Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty lokalizator kluczy

17 Maj 2010 11:05 4853 2
 • Poziom 10  
  Witam

  Jako że nieustannie wszystko gubię postanowiłem poszukać jakiegoś lokalizatora do kluczy w formie breloczka. Niestety dostępne są jedynie urządzenia które działają na zasadzie odpowiedzi na gwizd, co jest bardzo zawodne gdyż reaguje również na inne dźwięki. Szukałem czegoś bardziej zaawansowanego i znalazłem dwa rozwiązania. Pierwsze to breloczki dołączane do kluczy i osobny pilot który posiada przyciski do włączania alarmów w poszczególnych zawieszkach. Niestety po zgubieniu pilota cały system nie działa. Drugie to breloczki które mają przycisk uruchamiający alarm w pozostałych breloczkach będących w zasięgu. Dla mnie rozwiązanie idealne. Jak nie umiem znaleźć kluczy a mam komórkę to używając breloczka przy niej mogę znaleźć klucze, itd. Jako że takie urządzenia znalazłem jedynie do zakupienia w USA ich cena jest zaporowa. Postanowiłem więc zrobić coś podobnego samemu. W założeniu urządzenie ma być jak najmniejsze i najprostsze. Zasięg działania ok 2m byłby wystarczający i idealny (nawet 1m będzie zadowalający). Tak żeby przejść po pokoju i dowiedzieć się czy jest się blisko zgubionej rzeczy.
  Szukałem różnych projektów, zacząłem od jednokanałowych nadajników i odbiorników RC ale tam nacisk nałożony jest na zasięg. Nadajniki FM też są zbyt skomplikowane. Znalazłem temat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1579950.html#7703897 w którym zaproponowane rozwiązanie wydaje się idealne ale nie umiem znaleźć nigdzie elementów o wartościach potrzebnych do jego zbudowania.
  Gdyby ktoś znał jakiś podobny układ do zaproponowanego w powyższym temacie lub inne proste rozwiązanie mojego problemu to byłoby świetnie.

  Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 10  
  Oglądałem projekty z EDW, niestety są one głównie na IR. Pozostałe używają nadajników i odbiorników na 433MHz. W sumie są one stosunkowo proste, niestety odbiornik wymaga stałego zasilania więc bateria wyczerpie się dosyć szybko. Właściwie nie wiem jak przeskoczyć ten problem. Ale skoro takie urządzenia istnieją to chyba jest to możliwe. Oczywiście google było używane do poszukiwań przed napisaniem postu.