Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problem z telewizorem philips 25pt4103/58

początkujący elektronik 18 Lip 2004 11:42 3345 16
  • #1 18 Lip 2004 11:42
    początkujący elektronik
    Poziom 10  

Witam! Jestem dopiero początkującym elektronikiem i mam problem ze swoim telewizorem philips 25pt4103/58, mianowicie podczas wyszukiwywania programów - każdy program nie zatrzymuje się na swojej częstotliwości i przez to nie można ustawić żadnego programu poprawnie. Bardzo proszę o porady i o pomoc - zgóry dziękuję.

0 16
  • #2 18 Lip 2004 19:22
    Marocy
    Poziom 17  

Prawdopodobnie masz rozstrojony układ p.cz. Strojenie go nie jest prostą operacją i wymaga trochę wiedzy i przyrządów. Jeśli nie masz doświadczenia ze strojeniem to nie radze się brac za tą robotę, chyba że nie boisz się większego rozstrojenia p.cz. Można stroić doświadczalnie ale tylko na własne ryzyko

1
  • #3 19 Lip 2004 15:36
    początkujący elektronik
    Poziom 10  

aha. rozumiem. ale jak ja znajdę ten układzik?. bardzo dziękuję za pomoc - jednakże potrzebuję trochę więcej wskazówek. proszę o odpowiedź.

0
  • #4 19 Lip 2004 21:10
    Marocy
    Poziom 17  

Układ p.cz. przeważnie jest ekranowany i jest na płycie bazowej ( nie pomyl z głowicą w. cz. do której wtyka się antenę ). Wyszukaj cewki w tym układzie p.cz. Nie mając schematu, możesz tylko doświadczalnie określić która cewka jest do czego. Pamiętaj, żeby stroić cewki po pół, góra po całym obrocie, za każdym razem sprawdzając efekt przy wyszukiwaniu programów. Gdy w danej cewce nie ma pożądanego efektu, wracaj ze strojeniem do tego samego miejsca ( tzn. cofnij rdzeń w to samo miejsce ) i zajmuj się następną cewką. Uważaj na rdzenie, są bardzo kruche. Miłej zabawy

0
  • #5 19 Lip 2004 22:08
    początkujący elektronik
    Poziom 10  

a jak mogę zdobyć schemat do mojeo odbiornika?

0
  • #7 20 Lip 2004 09:06
    początkujący elektronik
    Poziom 10  

Skąd ja tyle punktów wezmę :cry: dzięki za wskazówki.

0
  • #8 20 Lip 2004 09:30
    początkujący elektronik
    Poziom 10  

znalazłem schemat na jednej stronce i ściągnąłem sobie go za darmo, lecz na schemacie zaszilacza i układu odchylania chassis L6.2 nie zauważyłem nigdzie w pobliżu układu TDA8361\8362 żadnej cewki. Niechciałbym też zepsuć swojego odbiornika. Mam jeszcze pytanko ile będzie kosztowała naprawa w serwisie - proszę o cenę orientacyjną.

0
  • #9 20 Lip 2004 11:10
    Marocy
    Poziom 17  

Cewki są w obwodzie demodulatora przy układzie TDA8361/62. Nóżki 2 i 3 tego układu. Może to być jedna lub dwie cewki. Naprawa w serwisie w zależności od serwisu cena od 30 do 60 zł. Tak mi sie wydaje. Jeśli powiesz od razu, że sprawa jest z rozstrojeniem się układu p.cz. , wtedy może byc ta tańsza opcja.

0
  • #10 20 Lip 2004 12:29
    początkujący elektronik
    Poziom 10  

bardzo dziękuję za pomoc. ja też mógłbym pomóc ale w sprawach telefonów komórkowych i komputerów.

0
  • #11 20 Lip 2004 12:50
    początkujący elektronik
    Poziom 10  

jakby ktoś potzrbował schemacik ideowy zasilacza i układu odchylania chassis 6.2 - proszę bardzo
    schemat mamy, więc nie zamieszczaj istniejących załączników,<zdzich42>

0
  • #12 20 Lip 2004 15:13
    krismak2
    Poziom 11  

Częstą przyczyną problemu jest sam układ TDA8361/62 i 80% przypaqdków nalerzy go wymienić ale zdecydowanie najpierw podjąć próbe strojenia i po zestrojeniu testować przez około 5godzin :wink:

0
  • #13 20 Lip 2004 22:06
    krzyś11
    Poziom 12  

Cewki nie znalazłeś ponieważ jest przykryta metalowym kubeczkiem przy 1 nodze TDA 8362 ale wystaje z niej u góry taki mały dzyndzel wystarczy nim lekko ruszyć w prawo lub w lewo i po kłopocie ,częsta usterka spowodowana starzeniem się materiału ferrytu.

0
  • #14 21 Lip 2004 14:49
    początkujący elektronik
    Poziom 10  

bardzo dziękuję za porady - udało mi się zestroić mój telewizorek i wszystko działa jak należy. Mam jeszcze pytanie: czy można wymienić tą cewkę na inną, bo sami mówićie że taka usterka może się powtórzyć - bo rdzeń z ferrytu się starzeje?

0
  • #15 21 Lip 2004 15:23
    początkujący elektronik
    Poziom 10  

niestety mam nowy problem - mój odbiornik oszalał gdy zatrzymam się np na programie 1 to po kolei lecą wszystkie kanały - tak jakby telewizor sam się stroił mimo iż nie jest włączona żadna taka opcja. nieiwm kompletnie co mam zrobic - kręcenie tą cewką nic nie pomaga - proszę o rady.

1
  • #16 04 Sie 2004 03:28
    Stef
    Poziom 31  

Nie kręć więcej niczym. Z tego co czytałem, to standartowa usterka w tym tv. Oddaj do zakładu i będzie po kłopocie. Ta cena 30PLN, którą Ci podali jest trochę śmieszna, może w Chinach są takie ceny? Ale myślę, że w granicach 80 PLN tv naprawią. Pod warunkiem, że go nie zepsujesz bardziej kręcąc czym popadnie. A tak na koniec, to każdy powinien robić to co umie. Nauka naprawy tego tv może się skończyć dla Ciebie zakupem nowego. Czy to się opłaca?
    Powodzenia.

0
  • #17 04 Sie 2004 11:53
    neelix
    Poziom 14  

Za 30zł to można najwyżej zdjąć obudowę i popatrzeć.Nie macie pojęcia o kosztach prowadzenia zakładu.Nie róbcie ludziom wody z mózgu jak w programie Usterka.Potem taki zmanipulowany i wrogo nastawiony klient bezczelnie pyta za co aż 30zł ? Nie macie pojęcia to nie zabierajcie głosu.

0