Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

nawigacja Lark 35.5 ładowarka zasilanie USB / 230V

snozer 26 Cze 2010 11:57 6887 0
  • #1 26 Cze 2010 11:57
    snozer
    Poziom 17  

Witam wszystkich zainteresowanych tematem :!:

Ostatnio w swoim Larku Voyage 35.5 postanowiłem zamienić baterię z oryginalnej 750mA 3,7V na Palm Tungsten 1350mAh. Po przycięciu gniazda głośnika od dołu z małymi oporami weszła. Jednak istotnym problemem który sie pojawił był czas ładowania akumulatora. Okazało się że z USB komputera oraz ładowarek sieciowych 230V chińskiej 500mA i Samsunga 680mA Lark ładował się zaledwie 18 godzin. Z ładowarki samochodowe w aucie trwało to 3 i pół godziny. Sfrustrowany tą sytuacją rozebrałem nawigację i podłączyłem amperomierz pod baterię. Okazało się że:

Z USB komputera lub ładowarki sieciowej 500-680mA bateria ładowała się prądem 74mA przy WŁĄCZONYM ( wszedłem do podstawowych opcji) jak i WYŁĄCZONYM Larku. Z ładowarki samochodowej prąd ten osiągną poziom 474 mA. Zacząłem się zastanawiać co jest powodem takiej sytuacji. Okazało się że we wtyku micro USB znajduje się 5 styków: 1 i 5 to zasilanie +,- , 2 i 3 to linia przesyłu danych natomiast 4 po zwarciu z 1 (+5V) informuje nawigację że została podłączona ładowarka i można ją obciążyć dużym prądem
    Na zdjęciu przewód zielony(styk 4) powinien być zwarty z czerwonym (styk1)

Zacząłem robić próby.Z ładowarek sieciowych 230V o teoretycznych prądach obciążenia 500mA-680mA maksymalnie osiągnąłem 280mA. Było to pewno spowodowane spadkami napięcia na kablu i niska skutecznością ładowarek.
    Ktoś by mógł zapytać dlaczego z komputera nie można ładować dużym prądem Larka?
    Odpowiedź jest prosta gdy włączymy Larka ten pobiera z akumulatora około 400mA. Jeśli chcemy ładować z USB i mieć włączonego Larka to całkowity pobór prądu może nawet wynieść 874mA co jest za dużo dla USB starego typu i może spowodować uszkodzenie płyty głównej szczególnie w laptopach starszej generacji. Dlatego producent oddzielił kwestię ładowania z ładowarki i podładowywania z komputera.
    Jaka powinna byc ładowarka sieciowa do Larka?
    Najlepszym rozwiązaniem było by podłączyć oryginalną ładowarkę samochodowa przez zasilacz stabilizowany. Jeśli ktoś uzywa prostownika to musi pamiętać o kondensatorze filtrującym! W innym przypadku lub przy użyciu przetwornicy 230V/12V może się okazać że znacząco spadnie sprawność ładowarki samochodowej i Lark będzie się lądował bardzo długo.
    Innym rozwiązaniem jest użycie ładowarki sieciowej micro USB o prądzie ładowania co najmniej 1500mA (taki prąd ma ładowarka samochodowa - z powodu uwzględnienia strat na przewodach i sprawności ładowarki) gdzie w złączu micro USb będą zwarte styki 4 i 1 aby poinformować nawigację że ta może pobierać doży prąd. Poniżej schemat podłączenia do prostownika.

UWAGA na kondensator !!! Odwrotne podłączenie biegunów lub zły dobór dopuszczalnego napięcia pracy może spowodować jego wybuch. Wszelkie czynności z budowaniem zasilacie wykonujecie na własną odpowiedzialność

Aby rozwiać problem odnośnie czasu ładowania z USB komputera po WŁĄCZENIU jak i WYŁĄCZENIU Larka muszę powiedzieć że jest to w 95% przypadków zawsze ta sama wartość 75mA i ładowanie trwa tyle samo. Jednak okazało się gdy totalnie rozładowałem akumulator (był właczony na minimalnej jasności monitora i nie był włączony żaden program tyko było podstawowe menu) i najpierw podłączyłem ładowarkę do USB a potem do Larka a potem włączyłem Larka to prąd z 74mA podskoczył do 106,5mA po wyłączeniu larka dalej ładował się tym samym prądem 106,5mA. Jednak jeśli odłączymy na moment kabel od komputera lub Larka lub akumulator nie jest w 100% rozładowany bo się rozładowywał na nawigacji to prąd ładowania będzie zawsze 74mA. :idea:

2 0
  Szukaj w 5mln produktów