Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie oświetlenia przenośnego... pomysł?

gtd25 02 Sty 2010 01:17 1233 3
  • #1 02 Sty 2010 01:17
    gtd25
    Poziom 2  

Witam

Z góry przyznaje, że jestem prawie laikiem:) Działam w Grupie Ratowniczej i chciałbym zrobić przenośny zestaw oświetlenia miejsca akcji - coś takiego jak w linku, ale nie w tej cenie:)

http://www.peli.com.pl/latarki.phtml?cat_category_id=598&action=cat_product_show&cat_product_id=562

Do oświetlenia będą służyły 2 lampy w technologii LED każda 8 diod o parametrach:
    Pobór prądu: 2 A (12V)
    Moc w W: 24 W
    Siła światła 1440 Lumenów

Oczywiście najprościej użyć akumulatora 12V i świeci... ale chciałbym zrobić coś bardziej profi - w założeniu myślałem użyć Aku 12V - i tu pierwsze pytanie ile musi mieć Ah - żeby ten zestaw świecił przynajmniej 15 h?

Kolejną sprawą jest zasilacz, przetwornica, ładowanie - myślałem o takim zestawie jak w potrzymaniu systemów alarmowych - Aku plus zasilacz buforowy - impulsowy? Czy mógłbym użyć gotowych zasilaczy buforowych i których? - żeby otrzymać zestaw w zamkniętej skrzynce, który działałby w ten sposób, że:

- oświetlenie w akcji bez zasilania 230V - lampy działają z akumulatora,
    - jest możliwość podłączenia 230V /np. agregat przenośny/ - podpinamy jeden kabelek do złącza w skrzynce - i lampy 12V działają z podpiętego 230V - a Aku się ładuje,
    - tym samy kabelkiem ładujemy Aku gdy świtała są nie używane,

Proszę o radę jakich gotowych produktów można użyć i o jakich parametrach?

Dziękuję:)
    Gregor

0 3
  • #2 02 Sty 2010 03:00
    -RoMan-
    Poziom 42  

Ależ ten dział nie służy poszukiwaniom gotowych produktów! Przenoszę do bardziej właściwego.

Co do wymagania 15 godzin ciągłej pracy dwóch lamp po 24W, to prosty rachunek pokazuje, że przy 12V wymaga to 60Ah + rezerwa na straty - to już agregat 600VA jest znacznie lżejszy. Przy połowie mocy, jak w zestawie z linka - potrzebny akumulator jest jak w zestawie z linka - 39Ah. Fizyki się nie oszuka.

Co do "lamp" - 1440 z 24W to nie jest rewelacja. A już użycie takich dwóch lamp to rozrzutność energii wręcz. Myślę, że lepiej byłoby użyć 12-diodowych modułów LED HPLB-59K15W - 15W 1017 lm - ich napięcie pracy to 10.5V, czyli spokojnie jedną przetwornicą na LM2670/3/6 można "opędzić" dwa moduły umożliwiając wykorzystanie energii w akumulatorach do końca i bez obawy o nadmierne rozładowanie akumulatora oraz z zapewnieniem równego oświetlenia w całym, normalnym zakresie rozładowywania.
    2*1017lm odpowiada mniej więcej dwóm halogenom po 60W zasilanym z sieci i jest to trochę więcej niż 2, klasyczne żarówki 230V 75W.
    Można też odżałować kilka lumenów i kupić moduły ciepło-białe o wydajności 915 lm z 15W. Na pewno będą miały lepsze oddawanie barw niż te mocniejsze a nie wiem, na ile oddawanie barw jest istotne.

0
  • #3 02 Sty 2010 23:07
    gtd25
    Poziom 2  

Kochany moderatorze... ten temat dotyczy tylko zasilania i żałuje, że został przeniesiony... i jeśli moderator uznał, że dotyczył gotowych produktów, to dlaczego ich nie wymienił... bo sama przetwornica to jak rozumiem tylko jeden element zapytania... a ładownie akumulatora? jak to wszystko połączyć, itp? ...wydaje mi się, że właśnie takiego gotowego rozwiązania nie ma i ktoś pochwyci "rękawice" i będzie chciał pomóc coś takiego zaprojektować!!! A jeśli to wymaga poniesienia kosztów projektownia - to zawsze możemy się dogadać:)

Z góry napisałem, że jestem laikiem w sprawach elektryczno-elektronicznych... więc na obliczeniach się nie znam... więc dziękuję za naukę fizyki :) Mogę odwdzięczyć się szkoleniem ratowniczym...

Odnośnie lamp - może są lepsze - ale zaproponowany moduł LED nie nadaje się do zastosowań w ratownictwie np. brak obudowy IP, soczewek itp... lampy które chcemy użyć są gotowym produktem wykorzystywanym w extremalnych warunkach - stworzone do off-roadu:

http://www.multi-moto.eu/pl/produkt/17793/xil-80.html

Ogólnie dziękuję za chęć pomocy...

Pzdr
    gtd

0
  • #4 02 Sty 2010 23:35
    -RoMan-
    Poziom 42  

Sam piszesz "Proszę o radę jakich gotowych produktów można użyć i o jakich parametrach?" - w ten sposób nie pozostawiłeś mi jakiegokolwiek wyjścia - tamten dział zajmuje się projektowaniem a nie handlem.
    Tym bardziej nie uznaję słuszności Twoich narzekań, że już po chwili piszesz o gotowych lampach z certyfikatami. Na przetwornicę i resztę układów zasilania już nie potrzebujesz certyfikatów? Szukasz gotowców - to Cię skierowałem tam, gdzie być może ktoś podpowie. Szukasz partnera biznesowego do produkcji - również nie w dziale Zasilanie.

0