Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czytnik kodów MS951 ze złączką RJ-45

26 Lis 2009 20:24 6846 20
  • Poziom 1  
    Witam

Mam czytnik Metrologic MS951 zakończony wtyczką RJ-45. Przeznaczony prawdopodobnie do jakiejś kasy fiskalnej. Moje pytanie jest następujące:
    Czy da się go w jakiś sposób podłączyć do komputera (ps2, usb, com)?

Pozdrawiam
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Dlaczego nie zajrzysz do podstawowych informacji o tym urządzeniu? Tylko nie mów, że nie działa Ci Google. Już pierwszy link wyjaśni Ci sprawę.
  • Poziom 12  
    Podłączam się do tematu:
    mam metrologic MS951 (232 ) i kasę novitus "Mała"

Potrzebuje spiąć jedno z drugim, ale !
    Ale w kasie mam RJ45 a w czytniku też RJ, tylko 10 pinowego.

Trzeba zrobić przejściówke, która przekrosuje sygnały rs 232 i wyprowadzi zasilanie.
    Czy ktoś juz próbował się zmierzyć z takim wyzwaniem ?

Posiadam rozpis pinout'ów skanera i złącza z kasy.
    skaner:
    1 power/signal GND
    2 TXD
    3 RXD
    4 RTS OUT
    5 RTS IN
    6 DTR IN
    7 DSR OUT
    8 NIE PODŁĄCZONY
    9 +5V
    10 MASA EKRANU

kasa:
    1 DSR
    2 RXD
    3 RTS
    4 TXD
    5 CTS
    6 DTR
    7 NIE PODŁĄCZONY
    8 GND

Z góry dziekuje za wszelką pomoc.
  • Poziom 30  
    Jeżeli myślisz o zasilaniu skanera z kasy to zapomnij. Żadna kasa nie ma już zasilania skanera, ten skaner potrzebuje przejściówki w którą wchodzi zasilanie z zasilacza i z niej wychodzi złącze RS232 9 pinowe żeńskie do którego dorabiasz przejściówkę z RS232 na RJ 45 , w moim poście wyżej masz linka z instrukcją na stronie 6 masz przedstawione jak to wygląda .
    ta druga przejściówka ma wyglądać tak :
    do kasy RJ45 gniazdo DB9
    2.RxD ---------------------2.TxD
    8.GND---------------------5.GND

Opcjonalnie wyjściem +5 v jest pin 7 ale jak już pisałem wcześniej nie w tej kasie co zresztą widac na opisie złącza które masz w instrukcji na stronie 99 .
  • Poziom 12  
    oleq_30 napisał:
    Jeżeli myślisz o zasilaniu skanera z kasy to zapomnij. Żadna kasa nie ma już zasilania skanera, ten skaner potrzebuje przejściówki w którą wchodzi zasilanie z zasilacza i z niej wychodzi złącze RS232 9 pinowe żeńskie do którego dorabiasz przejściówkę z RS232 na RJ 45 , w moim poście wyżej masz linka z instrukcją na stronie 6 masz przedstawione jak to wygląda .
    ta druga przejściówka ma wyglądać tak :
    do kasy RJ45 gniazdo DB9
    2.RxD ---------------------2.TxD
    8.GND---------------------5.GND

Opcjonalnie wyjściem +5 v jest pin 7 ale jak już pisałem wcześniej nie w tej kasie co zresztą widac na opisie złącza które masz w instrukcji na stronie 99 .

Przepraszam za być może głupie pytanie ...
    Czy to znaczy ze skanera potrzebuje wyciągnać tylko sygnał TXD i masę, a potem wprowadzić TXD skanera na RXD kasy i spiąć ze sobą GND ?

Jeśli tak to przejściówka bedzie prosta do zrobienia.
    Gniazdo RJ 48 juz zamówłem żeby nie obcinać oryginalnej wtyczki, a dopięcie zasilania to już mały problem.
    Wszystko mozna wsadzić w pudełeczko i wyść od razu RJ 45 do kasy.
  • Poziom 30  
    Tak ze skanera tylko sygnał TxD pin 2 łączysz z RxD w kasie pin 2 , masa do masy i podpinasz zasilanie do skanera i powinno ruszyć , we wtorek też spróbuję takiej kombinacji bo mam na serwisie taki skaner z obciętą końcówką ( jeden mądry nie policzył pinów obciął końcówkę i chciał podpiąć zwykłą rj-45)
  • Poziom 41  
    Ja bym wyprowadził na 7 pin w kasie zasilanie +5V. Wtedy obyło by się bez zasilacza. Tylko sygnały odpowiednio połączyć
  • Poziom 25  
    Wojtek(KeFir) napisał:
    Ja bym wyprowadził na 7 pin w kasie zasilanie +5V. Wtedy obyło by się bez zasilacza. Tylko sygnały odpowiednio połączyć

Taki zabieg, a konkretnie naruszenie plomb na kasie mógłby kolegę duużo kosztować!
  • Poziom 12  
    oleq_30 napisał:
    Tak ze skanera tylko sygnał TxD pin 2 łączysz z RxD w kasie pin 2 , masa do masy i podpinasz zasilanie do skanera i powinno ruszyć , we wtorek też spróbuję takiej kombinacji bo mam na serwisie taki skaner z obciętą końcówką ( jeden mądry nie policzył pinów obciął końcówkę i chciał podpiąć zwykłą rj-45)

JA czekam na gniazdko ...
    Jak Ci sie uda, daj prosze znać.
    No i oczywiście dziekuje za pomoc !
  • Poziom 30  
    Wojtek(KeFir) napisał:

taki zabieg jest to naruszenie homologacji kasy całkowicie nie zgodne z obowiązującymi przepisami , poza tym samodzielne ściągnięcie plomb fisklanych pociąga za soba przykre konsekwencje ze strony U.S. . a wątpię czy obsługujący kasę serwisant zgodzi sie na taką zmianę konstrukcji kasy
  • Poziom 41  
    A, no w takiej sytuacji, to inna sprawa.
  • Poziom 12  
    arturse napisał:

JA czekam na gniazdko ...
    Jak Ci sie uda, daj prosze znać.
    No i oczywiście dziekuje za pomoc !

Nadal czekam na gniazdko ....
    Ale nie wytrzymalem i podłączyłem zasilanie :)
    Zaświeciło i nawet udało mi sie korzystajac z książeczki do programowania, zmienic brzmienie beep'a.
  • Poziom 12  
    Zrobione !!!!!!
    A najwazniejsze że działa !

Dziekuję za pomoc.
  • Poziom 30  
    no mi mojego też się udało odpalić :D
  • Poziom 2  
    witam mam ms 951 z rs232 ale są pourywane wyprowadzenia we wtyczce rs232 i nie wiem w jakiej kolejności je polutować tak wiec 1-sze pytanie czy ktoś ma schemat z kolorami "kabelków" które trzeba wlutować w odpowiedni numer pinu rs232 dzwonilem do serwisu w tej chwili zwanym juz honeywell pozostawie bez kometarza
    szukałem google i elektroda nic tak więc prosze bardzo o pomoc ps. kolejne pytani czyn dla połączenia przez rs232 z komputerem tego czytnika jest potrzebne zasilanie zew.?
    dodart. informacje odnośnie modelu serial number 1698150048 - z tego co się orientuje to koncówka 48 oznacza że jest to czytnik kbw czyli klawiaturowy. Rok prod.kwiecień 1998
  • Poziom 30  
    tak na pewno potrzebujesz zasilania poza tym w tym modelu w miejscu gdzie masz pourywane kable powinna być złączka 9 pinowa (wyglada jak rj - 45 ) która wchodzi w kostkę przejściówkę i stad jest dopiero podłaczenie do com w komputerze

Dodano po 3 [minuty]:

w linku który podałem w 3 poście masz instrukcje obsługi popatrz na 3 stronę tam masz tą przjeściówke
  • Poziom 2  
    ja posiadam model w którym mam końcówkę db9 żeńską. Przejściówki nie mam a rozumiem ze jest potrzebna aby doprowadzić zasilanie?czy może ktoś wie jak taką zdobyć no i ten schemat połączeń w db9 uwzględniający kolory poszczególny kabelków
  • Poziom 15  
    tomi1983@ napisał:
    ja posiadam model w którym mam końcówkę db9 żeńską. Przejściówki nie mam a rozumiem ze jest potrzebna aby doprowadzić zasilanie?czy może ktoś wie jak taką zdobyć no i ten schemat połączeń w db9 uwzględniający kolory poszczególny kabelków

Proponuję się nie sugerować kolorami tylko numerami pinów w złączu DB9. na 5. masz GND, na 9 powinieneś podać +5V. Mowa o skanerze.

Przejściówka powinna być DB9 męskie na DB9 żeńskie. piny:
    ż - m
    2. - 2.
    5. - 5. - GND
    +5v - 9.

a w instrukcji do skanera dostępnej na tej stronie: instrukcja do skanera kodów kreskowych MS951 (poprzedni link nie działa) znajduje się pinologia skanera - strona 40.
  • Poziom 10  
    Witam.
    Postanowiłem odświeżyć temat.
    Ostatnio dostałem czytnik MS951 z wtyczką RJ 10 pinową z zadaniem podłączenia go do komputera i zrobienia z niego czytnika z emulacją klawiatury. Czytnik to wersja RS-232. Zgodnie z numerkami z dokumentacji to wersja "14", czyli wersja do podłączenia do kasy fiskalnej. Zgodnie z instrukcją:

http://www.vvvsystem.cz/metrolog/pdf/iu951.pdf

ma on następujące wyprowadzenia pinów:

Pin1 - Power/Signal Ground (kolor ciemno-brązowy);
    Pin2 - RS-232 Transmit Output (kolor zielony);
    Pin3 - RS-232 Recive Input (kolor czerwony);
    Pin4 - RTS Output (kolor żółty);
    Pin5 - CTS Input (kolor szary);
    Pin6 - DTR Input (kolor biały);
    Pin7 - DSR Output (kolor fioletowy);
    Pin8 - No connection (brak przewodu);
    Pin9 - +5VDC Power to Scanner (kolor pomarańczowy);
    Pin10 - Shield Ground (kolor czarny);

Postanowiłem, że obetnę końcówkę a w jej miejsce podepnę gniazdo RS-232 żeńskie. Jednak pozostał problem zasilania (+ 5V DC). Wtedy musiałoby ono być zewnętrzne, z zasilacza.
    Koncepcja zmieniła się i postanowiłem wykorzystać konwerter RS-232 <=> USB, taki jak na zdjęciu:

Konwerter zakupiłem w internecie za ok. 20zł z wysyłką (prosty model z Chin).
    Następnie otworzyłem obudowę i polutowałem odpowiednie kable zgodnie z ich przeznaczeniem tak jak na rysunku:

Zasilanie połączyłem z zasilaniem z portu USB (+5V i GND). Wydajność prądowa portu spokojnie wystarczy na zasilenie skanera i konwertera (można sprawdzić w instrukcji skanera, że jego pobór prądu to 165 mA, pobór konwertera nieznany ale całość nie powinna przekroczyć 500 mA jakie daje standard USB 2.0).

Po montażu podłączyłem skaner do portu USB (trzeba zainstalować jeszcze sterowniki konwertera dostarczone na płycie). Skaner zaświecił czyli miał zasilanie.
    Zeskanowanie kodu kreskowego skutkowało miganiem zielonej diody (prawidłowy odczyt) ale na komputerze nic się nie działo.

Wziąłem do rąk kody do programowania skanera:

http://hool.ee/images/pildid/doc/p561_38067.pdf

Kody trzeba wydrukować ponieważ z monitora skaner nie zaczyta.
    Jest tam opcja włączenia emulacji klawiatury WEDGE. Niestety skaner nie chciał przyjąć kodu, co oznaczało, że nie posiada wbudowanej funkcji WEDGE.
    Postanowiłem się nie poddawać.
    Odpaliłem HyperTerminal (start->akcesoria->komunikacja).
    Połączyłem się ze skanerem wybierając odpowiedni port. Prędkość transmisji standardowo to 9600b/s, 8 bitów danych, brak parzystości, 1 bit stopu, brak sterowania przepływem.
    Po połączeniu i zeskanowaniu kodu na ekranie terminala pojawiły się różne dziwne znaki.
    Po wielu próbach okazało się, że wystarczyło zresetować ustawienia skanera (zgodnie z instrukcją programowania), ponieważ miał on wybraną klawiaturę USA. Po tym zabiegu w terminalu pojawiały się prawidłowe cyfry zeskanowane z kodu kreskowego.
    Pozostał tylko problem emulacji klawiatury, tak by w programie (np. zwykłym notatniku) pojawiały się liczby kodu kreskowego.
    Problem rozwiązał program Metrologic Softwedge Utility.
    Można go pobrać tu:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic800632.html

W nim wybieramy odpowiednie opcje i skaner działa jako emulator klawiatury.
    W programie można ustawić czy po odczytaniu kodu ma zostać naciśnięty "Enter" lub nawet 2x"Enter".

W ten oto sposób mamy skaner MS951 z emulacja klawiatury pod USB.

Pozdrawiam.

Moderowany przez jankolo:

Dziękuję koledze za podzielenie się swoim osiągnięciem. Dobra robota. Proszę przyjąć 100 punktów jako uznanie wkładu w forum.