Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

domofon, czasowe podtrzymanie elektrozaczepu

18 Gru 2009 00:42 11231 15
 • Poziom 9  
  witam
  jak w tytule, od drzwi do furtki mam kilka metrów i za każdym razem muszę ją otwierać kluczem a chciałbym zamontować układ który po naciśnięciu przycisku podtrzyma elektrozaczep przez 5-15s, szukałem takiego urządzenia w sklepach ale z marnym skutkiem, ma ktoś pomysł na opracowanie takiego układu?
  z góry dziękuje i pozdrawiam
 • AdexAdex
 • Poziom 13  
  Wg mnie można zastosować układ czasowy 555 w trybie monostabilnym który np załączałby przez przekaźnik elektromagnes podtrzymujący zaczep...
 • AdexAdex
 • Poziom 20  
  Napisz przede wszystkim jaki masz domofon. W każdym można zrobić przycisk ręcznego otwierania zaczepu montowany po wewnętrznej stronie furtki tak by osoby z zewnątrz nie miały dostępu.
 • Poziom 9  
  Dzięki za zainteresowanie tematem.
  Niestety nie mogę podać modelu domofonu gdyż chwilowo nie przebywam w domu ale przycisk zewnętrzny odpada gdyż byłby w zasięgu obcych no i dzieciaków bawiących sie przed domem. Sam myślałem nad zrobieniem czegoś na układzie 555 albo 40106 ale moja wiedza już trochę zardzewiała i wolałem zapytać kogoś kto siedzi w tym na bieżąco. No ale jak jest gotowiec to go zamówię i zobaczymy co z tego wyjdzie.
  Dziękuje i pozdrawiam.
 • Pomocny dla użytkowników
  sapmar4 napisał:
  od drzwi do furtki mam kilka metrów i za każdym razem muszę ją otwierać kluczem a chciałbym zamontować układ który po naciśnięciu przycisku podtrzyma elektrozaczep przez 5-15s

  Mój znajomy na domofon, który oryginalnie ma czas działania elektrozaczepu ustawiony na 5 sekund. Niestety jest to stanowczo za mało, aby dojść do furtki (około 7 metrów), bo przecież musi tez zejść po schodach, a przede wszystkim zamknąć na klucz drzwi wejściowe.
  Producent nie przewidział regulacji tego czasu. wiadomo, że im dłużej będzie trzymał elektromagnes zamka, tym jego żywotność się skróci.
  Najprostszym rozwiązaniem jest jednak ukryty przycisk wewnętrzny, tuż przy furtce, ale niewidoczny dla obcych z zewnątrz.
  Ps. Jak złodziej ma wejść, to i tak wejdzie. Wcale nie musi tego robić przez furtkę.

  Dodam jeszcze, że ideałem jest pilot (breloczek) przy kluczach, ale to wydatek rzędu 70 zł (minimum). Jest to cena 2 pilotów plus odbiornika. Zasięg kilkadziesiąt metrów.
 • Poziom 19  
  Innym rozwiązaniem jest wymiana zaczepu na inny z tak zwana pamięcią.
  wygląd podobny z małą różnica po środku zaczepu znajduje się czpień ze sprężynką w chwili przyciśnięcia blokuje zapadkę tak by była ona otwarta do momentu otworzenia drzwi i zamknięcia i to niesie ryzyko że furtka będzie otwarta , a jak kolega pisał dzieci bawią się na podwórku

  Jeżeli chodzi o przycisk stosuje takie na budynkach jeżeli znajduje się na ogrodzeniu utrudniam wciśniecie montując w profilu zamkniętym (dużym) przycisku dzwonkowego hermetycznego.

  Można przesłonić ogrodzenie i furtkę stosować gałko-klamkę lub gałko-gałkę ( w tym jedna ruchoma ).

  Rozwiązań jest dużo podrzuć fotkę podwórka może znajdziemy coś jeszcze
 • Poziom 27  
  Ja stosuję t.zw " przekaźnikowy opóźniacz czasu" firmy Dantom. Ma zakres regulacji czasu od 1sek do 59sek. Kosztuje 25zł.Potrzebuje zasilanie 0k. 12V. W zasilaczach 18A1 wykorzystuję do tego napięcie generatora.
 • Pomocny dla użytkowników
  Lucjan52 napisał:
  W zasilaczach 18A1 wykorzystuję do tego napięcie generatora.

  O który konkretnie zacisk chodzi?
 • Poziom 27  
  Zmierz napięcie na tym zacisku i sam sobie odpowiesz. Ja napisałem tylko jak to robię bez dostarczania dodatkowego napięcia. i działa to bez zarzutów.Nie zakłóca pracy generatora. Pozdrawiam. Lucjan.
 • Pomocny dla użytkowników
  Ok, pytałem tylko z ciekawości, bo może mi się kiedyś ta wiedza przydać. Nie mam takiego zasilacza, aby to wypróbować, ale dzięki za odpowiedź.
 • Poziom 27  
  Lucjan52 napisał:
  Zmierz napięcie na tym zacisku i sam sobie odpowiesz. Ja napisałem tylko jak to robię bez dostarczania dodatkowego napięcia. i działa to bez zarzutów.Nie zakłóca pracy generatora. Pozdrawiam. Lucjan.

  Napięcie jest ok 12V ale zmodulowane sygnałem akustycznym i trochę odbiega od napięcia stałego.
  Dodatkowo będzie działać pod warunkiem, że obciążenia nie będzie zbyt duże, bo w szeregu z wyjściem jest rezystor ograniczający prąd.
  Wolałbym raczej wykorzystać wyjście ~12 z diodą prostowniczą i kawałkiem kondensatora.