Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DVB-T a DVB-C - jakie są różnice?

xntxnt 08 Lut 2010 19:44 103892 20
  • #1 08 Lut 2010 19:44
    xntxnt
    Poziom 14  

Ciekawi mnie jedno zagadnienie...
    Można kupić TV z tunerem DVB-T ale bez DVB-C (pomińmy całkiem kwestie dekodowania MPEG2/4) - by odbierać cyfrową TV naziemną. Można też kupić tuner (zwykle jako "set-top box") DVB-C - jeżeli na starym telewizorku chcemy odbierać sygnał z cyfrowej kablówki...

Ale jak zachowa się dekoder DVB-C podłączony do anteny naziemnej (skierowanej na nadajnik z emisją DVB-T) i odwrotnie: jak zachowa się sprzęt z tunerem DVB-T podłączony do cyfrowej kablówki z sygnałem DVB-C?

Czy kompletnie nie ma szans na jakikolwiek odbiór?
    Czy może rozchodzi się wyłącznie o różnice w pasmach, jakie mogą odbierać głowice tych tunerów? - piszę to, bo... czy jest tu jakieś podobieństwo do TV analogowej, gdzie niektóre kanały mogą występować wyłącznie w kablu, a inne zarówno w kablu jak i w eterze?
    Więc czy będzie kompletna porażka, czy może... tuner DVB-C poradzi sobie z naziemną bez problemu, ale DVB-T odbierze tylko część kanałów z kabla?

Oczywiście wiem o tym, że są odbiorniki TV z jednym i drugim tunerem (albo jeszcze i z analogowym do kompletu). Moje pytania są wyłącznie teoretyczne. W moim regionie nie ma jeszcze emisji cyfrowej, dopiero lokalna kablówka zaczęła testy z DVB-C - po prostu nie mam się kogo o to zapytać, może ktoś z Was będzie wiedział.
    dzięki za odpowiedzi :)

2 20
  • #2 08 Lut 2010 21:58
    lpm11
    Poziom 22  

DVB-T to telewizja naziemna cyfrowa. Nie kablowa.
    I odwrotnie: DVB-C to telewizja kablowa cyfrowa.
    Technologie się różnią sposobem przesyłania danych, więc odpowiedź na pierwsze pytanie: Nijak się nie zachowa. Po prostu nie znajdzie programów. W obydwu przypadkach. No chyba że masz taki silny sygnał DVB-T, że zwykły kabel będzie wystarczającą anteną.. ale nie o to ci chodziło. Jak chcesz to zainwestuj w telewizor, który ma oba tunery. Z tego co wiem to są niedrogie Samsungi.. z obydwoma tunerami.

1
  • #3 08 Lut 2010 22:01
    noespa
    Poziom 12  

jw. nie będzie działać.

silnik diesla nie działa na benzynie :)

3
  • #4 08 Lut 2010 22:55
    xntxnt
    Poziom 14  

Ok. Choć nie do końca czuję się przekonany :) . Bo wiem, że C = cable, T = terrestial, więc niby sprawa oczywista. Ale na czym polegają różnice techniczne? Może kompletnie inne częstotliwości, albo jakaś inna modulacja?... - o to mi właśnie chodzi.

W analogu, jak zaczęły wchodzić kablówki, to ludzie masowo oddawali TV do serwisów na przerobienie (wymiana głowicy?) by odbierał całe pasmo. Czy w przypadku tunerów DVB sprawa też by się mogła sprowadzać do takiej rzeczy?
    Fakt, że to stosunkowo nowy temat w Polsce, ale może ktoś z praktykujących się wypowie?

Oczywiście dalej pytam tylko teoretycznie. Nie mam zamiaru w najbliższym czasie kupować żadnego TV, czy tym bardziej na nowo odkrywać elektryczności ;) (robiąc jakieś przeróbki).

4
  • #5 09 Lut 2010 09:27
    xntxnt
    Poziom 14  

Nie przesadzaj.

Chodzi mi o charakterystyczne wyróżniki systemów DVB-C i DVB-T.
    Opisów technologii DVB-S jest cała masa, bo jest dość stara. Każdy wie, że jest konwerter, czy że DiSEqC. Sam fakt, że zakres częstotliwości pośredniej jest wyższy niż w TV naziemnej dyskwalifikuje ten sprzęt do DVB-C i DVB-T. Ale co jest różnicą między -C i -T? Jak wiesz, to powiedz.

2
  • #6 09 Lut 2010 09:40
    telesat1
    Moderator na urlopie...

Określa jaki sygnał dekoder może odebrać. Kol. Imp jasno to napisał.

1
  • #7 09 Lut 2010 10:44
    xntxnt
    Poziom 14  

Więc: jakie są różnice między sygnałem DVB-C i DVB-T? Pomijając fakt, że -C występuje w kablu, a -T w eterze.

Nie traktuj mnie na kretyna. Twoje odpowiedzi nic nie wnoszą, mówisz mi rzeczy oczywiste, a pytam się o co innego.

0
  • #8 09 Lut 2010 11:09
    telesat1
    Moderator na urlopie...

Wikipedia. Regulamin p.14, 16. Ewentualnie dział Początkujący Nauka.

1
  • #9 12 Lut 2010 21:48
    lpm11
    Poziom 22  

Kablówka analogowa chyba działa jak zwykła telewizja analogowa.
    Dlatego wystarczyło zmienić częstotliwości odbioru i można było łapać po przestrojeniu. O ile dobrze zrozumiałem..

Dla DVB-T masz modulację OFDM
    Dla DVB-C masz modulację QAM.

0
  • #10 14 Lut 2010 21:16
    username
    Poziom 15  

To co teraz zrobią sieci kablowe? Przecie maja multum użytkowników pakietu podstawowego (1,2,3 POLSAT TVN)itd. Wynika na to, że jak przejdą na DVB-C to będa musieli albo dawać ludziom set-top-box + karte albo coś wykombinować by śmigało po DVB-T.Udostępnienie sygnału po DVB-C z pakietem standardowym trochę się mija z sensem i naraża na złamanie klucza (DVB-C śmiga tylko z kartą dekodującą, która zaraz by złamano w przypadku nie parowania dekoder-karta).

2
  • #11 15 Lut 2010 21:51
    PiotrEtenM500
    Poziom 19  

Większość kablówek już to zrobiła :) abonenci otrzymali terminale DVB-C

5
  • #12 13 Sie 2010 18:34
    malakser1
    Poziom 1  

Podepne sie z podobnym pytaniem . Mianowicie planuje zakupić odtwarzacz DVR Hyundai MBox R3150s http://www.apex24.pl/go/_info/?id=19336&partn...5252525&code=b965da1e366cf8a6a16fea97420cd885 . Chciałbym aby spełniał funkcje cyfrowego magnetowidu . Sygnał TV jaki mam dostepny to tylko televizja kablowa która nadaje w DVB-C (analogowo pewnie też). W opisie tego urzadzenia podane jest "Tuner TV z nagrywaniem (cyfrowy, DVB-T, MPEG-4)" I stąd pytanie czy bedę mógł nagrywać programy z kablówki ? Co to jest DVB-T i kodowanie MPEG-4 już sie dowiedziałem ale słowo "cyfrowy" w opisie jest bardzo ogólnikowe :(
    PS. Sprzet bedzie używany w Polsce.

1
  • #13 20 Sie 2010 11:30
    lpm11
    Poziom 22  

DVB-T = cyfrowa telewizja naziemna
    DVB-C = cyfrowa telewizja kablowa
    Jeżeli podłączysz ten odtwarzacz DVB-T, to cyfrowych kanałów kablowych na nim NIE odbierzesz i nie nagrasz.

-2
  • #14 06 Wrz 2010 12:55
    TarzaN
    Poziom 13  

Ja mam tv z tunerem cyfrowym mpeg-4, po podłączeniu do kablówki (INEA) przeskanowałem pasmo w trybie "kablówka" i znalazło mi wszystkie programy, które odbiera STB. Oczywiście kanały były zakodowane, ale podstawowe były odblokowane i normalnie można było je oglądać (tvp1,tvp2,itp).

0
  • #15 14 Wrz 2010 12:45
    zyga4don
    Poziom 10  

Zarówno DVB-T jak i DVB-C można puścić kablówką,
    zazwyczaj tvk wybiera dvb-c bo można kodować programy i bawić się w pakiety itd, my np mamy wszystko zrobione w dvb-t przez tvk, która poprostu postanowiła dłużej nie czekać za naziemną cyfrówką i wszystko super śmiga

0
  • #16 30 Lis 2010 12:06
    zbyck
    Poziom 10  

A jak jest z tym odbiorem DVB-C,tak samo jak "TarzaN " przeskanowałem pasmo kablowe złapałem 64 kanały cyfrowe tv z tego 3 odbieram jako niezakodowane,czy potrzebny jest mi do dalszego odkodowania dekoder-settopbox z kartą czy wystarczy jak kablówka puści sygnał na mój adres i będę miał odkodowane resztę kanałów za odpowiednią cenę.Czy muszę mieć moduł i kartę którą wsadzam z boku telewizora?

0
  • #17 30 Gru 2010 09:31
    fantom
    Poziom 31  

lpm11 napisał:
    Kablówka analogowa chyba działa jak zwykła telewizja analogowa.
    Dlatego wystarczyło zmienić częstotliwości odbioru i można było łapać po przestrojeniu. O ile dobrze zrozumiałem..

Dla DVB-T masz modulację OFDM
    Dla DVB-C masz modulację QAM.

DVB-T tez ma modulacje QAM przesylana za pomoca OFDM a DVB-C ma modulacje QAM przesylana na pojedynczej nosnej.

0
  • #18 03 Sty 2011 13:58
    Koolo
    Poziom 17  

Czyli mając przykładowo tv tylko z DVB-T nic się na kablówce nie złapie czy jakiś pakiet podstawowy da radę oglądać ?
    Czy np. taki monitorek http://www.ceneo.pl/7766107 ma DVB-C czy nie bo nigdzie nie mogę doczytać.
    To cytat ze strony lg "Tuner TV do odbioru w analogowej i cyfrowej (MPEG4) w rozdzielczości Full HD."
    W instrukcji też jest "USTAWIENIA CYFROWEJ TELEWIZJI KABLOWEJ" ale konkretnych standardów nie wymieniają ;-)

2
  • #19 03 Sty 2011 14:09
    fantom
    Poziom 31  

Koolo napisał:
    Czyli mając przykładowo tv tylko z DVB-T nic się na kablówce nie złapie czy jakiś pakiet podstawowy da radę oglądać ?
    Czy np. taki monitorek http://www.ceneo.pl/7766107 ma DVB-C czy nie bo nigdzie nie mogę doczytać

Teoretycznie DVB-C jest "prostszy" niz DVB-T ale mimo wszystko standard transmisji jest inny a wiec wymaga rowniez innego softu. Z drugiej strony sprawdz czy twoja kablowka nie nadaje cyfry w DVB-T bo wtedy nie ma problemu. Jesli nie daja dekoderów to pewnie tak jest. Nie widze aby ten monitorek wspieral jakikolwiek standard telewizji cyfrowej, ma tylko tuner TV analogowej (przynajmniej tak wynika z opisu).

1
  • #20 07 Sty 2011 17:55
    Kajdano
    Poziom 2  

Witam jestem zielony w temacie a mam wazna sprawe. Obecnie mam telewizje analogowa na kablu i mam zamiar wziac wiekszy pakiet cyfrowy itp. Mam telewizor lg 47' 5000 i z tego co czytam to ma on DVB-T. Wolalbym wziac zamiast dekodera karte CAM bo taniej wychodzi i teraz pytanie bo z tego co sie orientuje to ta karta CAM chodzi tylko na DVB-C i czy wszystko chodziloby na niej normalnie czy jednak skoro moj TV ma tylko DVB-T musze brac dekoder?

0
  • #21 17 Sty 2011 09:28
    fantom
    Poziom 31  

Kajdano napisał:
    Wolalbym wziac zamiast dekodera karte CAM bo taniej wychodzi

Jezeli kablowka nadaje w DVB-C to potrzebujesz zarowno dekoder jak i karte CAM.

0