Witam. Myślę że problemem jest obiektyw .Mam Pentaxa Optik 50 i z problem podobnym.Tylko wymontowanie obiektywu i sprawdzenie go poza wszystkimi układami elektronicznymi pozwala stwierdzić czy działa poprawnie podłączając napięcie takie jakim jest zasilany aparat , do silniczka który napędza przekładnię zębatą ,a ta z kolei wysuwa segmenty obiektywu,często to ta przekładnia blokuje wysuwanie i chowanie się obiektywu ,problemem może być kurz , paproch odpryski plastyku lub w najgorszym przypadku wyłamany ząbek z zębatki. Ja doszedłem do zasilania przesłony i migawki napędzanych dwoma mini elektromagnesami i okazało się że jeden z elektromagnesików nie odpowiednio działa ,otóż po włączeniu elektromagnesików przyciąga on wodzik na którym jest zaczepiona przysłona a na drugim migawka .Migawka pięknie cyka ,a przysłona ani drgnie ,wniosek jest taki że nie jest przyciągany wodzik który zamyka i odmyka przysłonę,do wymiany jest elektromagnes mini , a to tylko na częściach w allegro.Samo zdjęcie osłony i odczepienie taśm przewodzących to nie trudna praca . Ale już dobieranie się do obiektywu to trzeba mieć ręce zegarmistrzowskie i tylko odpowiednie powiększające okulary pomogą dopatrzyć się nie prawidłowości .Jest to bardzo precyzyjna naprawa i nie każdy sobie poradzi . Życzę powodzenia w naprawie ,ale jest tak jak nie zepsujesz czegoś to nie nauczysz się naprawy .