Szukam odpo!

18 Lis 2009 20:30 2406 9
  • Poziom 9  
    Witam. Chciałem się was poradzić. Chciałbym zrobić coś takiego by za pomocą potencjometru, tak mi się wydaje że będzie najlepiej, sterować ramieniem robota. Z tym że chciałbym by to były 2 osobne układy. Zamiast serwomechanizmów chciał bym zastosować silniczki wielkość baterii R20 maksymalnie. Chodzi mi o silę robota. Wiem że wszystko trzeba skalibrować ale potrzebuje płytki tzn. 2 płytek, które będą się ze sobą komunikowały najlepiej bez przewodowo.
    1. Pierwsza płytka ma odbierać dane z potencjometru(fajnie by na takiej jednej płytce by można odebrać i prześle dane z kilku potencjometrów.)
    2. Druga płytka, która odbierze dane i wyśle odpowiednie impulsy do silniczka.
    3. Ewentualne porady dotyczące silniczków.
    Sterowanie ramieniem robota przez potencjometr. Szukam odpo!
    Jeżeli chodzi o programowanie też nie jest ważne, potrafię. Zasilanie nie jest waż. Zasilanie będzie stałe jak na razie. Od mechaniki i całej reszty są inne fora.
    Interesuje mnie kwestia elektronik i pochodne kwestie.
    Poszukuje wszystkich informacji.
    I Mam prośbę. Nie pytajcie w postach czy mam na to kasę, albo że trudno to zrobić bo coś tam. Bo często można się zetknąć z czymś takim.
  • PCBway
  • Poziom 20  
    Zastosuj zasilacz od kolejki elektrycznej i zwykły silniczek. Będziesz miał obroty lewo/prawo z "zerem" po srodku.
    O to Ci chodzi?
  • PCBway
  • Poziom 39  
    Cytat:
    Jeżeli chodzi o programowanie też nie jest ważne, potrafię

to dziwi mnie dlaczego ten temat , skoro umiesz programować to co za problem dowolny AVR z przetwornikiem A/C przetworzone dane wysłać np. po RS232 jako odbiornik drugi AVR + mostek H , przykład masz w temacie o sterowaniu silnikami przez RS232 z tą różnicą że zamiast PC drugi mikrokontroler , chcesz bezprzewodowo są gotowe moduły komunikacyjne z dowolnym interfejsem wejściowym SPI , RS itp.
  • Poziom 33  
    A w oparciu o Arduino można to zrobić nawet po wi-fi...
  • Poziom 9  
    No właśnie wiem ze sa gotowe moduły, ale za bardzo nie znam sie na samej elektronice i szukam informacji jakie moduły, mogą być schematy, dokumentacje modułów itp.

Środowisko programowania nie jest mi obce ale to nie znaczy że pozjadałem wszystkie książki całą wiedze programowania.

P.S.
    Wiem że dla niektórych to banalne bo wiedzą "wszystko" ale niektórzy sie uczą... a forum jest po to żeby dzielić się z innym a nie pokazywać co to nie ja...

Dodano po 4 [minuty]:

parafka napisał:
    Zastosuj zasilacz od kolejki elektrycznej i zwykły silniczek. Będziesz miał obroty lewo/prawo z "zerem" po srodku.
    O to Ci chodzi?

tylko mi chodzi że jak przekręcę potencjometr o 30 stopni to ramie też o tyle się przekręci i się zatrzyma.
  • Poziom 20  
    Najpewniejsze są selsyny stosowane m.in. w wojskowych urządzeniach.
  • Poziom 12  
    Przy silniku, a właściwie już za przekładnią, czyli na ramieniu, musisz zamontować drugi potencjometr. (czyli de facto masz serwo)
    W skrócie: wartość z potencjometru przy ramieniu jest porównywana z wartością potencjometru w nadajniku, jeżeli się nie zgadza, to kręci się silnikiem w tą stroną żeby wyrównać te wartości.
    Czyli tak naprawdę potrzebna jest Ci aparatura modelarska, (masz tam kilka tych swoich potencjometrów), po stronie ramienia dajesz odbiornik i wpinasz w niego serwo.
    Przy okazji uzyskałeś transmisje bezprzewodową.

No chyba że chcesz się bawić w elektronikę, to tak jak już podpowiadali koledzy:
    potencjometr -> AVR -> przekazanie wartości potencjometru przez jakiś moduł radiowy albo rs232->AVR->mostek H->silnik i potencjometr jako sprzężenie zwrotne. - czyli to samo co oferuje zestaw modelarski tylko inne medium transmisji.

P.S. Oczywiście nie mam na myśli aparatury z zabawki za 50zł z marketu! Mowa o aparaturze z prawdziwego zdarzenia ze sterowaniem proporcjonalnym!

Pozdrawiam
    Rafał
  • Poziom 9  
    Tak dokładniej to chcę zbudować jakby cała rękę robota i za po mocą potencjometrów, umieszczonych na ręce człowieka( konstrukcja w fazie projektowania, bo nie wiem jakie potencjometry narzazie) w odpowiednich punktach, poruszał bym ramieniem robota. czyli że moją ręką począwszy od barku porusza ręką robota. i dlatego zdecydowałem sie na silniczki a nie na serwomechanizmy, bo ręka robota będzie chyba wielkości ludzkiej.

A mam Serwo kontroler tylko nie wiem dokładnie na jakie serwomechanizmy, wydaj mi się że w moim projekcie będą potrzebne serwomechanizmy krokowe.
    i gdybym znalazł/ktoś mi zrobił płytkę która odbierze mi odbierze mi dane z potencjometru, połączył to przez rs232 to tylko pozostanie kwestia oprogramowania.
    Jeżeli się nie mylę.

Sorry za błędy
  • Poziom 12  
    Oj mylisz się, mylisz...
    Proponuje abyś tę pracę rozpoczął od lektury co to jest silnik, serwomechanizm i silnik krokowy, bo wydaje mi się że te pojęcia Ci się nieco mieszają.
    Jak już będziesz wiedział jakie układy wykonawcze zastosować, to poczytaj o tym jak się je steruje, oraz co to jest moment, oraz jak się to ma do przekładni. Wtedy się dużo rozjaśni. Jak będziesz mieć jeszcze wątpliwości to wtedy dopytasz.
    Bo to, że nie wiesz jakie potencjometry czy silniki zastosować świadczy o tym że nie zdajesz sobie sprawy z wielu większych problemów jakie będziesz mieć po drodze.
    Nie bierz tego co napisałem do siebie.
    Uważam że temat może Cie przerosnąć.
    Spróbuj na początek zrobić coś prostszego - samo ramie o 3 stopniach swobody sterowane z PC, znajdziesz masę materiału w sieci na ten temat, później możesz ten projekt rozbudować bardziej.
    Powodzenia!
    Pozdrawiam
    Rafał
  • Poziom 39  
    Cytat:
    moją ręką począwszy od barku porusza ręką robota...........bo ręka robota będzie chyba wielkości ludzkiej.

popieram przedmówcę , chyba nie zdajesz sobie sprawy jak duże siły będą potrzebny aby taką ręką poruszać , silniki DC i to dość duże z przekładnią ślimakową do tego układy kontroli położenia ( potencjometr , enkoder ) mostki H sterownik położenia a na sam koniec układy sterownia ruchem i komunikacja , proponuje poczytaj sobie o prostych manipulator projekty są na Elektrodzie a konstrukcję zacznij od części mechanicznej bo na nic zda się cała elektronika jak mechanicznie układ nie będzie działał