Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujnik pomiaru temperatury, ciśnienia i przepływu.

Mikemtb 29 Jan 2010 09:32 3809 4
e-mierniki
 • #1
  Mikemtb
  Level 12  
  Witam
  Mam do pomiaru temperaturę,ciśnienie i przepływ na instalacji glikolu (max 6Bar). Ze względu na koszty chcę uciec od rejestratorów a tym bardziej od plc.
  Ideałem by było dostać zintegrowany czujnik tych 3 wartości z wyjściem możliwym do podłączenia do komputera (lub nie tylko więc pewnie rs232), jakiś program do obsługi protokołu bym sobie już sklecił z prostą wizualizacją.
  Czy są w ogóle takie zintegrowane czujniki, czy to jest w ogóle nie do dostania? (googlowałem trochę, ale jedyne co znajdują to zestawy temperatura-ciśnienie, bez przepływu).

  --
  pozdrawiam
  Michał
 • e-mierniki
 • #2
  bonanza
  Power inverters specialist
  Przepływ to w tym będzie najtrudniejsza sprawa, jeśli nie chcesz pchać się w rozwiązania, przy których PLC to pikuś, to chyba tylko wodomierz impulsowy z wiatraczkiem w środku - na odpowiednią temperaturę i zakres przepływu.
 • e-mierniki
 • #4
  Mikemtb
  Level 12  
  bonanza wrote:
  Przepływ to w tym będzie najtrudniejsza sprawa, jeśli nie chcesz pchać się w rozwiązania, przy których PLC to pikuś, to chyba tylko wodomierz impulsowy z wiatraczkiem w środku - na odpowiednią temperaturę i zakres przepływu.


  No właśnie. Tylko że temperatura instalacji też się będzie zmieniała niestety.
  W zintegrowany czujnik ciśnienia, temperatury i przepływu (i jeszcze taki z podłączeniem do komputera poprzez RS232) przestałem już wierzyć ;). Najbliższy jestem zastosowania rozwiązania rejestrator pomiarowy z wyjściem ethernet i możliwością dostępu przez sieć. Co do czujnika temperatury i ciśnienia nie ma problemu. Zostaje oczywiście przepływ.
  Co myślicie o zastosowaniu kryz pomiarowych + przetwornik różnicy ciśnień? Znalazłem coś takiego:
  Link
  (strona 10)
  Problem w tym, że w wartościach którymi jestem zainteresowany (0,9-1,7 l/s) charakterystyka różnicy ciśnień jest nieliniowa.
 • #5
  kreciko
  Level 11  
  Witam
  Kolego w odpowiedzi na Twoje pytanie. Jeżeli chodzi o rozwiązanie z kryzą to nie było by problemu. Ostatnio miałem do czynienia z przetwornikiem przepływu z kompensacją temperatury. Sam czujnik temperatury PT 100 był wyprowadzony na zewnątrz, często stosuje się taki dodatkowy czujnik w pomiarach bilansowych. Z zakresem nie będzie problemu bo można odpowiednio obliczyć kryzę, jeżeli chodzi o sam zakres to będziesz potrzebował przetwornika o bardzo małym zakresie maksymalnym.
  Bardzo dobrym rozwiązaniem z trzema wielkościami pomiarowymi jak: ciśnienie, przepływ i temperatura, są przepływomierze elektromagnetyczne np firma Krohne, endress hauser, rosemount. Jeżeli chodzi o komunikację z systemem, to większość jest realizowana po interfejsie Hart z pętlą prądową 4-20.
  Jeżeli chodzi o komunikację z systemem komputerowym to jest konwerter 232CLDR, który przetwarza pętlę prądową na sygnał dla RS-232 Link.