Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz na tranzystorach

23 Sty 2003 08:30 4124 12
  • Poziom 36  
    Potrzebny mi schemat na jakiś fajny wzmacniacz na tranzystorach, co by miał tak ze 2x10 W. Próbowałem coś takiego robić ale miało sprawność 20 %. Większa jest chyba satysfakcja ze zrobienia wzmachola na tranzystorkach, niż na jakimś TDA.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 16  
    Kup uwalony starszy wzmacniacz od mini wieży,lub zodiaka ,wymontuj płytę i wymień całą elektronikę na nową ,rezystory i elektrolity, a schematy znajdziesz na forum. :idea:
  • Poziom 36  
    Zodiak to za porzżdny sprzęt, żeby go psuć. Ja chcę od nowa zrobić. Płytkę wytrawić, wlutować części, do tego radiator i ma grać. Może być sama końcówka mocy, przedwzmacniacz dorobię.
  • Poziom 26  
    Witam,
    ja skladalem takie cos ze starego schematu z jakiejs ksiazki z biblioteki i nawet dzialalo :P Jak tam pisze to ma to moc 12W, quasi-komplementarny byl opisany. Jeden kanal to 2x 2N3055 i pare innych czesci...
    Jest prsty w uruchomieniu jak chcecie to znajde schemat i tu wzuce...
    pozdrofka
  • Poziom 43  
    wrzucaj :)
  • Poziom 26  
    dajcie mi troche czasu bo mi sie zeszyt taki ze schematami zgubil:D
    no i byl problemi z ocenkami wiec moze bede tu zadziej ale sie postaram najszybciej jak moge...
  • Poziom 36  
    :arrow: Tremolo
    Dzięki, o to chodziło, chociaż ten pierszy schemat trochę niewyraźny :)

Zapomnialem dodac, ze nie musi byc dokladnie 10 W, moze byc 5 - 30 W
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Standard na 2N3055.
    moc wyj. 25W, ale przy zmianie niektórych elementów i napięcia zasilania można z niego i 50W wycisnąć.
  • Poziom 36  
    Długo się przymierzałem do jakiegoś wzmaka. Do tamtych wzmacniaczy niestety nie mam odpowiedniego transformatora :( Pomyślałem, że mógłbym wykorzystać trafo 40W 2x18V. Prosiłbym o schemat jakiegoś tranzystorowego wzmacniacza zasilanego symetrycznie, który by chodził przy takim napięciu i z głośnikiem 4 ohm. Podejrzewam że to trudna sprawa i że dla tak małych mocy bardziej się opłaca zrobić na jakimś scalaku.
    Tak tylko wspominam, jakby ktoś przypadkiem miał schemat (płytke sam sobie zaprojektuję) takiego wzmacniacza to będę wdzięczny. :D
  • Poziom 26  
    Tremolo :arrow: zrobilem sobie wzmaka ze schematu pobranego jakis czas temu z twojej stronki, 45W na 2n3055, plytke zrobilem, dodalem kondensatorek zeby sie nie wzbudzalo i dzialalo pieknie, ale zpieprzyl sie kolejny glosnik bo zwarlem kolektorki tranzystorkow (KD502 siedzialy zamiast 2n3055) i poszlo +30V na glosnik i niema:D
    BC313 padl ale oba KD502 sprawne, chyba sa niezniszczalne:D
    chyba zrobie sobie drugi kanal do tego, trafo mam dosyc duuuze (chyba ponad 300W) i zastanawiam sie jak podniesc moce tego, czy wystarczy zmniejszyc rezystory emiterowe (jakie wsadzic) i podniesc zasilanie do 35V (bo tyle moge)? podejzewam ze KD502 przetrzymaja ale czy to bedzie chodzic jak trzeba?

przypomnialo mi sie o tym schemacie, jak bede mial troche czasu to wzuce, dzialalo nawet ale jakies problemy na zaprojektowanej plytce z masa byly bo buczalo strasznie (nie z winy trafa raczej ani filtracji)
    pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Tak "standart" -10W (ale sinus, dzisiaj..to chyba ~100W, może 250W- zależy jak daleko-na daleki wschód), zniekształcenia do 10%, Nazwa :TWR?,
    i...używała milicja....i każdy rozumiał-co oni chcieli powiedzieć, współczuje młodemu pokoleniu, bo nie wiedzą, oczym ja klikam.
    Ale, jednak to historia.(na dworcach PKP-Było HI-FI)
  • Poziom 32  
    Pytanie mam do tremolo - chce zbudowac ten 10 W wzmacniacz, a napiecie pisze + V... no i ile tych V ?

Bo nie wiem czy przewijac trafo czy nie ;)