Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak to możliwe???Panel sub 150

rucin_ 26 Lis 2009 20:59 4162 26
  • #1 26 Lis 2009 20:59
    rucin_
    Poziom 21  

Otóz tak mam panel sub 150 od irka i siedzi tam trafo 160 wat więc jakim cudem wzmacniacz ma 150 wat rms???

1 26
  • #2 26 Lis 2009 21:13
    globus1987
    Poziom 29  

A on nie ma czasem 100w rms a 150 mocy maksymalnej??.

0
  • #3 26 Lis 2009 21:57
    rucin_
    Poziom 21  

No irek i wszyscy twierdzą że ma 150 wat rms.
    Taką odpowiedz dostałem od irka.
    . Na transformatorach zawsze jest napisana moc ciągla w temperaturze pracy 40stopni. Wzmacniacz ma moc sinusoidalna 150W ale przecież nie sluchasz sinusa tylko muzyki która składa się z chwilowych impulsów dlatego wzmacniacz nigdy nie oddaje ani nie pobiera swojej mocy znamionowej tylko dużo mniej.

I teraz niewiem czy jest tom oszukane czy jak.Chociaz chyba robi on najlepsze panele i by nie oszukał.
    I powiem wam tak że mam ten panel pod xpress 10.I jak kiedyś słuchałem muzyki na pełnym wysterowaniu to poczułem śmierdzącą cewke.A powiedzcie mi czy jak jusz było ja czuć to głośnik jusz jest do d..y.

0
  • #4 26 Lis 2009 23:45
    prez8s
    Poziom 33  

A na czym jest końcówka? I jakim napięciem zasilana jest?

0
  • #5 27 Lis 2009 08:30
    rucin_
    Poziom 21  

Końcówka na czym jest to niewiem.A po czym to poznać?Po oznakowaniu tranzystora???
    Jest zasilana trafem 160 wat,35 volt czyli po wyprostowaniu i odfiltrowaniu ponad 40 volt.

0
  • #6 27 Lis 2009 10:08
    prez8s
    Poziom 33  

No jakie tranzystory końcowe są?

0
  • #7 27 Lis 2009 14:50
    rucin_
    Poziom 21  

Są tylko 2.
    irfp250n
    I jeden ma oznaczenie jakies hf a drugi lf czy cos takiego.

0
  • #8 27 Lis 2009 20:14
    prez8s
    Poziom 33  

No tranzystory są mocne, to by znaczyło że trafo może być przeciążane.

0
  • #9 27 Lis 2009 20:40
    rucin_
    Poziom 21  

Czyli wzmak ma te 150 wat rms.
    No irek na pewno bardzo dobrze się zna na elektronice.Mówił mi też że są wzmacniacze 200 wat rms z trafem 100 wat.
    A kto z was ma panel sub 150???lub 300 i niech by zobaczył jakie tam ma trafo.

0
  • #10 27 Lis 2009 21:25
    prez8s
    Poziom 33  

Bzdury. Po prostu gość oszczędza na trafach. Co najwyżej osiągnie 100W rms i ewentualnie te 150W w szczycie przy dużej pojemności filtrującej.

0
  • #11 27 Lis 2009 21:46
    rucin_
    Poziom 21  

No ja mam 20.000 mikro czy cos tam faradów.
    No nie wiem jak to jest.Ale on ma najlepsze panele do subwooferów.I przecież na elektronice zna się bardzo dobrze i raczej by nie oszukiwał swoich klijentów.I mówił że może wsadzić mi mocniejsze trafo ale to nic nie zmieni i tylko więcej dopłące.
    A dowodem no to może być mój magnat xpress 10 150 wat rms gdzie po dłuższym słuchaniu muzyki poczułem cewke.
    A powiedz mi czy jak poczułem tą cewke hm jusz nie raz bo z 4 razy to głośnik nadaje czy jest do dupy.

0
  • Pomocny post
    #12 27 Lis 2009 22:14
    prez8s
    Poziom 33  

A wiesz jaką sprawność mają wzmacniacze klasy AB ?? Jeśli nie to poszukaj i poczytaj, bo nie chce mi sie rozpisywać. Powinno ci sie wszystko rozjaśnić.
    A głośniki magnata to nic nadzwyczajnego, z reguły mają naciąganą moc.

0
  • #13 27 Lis 2009 22:44
    rucin_
    Poziom 21  

No wiem że magnat to nic nadzwyczajnego ale to jedyne takie firmówki i mają wmiare prawdziwe parametry.
    Np wersja xecutor to jest masakra.Mój kuzyn ma xecutor 1200.
    No niewiem jak to jest z tymi wzmacniaczami to co irek by oszukiwał??

0
  • #14 27 Lis 2009 23:22
    intervoice
    Poziom 12  

Każde trafo jest wyprodukowane w tzw. "edycji" czytaj : waty dla naiwnych lub prawdziwe VA według uznanej normy.
    Irek stosuje sprawdzone elementy i może użyć trafa, które jest "nienaciągane" czytaj "nieedytowane".
    Dla porównania firma "A" może sobie napisać na trafie 300 W ale sprawdzony dostawca napisze np. 200 W.
    W tym wypadku masz gwarancję, że Irek to pomierzył i ma gdzieś napisane Waty, dla niego liczą się parametry realne.

Najbardziej denne jest postrzeganie sprzętu za pomocą watów. Chińskie badziewia mają napisane 300 W a realnej mocy zaledwie 50. Ale watopostrzegacze cieszą się, że napis widnieje 300 watttsss i Oni to "cują"
    ... po czym zaczynają szukać czegoś "prawdziwego" i tymi są jak najbardziej sprawdzone i uznane wzmacniacze od Irka.
    Ostatnio widziałem w markecie zestaw kina domowego o mocy 800 W firmy szacownej SAMSUN. Zestaw ten ważył 12 kg. W skład tych 12 kg wchodziło 5 kolumn oraz wzmacniacz gdzie na wzmacniacz w przybliżeniu 3 kg, na trafo pewnie 0,5 kg a to prowadzi do wniosku, że mocy "realnej" ten wzmacniacz ma 20 VA.
    Powstaje pytanie nie dla głąbów/watopostrzegaczy - gdzie podziało się 780 W ????

Magnat nie brzmi dobrze - bardzo delikatnie mówiąc.
    Made in china jest niedopracowana - delikatnie mówiąc.
    Dosadnie WIELKA KUPA.

0
  • Pomocny post
    #15 27 Lis 2009 23:52
    intervoice
    Poziom 12  

Poltrafo to porządna firma. Trafa tej firmy chyba są również stosowane w LDM a to jest kolejny powód aby mieć gwarancję realnych wartości.
    Chińskie kupy miałby napisane conajmniej 360 W zamiast 160 W.
    Amplitunery o mocy 5x130 W a pobór z sieci 180 W - gdzie się podziało 470?
    Gdzie wsółczynnik sprawności i moc wyemitowana w postaci promieniowania cieplnego?
    Nawet dla analfabety matematycznego jest coś nie tak, ale co tam, najważniejsze jest, że jest napisane.

0
  • #16 28 Lis 2009 07:01
    prez8s
    Poziom 33  

rucin_ napisał:
    To jusz niewiem ile ma wat ten panel czy ma te 150 czy nie??
    ....

Zależy jak bardzo sztywną charakterystykę ma ten transformator.
    Ale ma to dla ciebie aż tak duże znaczenie?? Różnica między 150W czy 100W nie jest duża. Stosując porządny wysoko skuteczny głośnik i odpowiednią do niego obudowe ze wzmacniaczem 100W osiągniesz więcej niż w przypadku badziewnego głosnika ze wzmacniaczem 150W. Wymień głośnik na jakiegoś np. tonsila albo tesle. Na pewno w domu zagra to lepiej niż ten magnat, który głównie skierowany jest do caraudio.

0
  • #17 28 Lis 2009 08:44
    rucin_
    Poziom 21  

No właśnie niewiem czy czy te tonsile i stx y grają lepiej od samochodówek.Musiałbym usłyszeć je.
    Mój magnat ma 92 db.

0
  • #18 28 Lis 2009 12:23
    prez8s
    Poziom 33  

A wtedy gdy ci sie grzeje ten głośnik słyszysz charczenie lub pierdzenie? Bo jest jeszcze taka możliwość że wzmacniacz po prostu przesterowuje i daje prostokąt na cewke.

0
  • Pomocny post
    #19 28 Lis 2009 13:35
    globus1987
    Poziom 29  

Powiem tak magnat to zwyłky shit. W parametrach swoich kolumn podają moce z kosmosu a no i te pasmo którę w większości ich kolumn zaczyna się od 18 lub 20hz nieosiągalne dla takich konstrukcji. Powiem tak żenada jeśli oszukują co do mocy , pasma przenoszenia to kto wie na ile ich reszta parametrów jest w ogóle prawdziwa. A czy to ważne czy ma 100 czy 150w?. Ważne czy jesteś z neigo zadowolony i czy rzeczywiście odczuwasz tą moc. A trafo może być 150w ale może mieć np. Duży pobór. W diorze ws 504 trafo 120va a pobór diorki to cos ponad 400va. Ostatnio była na sprzedaż na elce 30cm dobra tesla. Jak nie masz do wyboru gdn 30/120 i inne, parę Stx-ów równie ciekawych i zagra to lepiej niż ten magnat gwarantuje. To jest głośnik samochodowy więc dlatego nie sprawuję sie tak dobrze.

0
  • Pomocny post
    #20 28 Lis 2009 16:22
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 28 Lis 2009 23:09
    rucin_
    Poziom 21  

No nie nie słysze zadnego harczenia bo ten wzmacniacz ma limiter mocy
    No nie jestem przekonany to tych stx i tonsili ja potrzebuje niskie zejście.
    Ja mam wersje 4 ohm i pisze na panelu pobór mocy 250 wat tez niewiem jakim cudem znalozło się tam 160 wat.No ale irek mi powiedział że może wsadzić większe trafo i tylko więcej zapłace.

Dodano po 1 [godziny] 41 [minuty]:

Jak ma ktoś panel sub 150 albo 300 to niech zobaczy jakie ma tam trafo i niech napisze tu na forum.

Dodano po 1 [godziny] 25 [minuty]:

To jest magia ktorej amatorzy nie sa w stanie zrozumiec :)
    Moge Ci wstawic trafo 250W poza wyzsza cena bedziesz mial dokladnie ta sama
    moc czyli 150W. Jestes chetny?
    A jak nie wierzysz ze wzmacniacz ma 150W to zmierz o ile potrafisz.
    Zapytaj tych co uwazaja ze to nie mozliwe ile skonstruowali w zyciu wzmacniaczy.
    Panel sub300 ma trafo 350W, jest jeszcze panel sub450 ktory bedzie mial trafo 400-450W.

Moc trafa to jest moc ktora mozna z niego pobrac w sposob ciagly, trafo tez ma swoja sprawnosc i pobiera z sieci wieksza moc niz oddaje. Moc znamionowa wzmacniacza to jest moc maksymalna jaka moze on oddac Muzyka sklada sie z impulsow i w praktyce przy bardzo glosnym sluchaniu tylko najwieksze impulsy siegaja mocy znamionowej daje to srednia moc docierajaca do glosnika o wartosci maksymalnie 50% mocy znamionowej wzmacniacza. Pobierana moc z zasilania jest mniejsza niz moc znamionowa wzmacniacza dlatego trafo zasilajace moze miec moc wzmacniacza. Oczywiscie moze byc mocniejsze tylko po co? Amatorzy nie znaja sie i kupuja trafa 2-3razy wieksze, nabijajac kase sklepom. Wydaja wiecej na same czesci niz kosztuje moj gotowy panel.
    Tylko podczas pomiaru mocy trafo jest przeciazone i sub150 pobiera wtedy 250W z sieci co jest napisane jako max 250W aby uzytkownik wiedzial z jakimi mocami ma doczynienia i np jakich przedlurzaczy czy bezpiecznikow w mieszkaniu uzyc. W praktyce srednia moc jest duzo mniejsza. Tu mozesz poczytac o mozliwosciach przeciazania transformatorow:
    http://www.noratel.pl/?dzial=techniczne&id=17
    http://www.noratel.pl/?dzial=techniczne&id=19
    Trafa ktore zamawiam sa nawijane drutem w podwujnej izolacji o klasie wytrzymalosci termicznej 180 lub 200 stopni, typowe normy przewiduja 130 lub 155stopni.

Moc glosnika jest okreslana na specjalnym sygnale o podobnym rozkladzie widmowym mocy jak muzyka. Podlaczone napiecie odpowiada mocy znamionowej na impedancji znamionowej ale glosnik nie pobiera tej mocy bo jego impedancja srednia jest wyzsza od znamionowej. Gdybys podlaczyl glosnikowi czysta sinusoidalna moc o wartosci znamionowej glosnika to bys go spalil!

Nie udzielam sie juz na elektrodzie bo forum zeszlo na psy, zaparszam na diyaudio.

Oto prosze przeczytajcie sobie wypowiesz znawcy.

0
  • Pomocny post
    #22 29 Lis 2009 09:49
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 29 Lis 2009 10:07
    rucin_
    Poziom 21  

Ale irek dobrze powiedział że na forum wypowiadają się amatorzy którzy się wo gule nie znają .
    Wzmacniacz sie nie wyłącza nie grzeje się bardzo chyba że po dłuższym słuchaniu muzyki ale to przecież normalne.

0
  • #24 29 Lis 2009 13:04
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 29 Lis 2009 16:44
    rucin_
    Poziom 21  

No a moc panelu sub 150 mozna określić na przykładzie tego magnat xpress gdzie po dłuższym słuchaniu muzyki czuć było cewke.

0
  • #26 29 Lis 2009 21:30
    ziomus90210
    Poziom 35  

OK a jakie są kryteria pomiaru mocy RMS ?
    Nie używa tam się muzyki tylko czystego sinusa i nie chwilę tylko ciągle.
    I nie mylmy mocy RMS z mocą muzyczną czy P.M.P.O.
    Sami sobie poczytajcie bo wzmacniacz pracujący w klasie AB teoretycznie osiągnie sprawność maksymalną 78.5%(chyba wiecie dlaczego?) praktycznie nie przekracza 60%.Zaznaczam że chodzi o klasę AB nie D.

0
  • Pomocny post
    #27 29 Lis 2009 22:38
    398216
    Użytkownik usunął konto