Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujnik temperatury/Sterownik LAN lub WiFi

boogeyman199 05 Dec 2009 18:44 15783 11
    boogeyman199
    Level 9  
    Spotkał się ktoś z sterownikiem bądź czujnikiem temperatury do pieca CO wyposażonym w LAN lub WiFi? Chodzi mi o urządzanie do użytku domowego. Kiedyś widziałem takie urządzenie, a w zasadzie całą szafę do sterowania piecami w osiedlowej ciepłowni, szafa ta była podłączona przez sieć do serwera wszystko było podłączone do internetu dzięki czemu można było nadzorować pracę kotłów z drugiego końca świata... Potrzebował bym podobne urządzenia do mojego kotła CO tak żebym mógł np w pracy sprawdzić "co słychać w domu", chodzi mi głównie o podgląd temperatury.
    mirrzo

Moderator on vacation ...
    boogeyman199 wrote:
    Spotkał się ktoś z sterownikiem bądź czujnikiem temperatury do pieca CO wyposażonym w LAN lub WiFi? Chodzi mi o urządzanie do użytku domowego. Kiedyś widziałem takie urządzenie, a w zasadzie całą szafę do sterowania piecami w osiedlowej ciepłowni, szafa ta była podłączona przez sieć do serwera wszystko było podłączone do internetu dzięki czemu można było nadzorować pracę kotłów z drugiego końca świata... Potrzebował bym podobne urządzenia do mojego kotła CO tak żebym mógł np w pracy sprawdzić "co słychać w domu", chodzi mi głównie o podgląd temperatury.

Jest wielu producentów kotłów grzewczych, co takie coś mają w swojej ofercie. Może na początek:
    http://www.vaillant.pl/Klienci_indywidualni/s...solarne/produkt_vaillant/vrnetDIALOG_w.2.html
    boogeyman
    Level 1  
    Używam od 1,5 roku sterownik Heatmiser Netmonitor+ oraz termostat Heatmiser PRT-N. Sterowanie zarówno przez internet jak i przez SMSy. Szczególnie przydatny jest tryb Frost Mode. Aktywuje się go przy wyjeździe np. na kilka dni. Wówczas temperatura spadnie do Frost Temperature (wartość wymaganą można ustawić na każdym termostacie). Parę godzin przed powrotem do domu wystarczy wysłać SMSa lub zalogować się przez internet i wyłączyć Frost Mode - wracamy wówczas do ciepłego domu. U mnie sterownik oraz termostat współpracuje z piecem Viessmann 222-W i konieczny był zakup modułu Viessmanna do "blokowania z zewnątrz" za jakieś 300 zł. Netmonitor+ pozwala także zdalnie sterować innymi sprzętami w domu, np. oświetleniem, oknami dachowymi - konieczne będą wówczas przekaźniki. Sterowanie działa u mnie także bezproblemowo. Aha - mam także pokojowy czujnik temperatury Heatmisera i mogę odczytać temperaturę w domu przez internet lub SMSem (otrzymujemy SMS zwrotny).

Sprzęt można kupić bezpośrednio z UK (www.heatmiser.co.uk). Dokumentacja, schematy, ceny, itp. są dostępne na stronie internetowej. Pomoc techniczna odpowiada sprawnie na pytania, można się także do nich dodzwonić. Sprzęt nie jest tani, ale przynajmniej oferuje sporo opcji i jest uniwersalny, tzn. nie jest tylko do danej marki pieca. Heatmiser produkuje także inne akcesoria które współpracują z Netmonitor+, np. termostaty do grzejników, czujnik zewnętrzny temperatury (nie stosowałem ich, ale widziałem na stronie).

Pozdrawiam,
    Samuraj
    Level 35  
    Sterownik dość ciekawy lecz jak widzę w dokumentacji on pracuje bezpotencjałowo na zasadzie włącz/wyłącz i odczytuje żadnych informacji z kotła (temperatura kotła, temp. CWU itp). Co prawda moim kotłem można tak sterować lecz mi bardziej chodziło o coś pracującego po magistrali opentherm.
    slowinskij
    Level 1  
    Moze to zabrzmi laicko ale zapytam (do boogeyman): majac Heatmiser Netmonitor+ oraz termostat Heatmiser PRT-N mozesz sterowac piecem niezaleznie z tych dwóch elementów rownoczesnie, czy tez tylko PRT-N jest podlaczony do pieca, a Netmonitor+ steruje PRT-N? Czy uzywasz dodatkowo Powered Relay Card, czy tez jakis Switchbox do przejscia z 12V na 240V.
    Pozdrawiam,
    Amanda
    Level 17  
    boogeyman199 wrote:
    Potrzebował bym podobne urządzenia do mojego kotła CO tak żebym mógł np w pracy sprawdzić "co słychać w domu", chodzi mi głównie o podgląd temperatury.

Np jakiś Linux + sieć 1wire i możesz "palić" w piecu z Alaski lub Australii :D
    Troche "pokopać" w necie - "I wszstko jasne" (np digitemp, owfs, ....)
    np Link
    artur.heise
    Level 18  
    Samuraj wrote:
    Sterownik dość ciekawy lecz jak widzę w dokumentacji on pracuje bezpotencjałowo na zasadzie włącz/wyłącz i odczytuje żadnych informacji z kotła (temperatura kotła, temp. CWU itp). Co prawda moim kotłem można tak sterować lecz mi bardziej chodziło o coś pracującego po magistrali opentherm.

to masz do wyboru kilka rozwiązań - np gateway: http://www.tclcode.com/opentherm/ + RS => LAN
    leon1313
    Level 14  
    Ja właśnie jestem w trakcie pisania sterownika do pieca C.O konfigurowanego za pomocą LAN -> RS485. Koszt złożenia z "klocków" takiego cuda to ok 500 zł, przy założeniu, że znasz się na programowaniu uC AVR.
    zadeqead
    Level 12  
    Udało Ci się?
    Jestem w trakcie projektowania takiego rozwiązania. Możesz powiedzieć coś więcej o Twoim?
    czarnyziutek
    Level 10  
    Przymierzam się do zakupu tego sterownika:

http://www.bruli.pl

Czy nie będzie problemów z podłączeniem do internetu i konfiguracją? Mam zwykły Livebox. Może ma ktoś jakieś doświadczenia z tym sterownikiem?