Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka BOSCH WFL1200 - cały czas pobiera wodę

melek11 02 Mar 2010 19:41 5548 7
  • #1 02 Mar 2010 19:41
    melek11
    Poziom 2  

witam
    mam problem z tą pralką zauważyłem ostatnio, że po włączeniu jakiegokolwiek programu wszystko wygląda ok poza wlewaniem wody. woda leje się bez końca. Wyłączenie programatorem nic nie daje nawet wyłączenie z gniazdka. Dopiero zakręcenie zaworu doprowadzającego wodę przynosi efekt. rozebrałem pralkę przedmuchałem jakieś wężyki ale nic w nim nie było. wymontowałem programator i poza zaczernieniem kilku ścieżek nic szczególnego nie zauważyłem. (załącznik) Help powiedziałem żonie że naprawię no to nie mogę dać plamy :) pomocy co z nią może być nie tak? forum wywróciłem do góry nogami i nic no może poza tym że udało mi się ją rozebrać i złożyć ;)
    ps
    zaczernienie ścieżek da się łatwo usunąć i wtedy ścieżki wyglądają OK. z drugiej strony w tym samym miejscu elementy też są tym pokryte. to coś przypomina bardzo dużą ilość kurzu takiego elektrostatycznego :)

Pralka BOSCH WFL1200 - cały czas pobiera wodę

1 7
  • #2 02 Mar 2010 19:43
    nares
    Specjalista AGD

Zespół elektrozaworów do wymiany.

0
  • #3 02 Mar 2010 20:06
    melek11
    Poziom 2  

a orientujesz się ile to może kosztować i czy łatwo to dokupić? bo wymiana to chyba nic trudnego?

Dodano po 17 [minuty]:

no dobra utknąłem na wymianie :) jak to cholerstwo wywlec z tej pralki? elektrozawór znalazłem w jakimś e-sklepie 200zł :( nie ma jakichś tańszych zamienników?

0
  • #5 02 Mar 2010 20:07
    TomekCarlos
    Poziom 26  

W serwisie Boscha nieco powyżej stówki.

0
  • #7 20 Lis 2010 16:10
    tomasz858
    Poziom 1  

a gdzie dokładnie znajduje sie ten elektrozawór bo mam ten sam problem?

0
  • #8 09 Sty 2012 12:00
    pavyan
    Poziom 13  

Witam!
    To może być objaw zablokowania ruchomego rdzenia zaworu w jego komorze (w pozycji otwartej, górnej), wskutek nagromadzenia się tam zanieczyszczeń - przy okazji warto sprawdzić sitko filtru wody zasilającej.
    To ważne również z innego powodu - otóż otwór w zaworze często ma średnicę 1-1,5mm (wtedy ciśnienie wody nie generuje zbyt dużej siły i wystarcza słaba sprężynka zamykająca) i łatwo może zostać zatkany większym ziarnem piasku)
    Przypuszczam, że większość takich zaworów da się rozebrać i oczyścić wewnątrz - uwaga, nie wolno zgubić delikatnej sprężynki dociskającej rdzeń w pozycji zamkniętej.

W "mokrej" komorze rdzenia, na uszczelce rdzenia i na uszczelce głównej w ciągu stosunkowo długiego okresu używania pralki gromadzi się osad, który może zablokować powrotny ruch rdzenia, dociskanego słabą sprężyną i pralka pobiera wodę bez ustanku.
    Podczas próby naprawy uszkodzonego zaworu w starej, ale jarej pralce SIWAMAT (spalona cewka) okazało się, że zawór da się zdemontować i oczyściłem wszystkie komory zaworu trójdrożnego - było co skrobać, a wodę mam bardzo dobrą, niezbyt twardą.
    Nawiasem mówiąc, taki nowy zapasowy zawór BOSCH kosztuje ok. 300zł (typ 303 7093 AA3, na Ebay-u od 34 d0 95 ojro), a ponieważ oryginalna cewka jest nierozbieralna - ale tylko teoretycznie :-) Polak potrafi przewinąć, co Niemiec namotał - będę szukał samej cewki do podmiany, nawet innego typu i producenta; w zasadzie musi pasować mechanicznie, ważna jest średnica otworu w cewce i moc, a wszystkie są podobne.
    Pralka ma 20 lat, ale jest doskonała i funkcjonalnie nie ustępuje wielu nowym modelom, więc szkoda z mi z tak błachego powodu ją złomować.

PS: @tomasz858: Elektrozawór poboru wody znajduje się tuż za wejściem węża zasilania wody wewnątrz obudowy - może mieć od jednej do czterech cewek i tyleż wylotów wody, zasilających różne punkty układu wodnego pralki.

1