logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

CTX1569UA - Brak obrazu, napięcie G2 spada do 0V, czy to trafo?

andykus 09 Sie 2004 19:54 1170 8
REKLAMA
  • #1 785231
    andykus
    Poziom 10  
    Posty: 45
    Mam nadzieję że tym modelem nie przynudzam ale do rzeczy.Schemat z elektrody jest troszkę inny niz mój CTX ponieważ napięcie B+ pochodzi z przetwornicy i D103,D106 oraz FET typ J449.Po włączeniu monitor słychać że startuję pomiar napięć wskazuje że są ok G1 od -230V do +10V natomiast G2 w pierwszym momencie 237V i spada do 0V.Sądzę że tak samo dzieje się z napięciem wysokim.Brak obrazu napięcie na trafie jest 175V .Dokonałem pomiaru oporności miernikiem między masą a wyjściem wysokiego napięcia,miernik nie wykazuje NIC.Czy to może być trafo.Dzięki za wskazówki .
  • REKLAMA
  • #2 785373
    kr
    Poziom 27  
    Posty: 896
    Pomógł: 83
    Ocena: 44
    A czy jest jakaś pojemność powinno być ok 3nF ,jeśli nie ma, to trfo uszkodzone.Powodzenia.
  • REKLAMA
  • #3 785374
    mareb
    Poziom 16  
    Posty: 164
    Pomógł: 14
    Ocena: 3
    W/g dotychczasowych doświadczeń, wysokie napięcie wyłącza się gdyż "interweniuje" układ zabezpieczenia przed nadmiernym wzrostem wysokiego napięcia. Jest to typowa usterka tego typu sprzętu. Temat ten wielokrotnie był poruszany na łamach tego forum. Niestety przyczyn tej usterki może być kilka.
    Polecam "zaglądnąć" do wcześniejszych postów, może się coś rozjaśni.
    Pozdrawiam.
  • #4 785412
    andykus
    Poziom 10  
    Posty: 45
    Sprawdzę wcześniejsze post acz kolwiek trochę ich przejażałem .Taka blokada odbywa się nawet przy napięciach zasilających według mnie prawidłowych bo żadne
    z napięć nie zanika jedynie te które wymieniłem tzn na G2.Ale sprawdzę jeszcze posty.
    Dzięki za każdą sugestię.
  • REKLAMA
  • #5 788759
    andykus
    Poziom 10  
    Posty: 45
    Już coś niecoś się rozjaśnia.Okazało że ten monitor był naprawiany a raczej próbował ktoś naprawić i zaczoł od wymiany trafopowielacza a było to aż w 2003.09 .Tak i od tamtej pory stał u kolegi bo powiedziano mu że jest jescze uszkodzony potecjometr.Ale mniejsza o większość.Po rozebraniu monitora okazuje się że jest faktycznie wymieniony trafopowielacz .Monitor ma płytę 1569UAT M\B i w jednym poście dzocztałem się o rezystorze R348 2,2K który powinno się wymienić (zmniejszyć) jego oproność do ok 1,5K czy jest związane z wymianą trafopowielacza na inny niż firmowy.Jeszce sprawdzę po dokładnych oględzinach monitora napięcie w pkt.TP1
  • REKLAMA
  • #6 823037
    andykus
    Poziom 10  
    Posty: 45
    Jestem , trwało to troszkę ale byłem zajęty monitorem przemysłowym i zrobiłem sobie mały urlopik.
    Po zmianie wartości rezystora R348 z 2.2K na 1.5K WN pojawiło się za pierwszym razem jeszcze tylko sprawdzenie 5,5V w pt.TP1.
    Wielkie dzięki wszytkim za sugestie.
  • #7 823393
    andykus
    Poziom 10  
    Posty: 45
    Jeżeli ktoś to jeszcze czyta to mam pytanko trafo WN jest nie oryginalne typ 47F13-0780S i po tych wszytkich kombinacjach monitor dziala ale zauważalne są paski poziome w równych odstępach co ok 1,5mm.Czy może być to jak w jednym poście sygnalizowano wada trafopowielacza.
  • #8 826141
    dario
    Poziom 15  
    Posty: 199
    Pomógł: 1
    Ocena: 8
    Zamień miejscami (końcówki uzwojenia) które idą do przetwornicy z trafka.
  • #9 828460
    andykus
    Poziom 10  
    Posty: 45
    Duże dzięki za przypomnienie faktycznie wystarczy zamienić przewody miejscami.

Podsumowanie tematu

✨ Problem dotyczył braku obrazu w monitorze CTX1569UA, gdzie napięcie G2 początkowo wynosiło około 237V, a następnie spadało do 0V, co sugerowało usterkę w układzie wysokiego napięcia. Monitor posiadał zmodyfikowany schemat zasilania B+ z przetwornicy i elementami D103, D106 oraz tranzystorem J449. Pomiar rezystancji między masą a wyjściem wysokiego napięcia nie wykazywał przewodności, co wskazywało na możliwe uszkodzenie trafopowielacza. W toku dyskusji zasugerowano sprawdzenie pojemności trafopowielacza (około 3nF) oraz układu zabezpieczeń przed nadmiernym napięciem wysokim, które mogło wyłączać wysokie napięcie. Okazało się, że monitor był wcześniej naprawiany, a trafopowielacz wymieniony na nieoryginalny typ 47F13-0780S. Wskazano na konieczność wymiany rezystora R348 z 2,2kΩ na 1,5kΩ, co przywróciło wysokie napięcie. Dodatkowo rozwiązaniem okazała się zamiana miejscami przewodów uzwojenia trafopowielacza podłączonych do przetwornicy. Po tych czynnościach monitor zaczął działać, jednak pojawiły się poziome paski co 1,5 mm, co może wskazywać na wadę trafopowielacza lub jego nieoryginalność.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA