Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

programowanie kanałów pll w kodzie binarnym AT89C2051

kriss51 25 Lut 2010 12:33 2320 8
  • #1 25 Lut 2010 12:33
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam. Mam nadzieję że temat w dobrym dziale. chodzi mi o ten projekt.

http://sq6ade.elektroda.eu/tsa6057.html
    Ten sterownik syntezy programowany jest w kodzie binarnym w dodatku mechanicznie na dip-switch. Mi chodzi o to aby zastosować jakiś liczniki binarne, trzy wyświetlacze led i dwa przyciski- kanały góra-dół. Sądzę że jest to wykonalne, ale nie jestem biegły w cyfrówce więc proszę o podpowiedzi lub jakiś prosty projekcik. Może zastosować 74193 tylko ich już nie mam i chyba dzisiaj są już trudne do zdobycia. Może zastosować coś nowszego, ale niech wypowiedzą się mądrzejsze głowy w tej materii.

O pszepraszam chodzi o nastawniki szestnastkowe, a bin jest w procku. Nie doczytałem. Więc chodzi mi o taki nastawnik trzy wyświetlacze led, bo ma 256 kanałów i dwa przyciski UP-DOWN.

0 8
  • #2 25 Lut 2010 13:09
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 25 Lut 2010 13:34
    sp3ots
    Poziom 36  

Witam !
    Jeśli chcesz mogę Tobie pomóc napisać program do sterowania tą syntezą
    oparty na ATtiny2313, LCD 1x16, przestrajany skanerem !
    Pozdrawiam. Stefan
    ps. ATtiny2313 to (prawie) pinowy odpowiednik AT89C2051 łatwiejszy do programowania.

0
  • #4 25 Lut 2010 14:50
    kriss51

Tak tylko musi sterować syntezą TSA6057 i tak jak w tym projekcie zmiana częstotliwości kanału. Tak żebym mógł w odpowiedniej komórce w hexedytorze zmienić sobie częstotliwość i wgrać do procka i nie wiem czy to zbyt wiele, ale przydało by się też zmieniać w hexedytorze pośrednią częstotliwośc- czyli wyświetlacz np ma pokazywać 145MHz, a synteza będzie pracować np. o 10,7MHz niżej. Tylko że to wszystko muszę sam zmienić w zależności od potrzeb. Nie wiem czy nie prościej dorobić ten nastawnik szestnastkowy na jakimś TTL-u ze zwykłymi trzema wyświetlaczami LED tak żeby pokazywał tylko nr kanału do 256. Chyba że napisanie programu nie stanowi dużego problemu, bo dla mnie to czarna magia.

Dodano po 7 [minuty]:

albertb napisał:
    Wiemy już o co Ci chodzi, ale nie wiemy czego od nas oczekujesz.

Albert

Chodzi mi aby ten atmel nie był programowany(ustalane odpowiednie stany na portach) za pomocą dip-switcha tylko elektronicznie za pomocą 2 przycisków(przełączników kanałów góra dół), a kanały mają się wyświetlać na siedmiosegmentowym wyświetlaczu od 0 do 256. Zapewne muszą być zastosowane trzy dekodery BCD na kod siedmiosegmętowy, ale co dalej. Może jakiś prosty schemacik?

0
  • #5 25 Lut 2010 15:19
    sp3ots
    Poziom 36  

Kriss51 !
    Pisząc:
    Jeśli chcesz mogę Tobie pomóc napisać program do sterowania tą syntezą ,
    oczywiście miałem na myśli sterowanie układem TSA6057.

Może najpierw napisz w jakim zakresie ma pracować PLL ?
    Jaki ma mieć krok przestrajania ?

Ja jedynie mogę pomóc tobie pisać program do sterowania TSA6057 z wyświetlaczem LCD, nie LED.

Nie narysuję Tobie schematu, mogę tylko poprawić Twój jeśli narysujesz.

0
  • #6 25 Lut 2010 17:00
    kriss51

Sprawa jest bardzo prosta. W pierwszym poście podałem link do tego sterownika tej PLL w którym można sobie dowolnie zmieniać częstotliwość w hexedytorze i wgrywać do atmelka przy czym można sobie zapisać do 256 częstotliwości i to mi pasuje i ta synteza mi już działa, ale chciałem podłączyć zamiast mechanicznego przełącznika kanałów elektroniczny aby nie przełączać, a tym samym zmieniać stanów logicznych na portach atmela ręcznie tylko chciałem poprostu do tych 8 pinów AT podłączyć układ który będzie zmieniał kanały do góry i w dół za pomocą 2 przycisków i żeby po każdym wciśnięciu dół lub góra zmienił się o jeden kanał i wyświetlał się na zwykłym siedmiosegmentowym wyświetlaczu. Chyba można zastosować ucy7493 i jako dekoder bcd na siedmiosegmentowy 7447. Zerknijcie na schemat podany w linku i opis z góry.

0
  • #7 03 Mar 2010 15:00
    sq6ade
    Poziom 40  

Sęk w tym że na 8 liniach masz 256 kanałów ale w kodzie binarnym.
    Jeśli chcesz podłączyć licznik i przemiatać kanały UP/DWN to nie ma problemu - gorzej z wizualizacją na wyświetlaczu - chyba że podłączysz dekoder pokazujący oprócz cyfr 0-9 litery A-F to wtedy będziesz miał ładny - szesnastkowy wyświetlacz kanałów ;) Ciekawe czy ktoś robi takie dekodery.

0
  • #8 03 Mar 2010 18:19
    kriss51

sq6ade napisał:
    Sęk w tym że na 8 liniach masz 256 kanałów ale w kodzie binarnym.
    Jeśli chcesz podłączyć licznik i przemiatać kanały UP/DWN to nie ma problemu - gorzej z wizualizacją na wyświetlaczu - chyba że podłączysz dekoder pokazujący oprócz cyfr 0-9 litery A-F to wtedy będziesz miał ładny - szesnastkowy wyświetlacz kanałów ;) Ciekawe czy ktoś robi takie dekodery.

Widzę że się znasz. W zasadzie ta synteza ma chodzić w konwerterze, bo odpowiednich kwarców nie mam zwłaszcza z pcz. 27MHz czyli CB. Więc mogę sobie zaprogramować co chcę. Oczywiście nie potrzebne mi 256 częstotliwości, a jedynie z 10 będę wykożystywać, więc 1 siedmiosegmentowc wystarczą. Dokłanie chcę tak jak to jest w murzynku zrobione tylko że tam jest pojedyńczo dany kwarc włączany, a ja potrzebuję 8 lini naraz kodować. Teraz mi się przypomniało że miałem kiedyś radmorka z warszawską syntezą i miał dwa wyświetlacze siedmiosegmentowe które pokazywały tylko kanał Coś podobnego chciałem do tego zrobić. Jeśli nie uzyskam odpowiedzi to pozostaje mi wymontować przełącznik dziesięcio pozycyjny z radmorka i matryca diodowa, stany czysto elektrycznie będę ustawiał. To też jakieś wyjście, ale chciałem to jakoś usprawnić i stąd ten temat. Z góry dzięki za wszelkie info.

0
  • #9 04 Mar 2010 12:00
    sq6ade
    Poziom 40  

Dla 10 kanałów wystarczy licznik rewersyjny BCD i dekoder na 7seg.

0