Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator obrotów silnika szczotkowego 30A

06 Sty 2010 14:27 9357 12
  • Poziom 10  
    Witam.

Chcę zamontować w mojej replice AEG (dla nie wiedzących co to jest. Wyjaśniam, że to replika karabinu.) regulator obrotów silnika. Musi być: tani, mały(dł do50mm szerokość do20mm wysokość do 10mm) i regulowany za pomocą jakiegoś potencjometru, bo przecież nie będę robił karabinu zdalnie sterowanego.
    Pobór prądu silnika w takiej replice to około 30A napięcie akumulatora 11.1V. Proszę o pomoc w ułożeniu schematu do tego, bo na elektronice się nie znam. Najprawdopodobniej oddam komuś gotowy schemat do zbudowania.
    Proszę o pokierowanie do innego tematu jeżeli taki temat już istnieje.

Pozdrawiam Dziobak.

Edit
    Zapomniałem jeszcze dodać, że ma być jednokierunkowy i bez hamulca.
  • Poziom 39  
    Jeżeli nie masz doświadczenia w budowie układów na Mosfet -ach to lepiej kupić gotowy regulator np. regulator innym sposobem jest zakup typowego regulatora modelarskiego i dorobienie do niego generatora jednak taniej i bez problemów masz zakup gotowego bez żadnych przeróbek
  • Poziom 10  
    Gotowy regulator, do którego podałeś link nie spełnia dwóch warunków: nie jest tani ani mały. Jak wyglądałaby konstrukcja takiego generatora do regulatora modelarskiego? Przeczytałem jeszcze pół forum i znalazłem coś o układach PWM podobno dobierając odpowiednie diody i tranzystory można zbudować układ, który wytrzymałby prąd 30A a nawet więcej. Regulator obrotów silnika szczotkowego 30A

Tylko jakie to są odpowiednie w tym przypadku?

EDIT:
    Jakbym pokazał ten schemat w sklepie z elektroniką i powiedziałbym jaki silnik to ma obsługiwać to sprzedali by mi te części, czy to jakieś mega niedostępne?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Wstaw tam regulator z wkrętarki akumulatorowej i po problemie.

A jak chcesz dziubać to te części ze schematu powinny być łatwo osiągalne. Jak nie będzie diody to powiedz Panu żeby dał coś podobnej mocy, dane znajdziesz w jej karcie katalogowej - weź taką która ma podobne prądy (lub większe) i żeby była szybka. (nie wykosztowuj się jakoś extra, 5zł za diode max)

Akumulator Li+ (bo chyba taki stosujesz) trzeba zabezpieczyć przed nadmiernym rozładowaniem! Tu masz układ: www.elportal.pl/pdf/k07/04_02e.pdf (zamiast buz10 daj też buz11)
  • Poziom 39  
    Proponuje przeczyć nie pół forum tylko kilka tematów dotyczących budowy mostków H na Mosfet-ach , podstawowy problem to prawidłowe wysterowanie tranzystorów chodzi tu o czasy przełączania oraz dobór odpowiednich sterowników , układów kluczy tranzystorowych lub specjalistycznych driverów , nie wiem co dla Ciebie ma być tanio i małe jeżeli chcesz eksperymentować to po pewnym czasie dojdziesz do wniosku że nie będzie już tak tanio , dla typowego regulatora modelarskiego wystarczy prosty generator na 555 tak aby uzyskać identyczne sygnały jak do sterowania serwem .
  • Poziom 2  
    Tylko że w przypadku regulatora jednokierunkowego nie ma potrzeby stosowania mostka H, nie ma też w tym przypadku większego znaczenia czas przełączania. Wystarczy 1 tranzystor + układ kluczujący.
  • Poziom 10  
    O czyli będzie jeszcze mniejsze. Czyli lepiej. Czyli taniej. Opisz jak to będzie wyglądało i czego potrzebuję.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Przecież to co sam znalazłeś to właśnie to...
  • Poziom 10  
    Czy buz11 i mbr1645 wytrzymają te 30A? Bo szukałem w katalogach i chyba nie. Chcę się po prostu upewnić. Czy zamiast buza można zastosować NTE2389, a zamiast mbr1654 zastosować MBR 3045 PT?
  • Poziom 10  
    To jak pomoże mi ktoś? Do jutra muszę już to wiedzieć bo jadę do miasta po te części.

No kupiłem wszystko mam tylko wątpliwości co do tej diody prostowniczej bo w sklepie dali mi jakąś 25f100m nie wiem czy to się nada? I jak to zamontować na płytce?
  • Poziom 12  
    Czy można zastosować w tym projekcie potencjometr 10 KOhm ?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 27  
    IRFZ44N, STP60NF06, albo wersje w SMD. I koniecznie przynajmniej 2 równolegle - i przymocuj razem z pastą termoprzewodzącą do metalowej obudowy karabinu, ponieważ będzie się nagrzewać, i to mocno. Wątpię, abyś się zmieścił w zakładanych wymiarach i mógł prowadzić dlugie serie.