Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak wyeliminowac przebicie z kabla antenowego ?

scyzor007 17 Maj 2010 23:04 7383 8
  • #1 17 Maj 2010 23:04
    scyzor007
    Poziom 1  

opisze troszke szerzej moj problem, otoz znajomy poprosil mnie abym pomogl ustawic mu antene satelitarna bo jak twierdzil od jakiegos czasu systematycznie zanikaly mu kanaly i mial ich coraz mniej, gdy sprawdzil ustawienia anteny byly one w fatalnym stanie bo po kolka procent, otoz gdy chcialem odrecic kabel koncentryczny od konwertera to tak mnie prad kapnal az wygielo mi reke, z trudem osiagnalem cel, ale miernik nic nie pokazal tak jakby w ogole nie byl wlaczony dekoder do sieci ( miernik szu 17-00 Axing ) co powinna sygnalizowac zielona dioda, nie ejstem jakis fachowcem w tej dziedzinie ale przebicia raczej nie powinno byc nawet w deszczowy dzien, prawda, jak mam je wyeliminowac ? czy wymiana kabla powinna pomoc bo obecny jest bardzo cienki i na dodatek nie ekranowany, a gdy lekko go zagialem to tak jakby strzelal, prosze o pomoc :)

Przy pierwszym napisanym poście na elektrodzie - to tylko przypomnę o regulaminie i jego przeczytaniu, który znajduję się w https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php .
    Regulamin pkt. 15 . [SP5ANJ]
    Wypis z regulaminu :
    15. Wszyscy polscy użytkownicy forum podlegają tej samej ocenie w zakresie: poprawnej pisowni, ortografii i sposobu logicznego formułowania myśli. Nie jest stosowana żadna taryfa ulgowa dla użytkowników z różnymi dysfunkcjami w tym zakresie.

0 8
  • Sklep HeluKabel
  • #2 17 Maj 2010 23:44
    rnb_bolii
    Poziom 32  

To co to za kabel bez ekranu? Wymień kabel na porządny do instalacji SAT. Na takim kablu się nie żałuje grosza, a strat nie będzie. Należy nie zaginać. Tylko jak to możliwe lekkie zgięcia- "banan", że tak napisze.

0
  • #3 17 Maj 2010 23:58
    yanusch
    Poziom 13  

Cytat:
    czy wymiana kabla powinna pomoc bo obecny jest bardzo cienki i na dodatek nie ekranowany, a gdy lekko go zagialem to tak jakby strzelal

Najpierw piszesz że koncentryczny, a potem, że nie ekranowany... Według mojej wiedzy, każdy koncentryk ma ekran, no chyba że ze starości się utlenił wraz z izolacją zewnętrzną :cry:. Kiedyś były takie enerdowskie kable.
    Ale, skoro piszesz, że strzela po zgięciu, no i brak ekranu to tylko wymiana na nowy.
    No i na przyszłość wyłącz wtyczkę z gniazda sieciowego przed przystąpieniem do pracy :D.

1
  • Sklep HeluKabel
  • #4 18 Maj 2010 00:06
    lukashb
    Poziom 39  

yanusch napisał:
    Cytat:
    czy wymiana kabla powinna pomoc bo obecny jest bardzo cienki i na dodatek nie ekranowany, a gdy lekko go zagialem to tak jakby strzelal

Najpierw piszesz że koncentryczny, a potem, że nie ekranowany... Według mojej wiedzy, każdy koncentryk ma ekran, no chyba że ze starości się utlenił wraz z izolacją zewnętrzną :cry:. Kiedyś były takie enerdowskie kable.
    Ale, skoro piszesz, że strzela po zgięciu, no i brak ekranu to tylko wymiana na nowy.
    No i na przyszłość wyłącz wtyczkę z gniazda sieciowego przed przystąpieniem do pracy :D.
    Ojj kolego! Widać, że nie spotkałeś (i to bardzo dobrze) kabla który jest koncentryczny a nie ekranowany...jest nim RG58 w wersji zubożonej :D tam prawie wcale niema ekranu. Pozdrawiam
    PS. Wiem, że temat dotyczy przewodu 75Ohm do TV a nie do radiówki, ale to jednak przewód!

0
  • #5 18 Maj 2010 00:23
    rnb_bolii
    Poziom 32  

A ja też trochę ciekawy jestem... "lukashb" - możesz jaśniej? No ja myślałem że jak jest plecionka- to jest ekran...
    Pozdrawiam.
    Wiem trochę z tematu- ale się przyda info.

0
  • #6 18 Maj 2010 06:35
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

W sprawie ekranowania podpowiem, że kolega lukashb (na 99%) pisał o takich kablach koncentrycznych, w których ekran/oplot jest w ilościach śladowych i już nie spełnia roli ekranu.
    Z autopsji - miałem w ręku RG-58, w którym oplot miedziany (czytaj : ekran) posiadał 7-em (siedem) drucików plecionki a tłumienie jego na częstotliwości 14MHz, wynosiło około -15dB na długości 21 metrów.
    Plecionkę/ekran nie można było nazwać "ekranem". :cry:

Osobiście uważam, że kabel RG-58 nadaje się tylko jako sznur do wieszania bielizny po praniu. :D

------------
    Panowie trzymajmy się tematu, którym jest jak wyeliminowac przebicie z kabla antenowego ? .
    ------------

scyzor007 napisał :

Cytat:
    otoz gdy chcialem odrecic kabel koncentryczny od konwertera to tak mnie prad kapnal az wygielo mi reke

Świadczy to o tym, iż pomiędzy masą dekodera/kable koncentrycznego a samym podłożem/masą dachu - jest różnica w potencjale elektrycznych.
    Mam nadzieję, że nie leży na dachu jakiś kabel energetyczny, który ma przeciętą izolację i pokazuje się faza ~230V na poszyciu dachowym. :?: :!:
    W samym dekoderze także może nastąpić zwarcie z fazy (przewodu sieciowego) na obudowę urządzenia. :!:
    Grozi to porażeniem prądowym i najmniejszym skutkiem może być tzw. "kopnięcie" a w innym przypadku pod wpływem skurczu mięśni może to być spadek z dachu albo zatrzymanie akcji serca.

Pozdrawiam.

0
  • #7 18 Maj 2010 09:31
    LeDy
    Poziom 43  

SP5ANJ napisał:

Panowie trzymajmy się tematu, którym jest jak wyeliminowac przebicie z kabla antenowego ?

Pewno tam nie ma żadnego przebicia a występuje "normalne" napięcie , wynikające z budowy przetwornicy - TV lub dekodera. Może ono wynosić nawet do 100V jednak prąd jest tam bardzo mały.

0
  • #8 18 Maj 2010 09:54
    kazikszach
    Poziom 33  

To przebicie to prąd z kondensatorów przeciwzakłóceniowych.
    Wystarczy uziemić dekoder lub telewizor.

0
  • #9 18 Maj 2010 23:07
    yanusch
    Poziom 13  

SP5ANJ napisał:
    Osobiście uważam, że kabel RG-58 nadaje się tylko jako sznur do wieszania bielizny po praniu.
    Można również do:http://apgar.w.interia.pl/nosniki1wd.htm. Na temat koncentryków można dużo, ale mamy trzymać się tematu.

Nie wiemy, czy chodzi o jednorazową sytuację przy podłączaniu miernika, czy ogólnie rozważamy temat "kopnięcia" przy odkręcaniu F-ki, w różnych sytuacjach antenowych.
    Jeżeli to pierwsze, to wyłączyć spod napięcia sieciowego, ew. uziemić, podłączyć miernik, włączyć do sieci i zmierzyć jeżeli jest co :D.
    Poza tym, nie wiemy czy chodzi o dach, czy może o wychylenie z okna. Najlepiej niech wypowie się założyciel postu.

0