Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AMD, mnożnik i inne mody, przeczytaj zanim zapytasz

coal_chember 13 Gru 2005 07:20 65358 1
 • #1 13 Gru 2005 07:20
  coal_chember
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Wszystkie przeróbki dotyczą procesorów 32 bitowych.

  Spis treści:
  Wstęp
  1. Łączenie ścieżek
  2. Odblokowanie mnożnika w AMD Duron, Athlon, Athlon XP
  3. Duron Applebred => Athlon XP
  4. Athlon XP(Thorton) => Athlon XP(Barton)
  5. Sempron, mobil mod (odblokowanie mnożnika)-przeróbka na mobila nie dziala na płytach opratych o NF
  6. Linki
  WSTĘP

  AMD jest bardzo specyficzną firmą produkującą procesory.
  Rzekomo nie wspiera OC ale zawsze w swoich produktach pozostawia taką możliwość , oczywiście nie podaje nam tego na ręce z napisem zrób to i to a będziesz miał to, robi to w sposób dyskretny.
  Wszystkie ustawienia procesora opierają się o widoczne na jego laminacie mostki oznaczane L1,L2 itd. , każdy z nich odpowiada za inne ustawienia: mnożnik, cache, napięcie, magistrala.
  Przecinając odpowiednie mostki AMD uzyskuje odpowiedni produkt na sprzedaż, gdyż wszystkie procesory tego samego typu są produkowane na jednej taśmie produkcyjnej.
  Ale dlaczego te mostki są na wierzchu a nie ukryte gdzieś w środku, przecież tak potężna firma zdaje sobie sprawę że użytkownicy szybko dojdą to tego co łączyć a co przeciąć aby uzyskać lepszy produkt.
  Ten krótki opis ma na celu przybliżenie wam najważniejszych modyfikacji naszych ulubieńców.


  1. ŁĄCZENIE ŚCIEŻEK


  Postaram wam się wyjaśnić krok po kroku ja tego dokonać.

  Na początek musimy skompletować odpowiednie narzędzia:
  - ołówek
  - taśmę klejącą
  - igłę lub inne ostre narzędzie
  - super glue (lub coś podobnego)
  - lakier przewodzący(ten przewodzący prąd)

  Sposób:
  1

  Bierzemy ołówek i zamalowujemy szczelinę w przeciętej ścieżce, robimy do dość ostrożnie żeby nie połączyć naszej ścieżki ze ścieżką obok.
  Następnie zaklejamy szczelinę taśmą klejącą aby grafit nie wykruszył się od temperatury.
  Ten sposób jest ryzykowny gdyż możemy doprowadzić do łatwego uszkodzenia procesora. Dzieję się tak wówczas gdy laser przeciął ścieżkę zbyt głęboko i wówczas łączymy ścieżkę z masą. Jednak jest to najmniej inwazyjny sposób, gdyż w łatwy sposób możemy przywrócić procesor do stanu oryginalnego.

  2
  Bierzemy nasz klej i wpuszczamy malutką kropelkę w szczelinę, gdy wyschnie będziemy musieli użyć igły(lub innego narzędzia) aby zdrapać cienką warstwę ochronną z kropek po obu stronach przecięcia (te ciemne kropki nad i pod przecięciem), aż do uzyskania miedzianego koloru kropek.
  Jeśli wszystko jest wykonane dobrze, łączymy dwa wcześniej oczyszczone punkty ołówkiem(należy później zakleić taśmą klejącą) lub lakierem(tylko nie zwykłym).

  Jak łączyć te ścieżki możemy zobaczyć w filmie zrobionym przez ekipę tomshardware :
  http://www.tomshardware.com/images/thg_video_2_ocing_xp.zip

  Film pokazuje jak odblokować mnożnik w procesorach AMD jednak metoda łączenia ścieżek jest taka sama w każdym przypadku.


  2. Mnożnik AMD DURON, ATHLON,ATHLON XP


  W każdym z wyżej wymienionych procesorów możemy odblokować mnożnik i zmieniać go z poziomu biosu. W tym celu musimy połączyć przerwane ścieżki w mostku L1. Po takiej operacji w biosie będziemy mogli zmienić mnożnik do max 12.5.

  NIE JEST TO MOŻLIWE W SEMPRONACH, BO TO JEST WYBRYK AMD
  .(sam go posiadam)


  3. DURON Applebred=> ATHLON XP


  Duron Applebred jest to Athlon tylko z zablokowaną częścią pamięci cache drugiego poziomu.
  Metoda jest prosta i ogranicza się jedynie do połączenia przeciętych ścieżek L2.
  Ścieżki łączymy zawsze w ten sam sposób opisany w powyżej.
  Po takiej „operacji” powinniśmy uzyskać pełnowartościowego Athlona XP z 256kB pamięci drugiego poziomu gdzie Duron posiada oryginalnie 64kB.
  Większość Duronów jest podatna na tą operację, jednak nie każdy. Jaki jest podatny a jaki nie niestety nie potrafię tego napisać ja dokonywałem testów na procesorze Duron 1.4GHz na zielonym laminacie. Ale z tego co się zdążyłem z wyczytać to nie powinno być problemów z większością tych procesorów.


  4. ATHLON XP (Thorton) => ATHLON XP (Barton)

  Szczęśliwy posiadacz tego procesora.
  Czemu szczęśliwy, gdyż może w łatwy sposób przerobić go na Bartona. Różnica pomiędzy tymi dwoma procesorami jest w ilości cachu ATHLON XP 256kB zaś Barton 512 kB. Sami widzicie że różnica jest ogromna i odczuwalna.
  Wpierw musimy sprawdzić czy posiadamy Thorton’a możemy go poznać po oznaczeniach które zaczynają się AXDC i posiada prostokątne jądro ;) procesora.
  Jeśli już wiemy że posiadamy ATHLONA XP (Thorton) to możemy się zabierać za naszą przeróbkę, która nie jest w cale trudna gdyż jak już zdążyliście się zorientować chodzi o pamięć cache czyli musimy połączyć przerwane ścieżki w mostku L2. Po takiej przeróbce możemy się cieszyć pełnowartościowym Bartonem.


  5. SEMPRON

  Jest to dobry procesor do OC, przy dobrej płycie głównej i pamięciach możemy uzyskać FSB nawet powyżej 220. Jednak Semprona możemy kręcić nie tylko poprzez FSB, możemy dokonać tak zwanego L5-mod(Mobil-mod) , dzięki któremu będziemy mogli zmienić mnożnik z poziomu systemu operacyjnego, gdyż oryginalnie jest on zablokowany.


  Posiadając już wszystkie potrzebne narzędzia musimy zlokalizować mostek L5 na naszym procesorze.
  AMD, mnożnik i inne mody, przeczytaj zanim zapytasz

  Po znalezieniu L5 szczególną uwagę zwracamy na dwie przecięte ścieżki oznaczone numerem 1 i 2, pierwsza po lewej nr 1(zdjęcie powyżej) odpowiada za mnożnik maksymalny 24, a po prawej za naszego mobil moda nr 2. „Naprawienie” 1 ścieżki da nam dostęp do maksymalnego mnożnika 24 , zaś 2 możliwość zmiany mnożnika(oczywiście spod systemu operacyjnego).

  "Naprawienie" tylko ścieżki nr 2(mobil) da nam możliwość zmiany mnożnika do max 12.5 , żeby móc uzyskać większy mnożnik musimy połączyć ścieżkę nr 1(x24). Samo "naprawienie" tylko ścieżki nr 1 nic nam nie da.

  Teraz wystarczy wybrać sposób łączenia ścieżek i zabrać się do roboty.

  Jeśli wszystko jest wykonane jak należy to uzyskamy możliwość zmiany mnożnika z poziomu systemu operacyjnego, i nasz procesor zmieni nazwę na mobile.
  Odpalamy program np. CrystalCPUID i możemy się cieszyć z nowej możliwości w naszym procesorze.

  AMD, mnożnik i inne mody, przeczytaj zanim zapytasz


  UWAGA!
  Przeróbka wiąze się z utratą gwarancji. I wykonujesz wszystko na własne ryzyko.


  6.Linki
  W łatwy sposób rozszyfrujecie swoje oznaczenia na procesorze polecam:
  http://www.ocinside.de/go_e.html?/html/workshop/amd_product_id.html

  Bardzo wyczerpujący opis AMD i INTEL a także przeróbki płyt głównych.OcInSide

  Ponieważ nie mogę znaleźć zdjęć przedstawiających wypisane mostki zamieszcze je w późniejszym czasie.


  Proszę się o nie wypowiadanie w tym temacie. Dyskusje, obserwacje i pytania na temat wszelkich przeróbek(procesorów AMD) proszę prowadzić tutaj

  3 1