Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odnowienie starego komputera - Chłodzenie Durona 1300

14 Lut 2010 15:55 2740 9
  • Poziom 13  
    Witam wszystkich!;)

Założyłem ten temat, aby rozjaśnić mój umysł. Otóż postanowiłem wyremontować stary komputer. Sprzęt jest dość stary, części zamówione w drodze. Będzie tutaj trochę overclockingu - tak myślę o ile w ogóle da się coś podkręcić – a jeżeli da, to także kwestia chłodzenia. Dodam z góry, że nie znam się na komputerach ani na elektronice i cała wiedza, jaką mam została zdobyta w ciągu ostatniego tygodnia podczas przeglądania internetu. Doam jeszcze, że idę po kosztach i nie opłaca mi się inwestować za bardzo w ten komputer. Traktuję to raczej bardziej jako naukę, aczkolwiek zależy mi na osiągnięciu jak najlepszych efektów ;]

OK, więc podstawą (niewymienialną, czyt: „wymień lepiej płytę główną” nie wchodzi w grę, mimo, że to byłoby najlepsze posunięcie)…. więc podstawą jest:

-płyta główna SOLTEK SL-JV75 VIA KT 133 (niestety bez A)

Aktualne wyposażenie komputera:
    -procesor Duron 700 MHz
    -320 MB SDRAM 133
    -GeForce 2
    -k. Muzyczna Creative Audio PCI
    -HDD 80 Gb 7200 RPM
    -HDD 15 Gb 7200 RPM
    -CD-Rom Lite-on LTR 52237S
    -DVD LG HL-SL DVD RAM
    - standardowy zasilacz 500W

Dodatkowo póki co w drodze jest:
    - 3x 256 Mb SD RAM 133 MHz
    - Procesor Duron 1400

mam zamiar jeszcze wymienić kartę graficzną (Radeon 9550?) oraz kartę muzyczną.

Płyta jest o tyle niewdzięczna, że z tego co słyszałem, rzadko komu udało się osiągnąć na FSB więcej niż 105 MHz przy mnożniku 12,5, aczkolwiek w instrukcji obsługi płyty głównej rzekomo jest możliwe osiągnięcie i 150.

Anyway od początku:

DOKŁADNA SPECYFIKACJA PŁYTY GŁÓWNEJ:

Processor (Socket A – socket 462)
    Cytat:
    -Supports AMD Athlon Thunerbird processors up to 1.0 GHZ or higher
    -Supports AMD Athlon Durn processors up to 750 MHz or higher
    -200 Mhz Athlon system bus
    -Supports processor VID and FID auto direction

Chipset:
    Cytat:
    -Via VT8363 (KT 133)
    -Via VT82c686A

Advanced high performance DRAM controler
    Cytat:
    -Supports pc133 and pc100 SDRAM and VCM SDRAM up to 3 DIMM’s
    -64-bit data width and 3.3V DRAM interface
    -Supports up to 1,5 GB memory space (66 Mhz)
    -Different DRAM types may be use in mixed combinations

Full featured AGP controlers
    Cytat:
    -synchronous and pseudo-synchronous with the host CPU bus with optimal skew control PCI AGP Mode 33/66/100MHz DDR 3x synchronous
    -Support 66MHz 1x 2x 4x modes for AD and SBA signaling
    -AGP v2.0 compliant

Multi-I/O function
    Cytat:
    -Two UltraDMA-33/66 Master Mode PCI EIDE ports
    -Two UARTs for complete Serial Ports
    -One dedicated IR connector:
    *Third serial port eicated to IR function either through the two complete serial ports or the third delicated port infrared-IrDA (HPSIR) and ASK IR
    -multi-mode parallel connector
    * standard mode, ECP an EPP support

-USB connector
    *USB v 1,1 and Interl Universal v1.1 compatible
    *Provies 2 build-in USB ports (another 2 internal USB ports for extensible purpose require an optional USB connect cable)

-PS/2 keyboar connector
    -PS/2 mouse connector

Extension Slots
    Cytat:
    -Five PCI bus master slots
    -One ISA slot (lol jaki skansen xD)
    -One AGP Pro 4x moe slot
    -Three DIMM slots

BIOS
    Cytat:
    -Award BIOS V6.0
    -Supports Plug & Play v1.0
    -Flash Memory easy upgrade
    -Year 2000 compliant
    -Supports BIOS writing protection

Power Menagement
    Cytat:
    -ACPI 1.0 compliant
    -APM v1.2 compliant
    -Supports ACPI suspend STR mode and POS mode
    -Supports Wake On Lan (WOL) & Wale on Modem
    -Supports real time clock (RTC) with date alarm, month alarm an century field
    -Supports USB boot-up function

From Factor
    Cytat:
    -ATX from factor, 4 layers PCB
    -Motherboard size 22.0cm x 30.5 cm

Hardware Monitoring
    Cytat:
    -Programmable control, status, monitor and alarm for flexible deskop management (software include)
    -Five positive voltage monitoring
    -Two-temperature monitoring
    2 Fan-speed monitoring

Others:
    Cytat:
    -Clock generator supports 1 MHz linear clock setting
    -Supports DRAM voltage select function

Ok zaczynając:

Za pomocą odpowiednich przełączników na płycie głównej można regulować CPU Frequency:

CPU Clock (MHz) | PCI Clock (MHz)

100 | 33.3
    103 | 34.3
    105 | 35
    110 | 36.7
    112 | 37.3
    115 | 38.3
    120 | 40
    124 | 31
    133.3 | 33.3
    140 | 35
    150 | 37.5

Nawiasem nie jest to przypadkiem częstotliwość FSB?

Mnożnik również za pomocą przełączników regulowany na płycie w przedziale o 5.0 do 12.5

Czy w Duronach da się odblokować mnożnik za pomocą tej pętelki z drutu nakładanej na odpowiednie miejsce na procesorze (Drut-mode xD) i czy przy tej płycie da się w ogóle cokolwiek z tym zrobić?

Czy będzie konieczna wymiana BIOS’a?

Oczywiście da się również regulować napięcie na procesorze, napięcie pamięci (czterostopniowe w zakresie 3,3V do 3,6 V co 0,1)

Nie udało mi się jeszcze zgłębić, jaki wpływ ma napięcie na podzespołach na ich działanie oraz tego jak się wymienia oraz resetuje BIOS’a

Tutaj jest cała specyfikacja mojego BIOS’a
    http://biosagentplus.com/techsupport/award/awardmanuals/setup600.pdf
    W środku są tabele z wszystkimi poleceniami, sam jeszcze nie do końca się w to zdołałem wdrożyć. Postaram się dorzucić screeeny kiedy będę tylko mógł

CHŁODZENIE

Mam zamiar stworzyć swój mały system chłodzenia. Ponieważ na płycie nie ma miejsca aby założyć większy radiator na procesorze a co za tym idzie większy wiatrak, chciałbym na jeden wiatrak nałożyć drugi, odizolować je małymi uszczelkami i po prostu dłuższymi śrubami skręcić z radiatorem. Co o tym myślicie?

Dysponuję programem do monitorowania temperatury dla swojej płyty głównej, oraz będę robił testy w Prime95.

Jaka temperatura jest krytyczna, dla Durona (czyt: kiedy ustawić overheat alarm?)

Chciałbym się jeszcze dowiedzieć co powinienem zrobić kiedy wsadzę już tego nowego durona na miejsce w znaczeniu jakie dać ustawienia, jak testować i dopasowywać wszystko.

Z góry dziękuję wszystkim za pomoc ;]

Odnowienie starego komputera - Chłodzenie Durona 1300
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Coś mi tu nie pasuje. Skoro jest to KT133 bez A, to nie obsługuje FSB 133MHz. A co za tym idzie nie obsłuży Durona Applebred.

Cytat:
    chciałbym na jeden wiatrak nałożyć drugi, odizolować je małymi uszczelkami i po prostu dłuższymi śrubami skręcić z radiatorem. Co o tym myślicie?

To nie pomoże, baa będzie jeszcze gorzej. Chyba żebyś je jakoś zsynchronizował, co jest praktycznie nie wykonalne.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic409769.html
  • Poziom 13  
    Nom teraz to zauważyłem, że go nie obsłuży... Mniemam, że nie ma żadnego sposobu, żeby odpalić ten procesor na tej płycie??

Byłem święcie przekonany,że to Duron1400 Thunderbird. Fajnie, że na 24 modele durona, 3 są na FSB 2x 133 MHz i ja na taki trafiłem.

A swopją drogą nie jest tak, że procek powinien odpalić, tylko wolniej? mogę spróbować jeszcze wymienić BIOS'a na wersję z 2002 roku o ile to coś pomoże)
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 20  
    Możesz spróbować go odpalić. Być może uda się że będzie działał jako "Unknown Procesor". Tyle że jeśli już się odpali, będzie działać jako 10,5x100 czyli 1050MHz. Więc wtedy kombinuj z odblokowaniem mnożnika.
  • Poziom 13  
    jest teraz drobny problem, a mianowicie taki, że założyłem tego durona 1300, ale w tym momencie bez żadnego stresu ma temperaturę 62 st. C a teoretycznie ludzie przyjmują za "bezpieczną" temperaturę do 52 st C. w stanie "bezstresowym"- wiatrak działa jak należy, żanego kurzu wszystko odkurzane, obudowa otwarta, pasta termoprzewodząca jest... jak to jest możliwe??

Teoretycznie na tym duronie maksymalna temperatura to 90 st. czy generalnie powinienem sie jakąstymi 62 st przejmować?

Edit:
    Już wiem o co chodzi

płyta automatycznie ustawia mnożnik na 13 (ewidentnie pisze 100MHz x 13), podczas gdy maksymalny przez nią obsługiwany teoretycznie to 12,5

Zmiana konfikuracji przełączników na płycie tych od mnożnika nic nie daje - widocznie jest "jakoś włączone" automatycznie.

W BIOS'ie nie znalazłem żadnych opcji co do tego

Obiecane SCREENY: http://img186.imageshack.us/gal.php?g=pict0039c.jpg
  • Poziom 20  
    To jakiego w końcu Durona kupiłeś? 1300 czy 1400MHz? pokaż screena z CPU-z, albo zdjęcie procesora ;)
  • Poziom 13  
    zamówiłem ponownie Duron 1300 ;)

i jest to duron 1300 bez wątpienia, gdyż oznaczenia się zgadzają, i komputer tak też go czyta ;]
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Błąd popełniłeś, bo Duron 1300 jest na rdzeniu Morgan, i ta temperatura jest jak najbardziej normalna - jest to grzałka jak Palomino. Dlatego też tego nie podkręcisz. Najlepiej by było jakbyś sobie zakupił Athlona na FSB 100. Chociaż ja zaryzykował bym puszczenie na tym jakiegoś Athlona XP, bo prawdopodobieństwo że ruszy jest, tyle że na FSB 100MHz. Wtedy zawsze można pokombinować zarówno z FSB jak i z mnożnikami na procesorze.
  • Poziom 13  
    Hehe - szczerze mówiąc pokręcanie już chyba mi wyleciało z głowy... generalnie chciałbym teraz po prostu ustawić ten mnożnik na 12,5 aby w miarę zgodnie ze specyfikacją płyty chodził i mieć już spokój ;]

Jakby na to nie patrzeć, porównując z innymi userami tego Durona, 65 st z otwartą obudową na "wolnych obrotach" to jednak trochę dużo ;)
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Najwyżej zmień chłodzenie. Mnożnikiem się nie przejmuj, bo procesor ma taki mnożnik ustawiony i na takim ma działać, i płyta nie ma tu nic do powiedzenia, ona oficjalnie tylko nie obsługuje mnożników ponad 12.5.