Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Packard Bell Maestro 191W, wyłącza sie po 2 sek, różowy

08 Gru 2009 23:46 2284 5
  • Poziom 9  
    Model monitora to 900W (wide), po rozebraniu widziałem na nim naklejki Proview.

Po włączeniu, przez 1-2 sekundy, widać obraz, lecz mocno zaróżowiony i kiepskiej jakości, po czym monitor wyłącza się przechodząc w czuwanie. Słychać też ciche "skrobnięcie", prawdopodobnie w głośnikach.
    Przeglądając forum znalazłem kilka porad sugerujących, że mogą to być świetlówki. Chciałbym zapytać czy zanim oddam ten monitor w fachowe ręce "wymieniacza świetlówek" warto sprawdzić czy jakiś inny element nie jest powodem uszkodzenia. Na płycie zasilania elektrolity nie są wybrzuszone ani rozlane. Żadnych przepaleń innych elementów nie widać gołym okiem.
    Mam miernik do dyspozycji więc mógłbym sprawdzić poszczególne elementy.

Oddałbym monitor od razu do naprawy, lecz mieszkam za granicą i nieprędko wybieram się do Polski. W lokalnych serwisach naprawa jest nie opłacalna. Dlatego może uda mi się trafić na inny rodzaj usterki niż świetlówki.

Poradźcie proszę.
  • Poziom 35  
    Niestety ale różowo swiecące świetlówki znaczą ich koniec. Pozostaje tylko wymiana.
  • Poziom 9  
    Dodatkową wskazówką jest fakt, że po odlączeniu wszystkich świetlówek od inwertera monitor nie wyłącza się po tych 2 sekundach lecz działa. Oczywiście obraz jest wtedy ledwo widoczny bez podświetlenia.
    Matryca zainstalowana w tym monitorze to Proview PV190WLCM.
    Czy przy włączeniu tylko 1-2 świetlówek (na 4 obecnie zamontowane) nie zniszczę invertera?
    Jaki jest koszt wymiany takich świetlówek w przeciętnym serwisie?
  • Poziom 35  
    Wyłączenie jednej czy trzech świetlówek nie ma znaczenia, gdyż zadziała zabezpieczenie invertera. Reakcja monitora po odłączeniu inwertera jest prawidłowa.

Dodano po 5 [minuty]:

Koszt wymiany świetlówek zależny jest od cen w poszczególnych serwisach. Nie każdy serwis wymienia świetlówki. Serwis autoryzowany na pewno wymieni matrycę, a w serwisach prywatnych także nie każdy podejmie się takiej wymiany, ponieważ czasami wiąże się to z rozbiórką matrycy.
  • Poziom 33  
    Witam, Nie wiem czy jest sens jeszcze kontynuowac ten temat ale zabezpieczenie chyba mozna podlaczyc z obwodu 'dobrych swietlowek' i pociagnac kablem do uszkodzonych. Oczywiscie trzeba odciac sciezki' feedback' od wadliwych swietlowek. W ten sposob monitor bedzie pracowal na dwie lampy bez wylaczania sie , pozdr i Wesolych Swiat!
  • Poziom 25  
    Zamiast uszkodzonej świetlówki podepnij kondensator 33pF/3kV i monitor będzie chodził, jak normalnie tylko z trochę słabszym podświetleniem.