Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz na tranzystorach

23 Jan 2003 08:30 4223 12
  • Level 36  
    Potrzebny mi schemat na jakiś fajny wzmacniacz na tranzystorach, co by miał tak ze 2x10 W. Próbowałem coś takiego robić ale miało sprawność 20 %. Większa jest chyba satysfakcja ze zrobienia wzmachola na tranzystorkach, niż na jakimś TDA.
  • Level 16  
    Kup uwalony starszy wzmacniacz od mini wieży,lub zodiaka ,wymontuj płytę i wymień całą elektronikę na nową ,rezystory i elektrolity, a schematy znajdziesz na forum. :idea:
  • Level 36  
    Zodiak to za porzżdny sprzęt, żeby go psuć. Ja chcę od nowa zrobić. Płytkę wytrawić, wlutować części, do tego radiator i ma grać. Może być sama końcówka mocy, przedwzmacniacz dorobię.
  • Level 26  
    Witam,
    ja skladalem takie cos ze starego schematu z jakiejs ksiazki z biblioteki i nawet dzialalo :P Jak tam pisze to ma to moc 12W, quasi-komplementarny byl opisany. Jeden kanal to 2x 2N3055 i pare innych czesci...
    Jest prsty w uruchomieniu jak chcecie to znajde schemat i tu wzuce...
    pozdrofka
  • Level 26  
    dajcie mi troche czasu bo mi sie zeszyt taki ze schematami zgubil:D
    no i byl problemi z ocenkami wiec moze bede tu zadziej ale sie postaram najszybciej jak moge...
  • Level 36  
    :arrow: Tremolo
    Dzięki, o to chodziło, chociaż ten pierszy schemat trochę niewyraźny :)

Zapomnialem dodac, ze nie musi byc dokladnie 10 W, moze byc 5 - 30 W
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Standard na 2N3055.
    moc wyj. 25W, ale przy zmianie niektórych elementów i napięcia zasilania można z niego i 50W wycisnąć.
  • Level 36  
    Długo się przymierzałem do jakiegoś wzmaka. Do tamtych wzmacniaczy niestety nie mam odpowiedniego transformatora :( Pomyślałem, że mógłbym wykorzystać trafo 40W 2x18V. Prosiłbym o schemat jakiegoś tranzystorowego wzmacniacza zasilanego symetrycznie, który by chodził przy takim napięciu i z głośnikiem 4 ohm. Podejrzewam że to trudna sprawa i że dla tak małych mocy bardziej się opłaca zrobić na jakimś scalaku.
    Tak tylko wspominam, jakby ktoś przypadkiem miał schemat (płytke sam sobie zaprojektuję) takiego wzmacniacza to będę wdzięczny. :D
  • Level 26  
    Tremolo :arrow: zrobilem sobie wzmaka ze schematu pobranego jakis czas temu z twojej stronki, 45W na 2n3055, plytke zrobilem, dodalem kondensatorek zeby sie nie wzbudzalo i dzialalo pieknie, ale zpieprzyl sie kolejny glosnik bo zwarlem kolektorki tranzystorkow (KD502 siedzialy zamiast 2n3055) i poszlo +30V na glosnik i niema:D
    BC313 padl ale oba KD502 sprawne, chyba sa niezniszczalne:D
    chyba zrobie sobie drugi kanal do tego, trafo mam dosyc duuuze (chyba ponad 300W) i zastanawiam sie jak podniesc moce tego, czy wystarczy zmniejszyc rezystory emiterowe (jakie wsadzic) i podniesc zasilanie do 35V (bo tyle moge)? podejzewam ze KD502 przetrzymaja ale czy to bedzie chodzic jak trzeba?

przypomnialo mi sie o tym schemacie, jak bede mial troche czasu to wzuce, dzialalo nawet ale jakies problemy na zaprojektowanej plytce z masa byly bo buczalo strasznie (nie z winy trafa raczej ani filtracji)
    pozdrawiam
  • Level 15  
    Tak "standart" -10W (ale sinus, dzisiaj..to chyba ~100W, może 250W- zależy jak daleko-na daleki wschód), zniekształcenia do 10%, Nazwa :TWR?,
    i...używała milicja....i każdy rozumiał-co oni chcieli powiedzieć, współczuje młodemu pokoleniu, bo nie wiedzą, oczym ja klikam.
    Ale, jednak to historia.(na dworcach PKP-Było HI-FI)
  • Level 32  
    Pytanie mam do tremolo - chce zbudowac ten 10 W wzmacniacz, a napiecie pisze + V... no i ile tych V ?

Bo nie wiem czy przewijac trafo czy nie ;)