Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

domofon, czasowe podtrzymanie elektrozaczepu

sapmar4 18 Dec 2009 00:42 13076 15
 • #1
  sapmar4
  Level 10  
  witam
  jak w tytule, od drzwi do furtki mam kilka metrów i za każdym razem muszę ją otwierać kluczem a chciałbym zamontować układ który po naciśnięciu przycisku podtrzyma elektrozaczep przez 5-15s, szukałem takiego urządzenia w sklepach ale z marnym skutkiem, ma ktoś pomysł na opracowanie takiego układu?
  z góry dziękuje i pozdrawiam
 • #2
  Lukaszek_69
  Level 13  
  Wg mnie można zastosować układ czasowy 555 w trybie monostabilnym który np załączałby przez przekaźnik elektromagnes podtrzymujący zaczep...
 • #4
  Nowart
  Level 20  
  Napisz przede wszystkim jaki masz domofon. W każdym można zrobić przycisk ręcznego otwierania zaczepu montowany po wewnętrznej stronie furtki tak by osoby z zewnątrz nie miały dostępu.
 • #5
  sapmar4
  Level 10  
  Dzięki za zainteresowanie tematem.
  Niestety nie mogę podać modelu domofonu gdyż chwilowo nie przebywam w domu ale przycisk zewnętrzny odpada gdyż byłby w zasięgu obcych no i dzieciaków bawiących sie przed domem. Sam myślałem nad zrobieniem czegoś na układzie 555 albo 40106 ale moja wiedza już trochę zardzewiała i wolałem zapytać kogoś kto siedzi w tym na bieżąco. No ale jak jest gotowiec to go zamówię i zobaczymy co z tego wyjdzie.
  Dziękuje i pozdrawiam.
 • #6
  zybex
  Helpful for users
  sapmar4 wrote:
  od drzwi do furtki mam kilka metrów i za każdym razem muszę ją otwierać kluczem a chciałbym zamontować układ który po naciśnięciu przycisku podtrzyma elektrozaczep przez 5-15s

  Mój znajomy na domofon, który oryginalnie ma czas działania elektrozaczepu ustawiony na 5 sekund. Niestety jest to stanowczo za mało, aby dojść do furtki (około 7 metrów), bo przecież musi tez zejść po schodach, a przede wszystkim zamknąć na klucz drzwi wejściowe.
  Producent nie przewidział regulacji tego czasu. wiadomo, że im dłużej będzie trzymał elektromagnes zamka, tym jego żywotność się skróci.
  Najprostszym rozwiązaniem jest jednak ukryty przycisk wewnętrzny, tuż przy furtce, ale niewidoczny dla obcych z zewnątrz.
  Ps. Jak złodziej ma wejść, to i tak wejdzie. Wcale nie musi tego robić przez furtkę.

  Dodam jeszcze, że ideałem jest pilot (breloczek) przy kluczach, ale to wydatek rzędu 70 zł (minimum). Jest to cena 2 pilotów plus odbiornika. Zasięg kilkadziesiąt metrów.
 • #7
  tomeye
  Level 19  
  Innym rozwiązaniem jest wymiana zaczepu na inny z tak zwana pamięcią.
  wygląd podobny z małą różnica po środku zaczepu znajduje się czpień ze sprężynką w chwili przyciśnięcia blokuje zapadkę tak by była ona otwarta do momentu otworzenia drzwi i zamknięcia i to niesie ryzyko że furtka będzie otwarta , a jak kolega pisał dzieci bawią się na podwórku

  Jeżeli chodzi o przycisk stosuje takie na budynkach jeżeli znajduje się na ogrodzeniu utrudniam wciśniecie montując w profilu zamkniętym (dużym) przycisku dzwonkowego hermetycznego.

  Można przesłonić ogrodzenie i furtkę stosować gałko-klamkę lub gałko-gałkę ( w tym jedna ruchoma ).

  Rozwiązań jest dużo podrzuć fotkę podwórka może znajdziemy coś jeszcze
 • #9
  Lucjan52
  Level 27  
  Ja stosuję t.zw " przekaźnikowy opóźniacz czasu" firmy Dantom. Ma zakres regulacji czasu od 1sek do 59sek. Kosztuje 25zł.Potrzebuje zasilanie 0k. 12V. W zasilaczach 18A1 wykorzystuję do tego napięcie generatora.
 • #10
  zybex
  Helpful for users
  Lucjan52 wrote:
  W zasilaczach 18A1 wykorzystuję do tego napięcie generatora.

  O który konkretnie zacisk chodzi?
 • #13
  Lucjan52
  Level 27  
  Zmierz napięcie na tym zacisku i sam sobie odpowiesz. Ja napisałem tylko jak to robię bez dostarczania dodatkowego napięcia. i działa to bez zarzutów.Nie zakłóca pracy generatora. Pozdrawiam. Lucjan.
 • #14
  zybex
  Helpful for users
  Ok, pytałem tylko z ciekawości, bo może mi się kiedyś ta wiedza przydać. Nie mam takiego zasilacza, aby to wypróbować, ale dzięki za odpowiedź.
 • #15
  karl102
  Level 27  
  Lucjan52 wrote:
  Zmierz napięcie na tym zacisku i sam sobie odpowiesz. Ja napisałem tylko jak to robię bez dostarczania dodatkowego napięcia. i działa to bez zarzutów.Nie zakłóca pracy generatora. Pozdrawiam. Lucjan.

  Napięcie jest ok 12V ale zmodulowane sygnałem akustycznym i trochę odbiega od napięcia stałego.
  Dodatkowo będzie działać pod warunkiem, że obciążenia nie będzie zbyt duże, bo w szeregu z wyjściem jest rezystor ograniczający prąd.
  Wolałbym raczej wykorzystać wyjście ~12 z diodą prostowniczą i kawałkiem kondensatora.