Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka BOSCH WFL1200 - cały czas pobiera wodę

melek11 02 Mar 2010 19:41 5548 7
 • #1 02 Mar 2010 19:41
  melek11
  Poziom 2  

  witam
  mam problem z tą pralką zauważyłem ostatnio, że po włączeniu jakiegokolwiek programu wszystko wygląda ok poza wlewaniem wody. woda leje się bez końca. Wyłączenie programatorem nic nie daje nawet wyłączenie z gniazdka. Dopiero zakręcenie zaworu doprowadzającego wodę przynosi efekt. rozebrałem pralkę przedmuchałem jakieś wężyki ale nic w nim nie było. wymontowałem programator i poza zaczernieniem kilku ścieżek nic szczególnego nie zauważyłem. (załącznik) Help powiedziałem żonie że naprawię no to nie mogę dać plamy :) pomocy co z nią może być nie tak? forum wywróciłem do góry nogami i nic no może poza tym że udało mi się ją rozebrać i złożyć ;)
  ps
  zaczernienie ścieżek da się łatwo usunąć i wtedy ścieżki wyglądają OK. z drugiej strony w tym samym miejscu elementy też są tym pokryte. to coś przypomina bardzo dużą ilość kurzu takiego elektrostatycznego :)

  Pralka BOSCH WFL1200 - cały czas pobiera wodę

  1 7
 • #2 02 Mar 2010 19:43
  nares
  Specjalista AGD

  Zespół elektrozaworów do wymiany.

  0
 • #3 02 Mar 2010 20:06
  melek11
  Poziom 2  

  a orientujesz się ile to może kosztować i czy łatwo to dokupić? bo wymiana to chyba nic trudnego?

  Dodano po 17 [minuty]:

  no dobra utknąłem na wymianie :) jak to cholerstwo wywlec z tej pralki? elektrozawór znalazłem w jakimś e-sklepie 200zł :( nie ma jakichś tańszych zamienników?

  0
 • #5 02 Mar 2010 20:07
  TomekCarlos
  Poziom 26  

  W serwisie Boscha nieco powyżej stówki.

  0
 • #7 20 Lis 2010 16:10
  tomasz858
  Poziom 1  

  a gdzie dokładnie znajduje sie ten elektrozawór bo mam ten sam problem?

  0
 • #8 09 Sty 2012 12:00
  pavyan
  Poziom 13  

  Witam!
  To może być objaw zablokowania ruchomego rdzenia zaworu w jego komorze (w pozycji otwartej, górnej), wskutek nagromadzenia się tam zanieczyszczeń - przy okazji warto sprawdzić sitko filtru wody zasilającej.
  To ważne również z innego powodu - otóż otwór w zaworze często ma średnicę 1-1,5mm (wtedy ciśnienie wody nie generuje zbyt dużej siły i wystarcza słaba sprężynka zamykająca) i łatwo może zostać zatkany większym ziarnem piasku)
  Przypuszczam, że większość takich zaworów da się rozebrać i oczyścić wewnątrz - uwaga, nie wolno zgubić delikatnej sprężynki dociskającej rdzeń w pozycji zamkniętej.

  W "mokrej" komorze rdzenia, na uszczelce rdzenia i na uszczelce głównej w ciągu stosunkowo długiego okresu używania pralki gromadzi się osad, który może zablokować powrotny ruch rdzenia, dociskanego słabą sprężyną i pralka pobiera wodę bez ustanku.
  Podczas próby naprawy uszkodzonego zaworu w starej, ale jarej pralce SIWAMAT (spalona cewka) okazało się, że zawór da się zdemontować i oczyściłem wszystkie komory zaworu trójdrożnego - było co skrobać, a wodę mam bardzo dobrą, niezbyt twardą.
  Nawiasem mówiąc, taki nowy zapasowy zawór BOSCH kosztuje ok. 300zł (typ 303 7093 AA3, na Ebay-u od 34 d0 95 ojro), a ponieważ oryginalna cewka jest nierozbieralna - ale tylko teoretycznie :-) Polak potrafi przewinąć, co Niemiec namotał - będę szukał samej cewki do podmiany, nawet innego typu i producenta; w zasadzie musi pasować mechanicznie, ważna jest średnica otworu w cewce i moc, a wszystkie są podobne.
  Pralka ma 20 lat, ale jest doskonała i funkcjonalnie nie ustępuje wielu nowym modelom, więc szkoda z mi z tak błachego powodu ją złomować.

  PS: @tomasz858: Elektrozawór poboru wody znajduje się tuż za wejściem węża zasilania wody wewnątrz obudowy - może mieć od jednej do czterech cewek i tyleż wylotów wody, zasilających różne punkty układu wodnego pralki.

  1