Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[PCB - EAGLE] przedwzmacniacz stereo TL072

k.4mil 20 Lip 2010 20:50 9447 20
  • #1 20 Lip 2010 20:50
    k.4mil
    Poziom 9  

Witam,

Proszę o zaprojektowanie płytki przedwzmacniacza stereo na sympatycznym TL072. Chciałbym aby płytka była możliwie jak najmniejsza, dołączam plik ze schematami w dwóch wersjach SMD i przewlekanej to już do wyboru :). Schemat powinien być dobrze przerysowany. Wyjścia na potencjometry będą na goldpinach później odpowiednio przeprowadzę sobie je kabelkami.

W zamian oddaje wszystkie swoje punkty oraz "pomógł".

Pozdrawiam i z góry dziękuje,
    k.4mil.

0 20
  • #2 24 Lip 2010 20:27
    k.4mil
    Poziom 9  

Korzystając z okazji, że nikt jeszcze nie wykonał płytki podsuwam mały schemacik jak bym to widział. Najbardziej zależy mi na tym żeby gniazda goldpin były ułożone koło siebie. Mogą to być dwie osobne płytki łączone np ze sobą golpinami.

Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #3 25 Lip 2010 11:17
    Bonkot
    Poziom 39  

k.4mil napisał:
    Korzystając z okazji, że nikt jeszcze nie wykonał płytki podsuwam mały schemacik jak bym to widział. Najbardziej zależy mi na tym żeby gniazda goldpin były ułożone koło siebie. Mogą to być dwie osobne płytki łączone np ze sobą golpinami.

Pozdrawiam.

Witam
    Tak zaplanowany projekt na pewno nie zmieści się (zbyt długi) w polu projektowym darmowego programu Eagle. Więc albo będą to 2 osobne płytki albo trzeba zlecić płatny projekt. I zasadnicze pytanie: dlaczego na przerysowanym projekcie zastosowałeś tyle "kostek" wzmacniaczy, przecież w jednej obudowie mieszczą się 2 wzmacniacze a ty wykorzystujesz tylko 1.
    Pozdrawiam.

0
  • #4 25 Lip 2010 11:28
    k.4mil
    Poziom 9  

Bonkot napisał:
    k.4mil napisał:

Pozdrawiam.

Witam
    Tak zaplanowany projekt na pewno nie zmieści się (zbyt długi) w polu projektowym darmowego programu Eagle. Więc albo będą to 2 osobne płytki albo trzeba zlecić płatny projekt. I zasadnicze pytanie: dlaczego na przerysowanym projekcie zastosowałeś tyle "kostek" wzmacniaczy, przecież w jednej obudowie mieszczą się 2 wzmacniacze a ty wykorzystujesz tylko 1.
    Pozdrawiam.

Schemat znalazłem gdzieś kiedyś na elektrodzie i z tego co pamiętam jeden z użytkowników użył go w swoim wzmacniaczu i był z niego zadowolony. W załączniku dałem oryginalny schemat z tego co widzę użyte są trzy kości.

A co do rozmiarów, nie szkodzi wystarczy sam przedwzmacniacz ewentualnie jakbym sobie nie poradził z zasilaczem to założę osobny temat.

A czasem TL072 nie jest pojedynczym wzmacniaczem operacyjnym? Z tego co wiem na 100% to ne5532. Zresztą zaraz zajrzę do noty TL072.

Pozdrawiam.

0
  • #5 25 Lip 2010 16:36
    adi84_84
    Poziom 13  

TL072 jest podwójnym wzmacniaczem.Przy przejściu ze schematu na edytor PCB pokazuje osiem scalaków.Szkoda miejsca i kasy,dodatkowo utrudnia projekt.Zamień na trzy scalaki.Ogólnie masa błędów na schemacie,popraw to.

0
  • #6 25 Lip 2010 17:37
    k.4mil
    Poziom 9  

adi84_84 napisał:
    TL072 jest podwójnym wzmacniaczem.Przy przejściu ze schematu na edytor PCB pokazuje osiem scalaków.Szkoda miejsca i kasy,dodatkowo utrudnia projekt.Zamień na trzy scalaki.Ogólnie masa błędów na schemacie,popraw to.

Można konkretniej jakie błędy poza tymi scalakami?

0
  • Pomocny post
    #7 27 Lip 2010 12:41
    Bonkot
    Poziom 39  

k.4mil napisał:
    adi84_84 napisał:

Można konkretniej jakie błędy poza tymi scalakami?

Witam
    Schemat poprawiłem, aby wyglądał "jak należy" i zaprojektowałem płytkę w Eagle + PDF. Na płytce są zaprojektowane potencjometry (łatwiej mi było projektować) lecz nie musisz ich tak montować, mogą być na kabelkach.
    Pozdrawiam.

0
  • #8 27 Lip 2010 13:02
    k.4mil
    Poziom 9  

Witaj, jest na prawdę super!!

Znalazłem na forum gotową płytkę z zasilaczem i stabilizatorami czy mogę nią zasilić ten przedwzmacniacz? przez to płytka zrobiła by się troszeczkę mniejsza.

Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #9 27 Lip 2010 18:41
    Bonkot
    Poziom 39  

k.4mil napisał:

Znalazłem na forum gotową płytkę z zasilaczem i stabilizatorami czy mogę nią zasilić ten przedwzmacniacz? przez to płytka zrobiła by się troszeczkę mniejsza.

Pozdrawiam.

Witam
    Nie wiem co to za zasilacz, ale jeżeli dysponuje napięciem symetrycznym bezpiecznym dla zasilania wzmacniaczy (nie więcej niż +- 15V), to oczywiście można. A na płytce nie ma żadnego stabilizatora ani zasilacza, wiec nie wiem co chciałbyś stamtąd usunąć. Wszystkie kondensatory dołączone do szyn zasilania zabezpieczają układy przed wzbudzeniem, więc są potrzebne i nie radziłbym ich usuwać.
    Pozdrawiam.

0
  • #10 27 Lip 2010 19:34
    k.4mil
    Poziom 9  

Bonkot napisał:
    k.4mil napisał:

Pozdrawiam.

Witam
    Nie wiem co to za zasilacz, ale jeżeli dysponuje napięciem symetrycznym bezpiecznym dla zasilania wzmacniaczy (nie więcej niż +- 15V), to oczywiście można. A na płytce nie ma żadnego stabilizatora ani zasilacza, wiec nie wiem co chciałbyś stamtąd usunąć. Wszystkie kondensatory dołączone do szyn zasilania zabezpieczają układy przed wzbudzeniem, więc są potrzebne i nie radziłbym ich usuwać.
    Pozdrawiam.

Mam jeszcze jedno pytanie, a mianowicie mam 2 małe osobne płytki i chce je połączyć jak to zrobić żeby skopiować pierwszą płytkę do drugiej i połączyć czy nie ma innego wyjścia i muszę ją od nowa rysować?

0
  • Pomocny post
    #11 28 Lip 2010 08:16
    Bonkot
    Poziom 39  

k.4mil napisał:

Pozdrawiam.
    Mam jeszcze jedno pytanie, a mianowicie mam 2 małe osobne płytki i chce je połączyć jak to zrobić żeby skopiować pierwszą płytkę do drugiej i połączyć czy nie ma innego wyjścia i muszę ją od nowa rysować?

Witam
    Nie trzeba rysować od nowa, wystarczy skopiować i w nowym projekcie wkleić. Operacja ta była już opisywana nie raz na tym forum, wystarczy poszukać (słowa kluczowe: powielanie PCB, kopiowanie PCB).
    Pozdrawiam.

0
  • #12 04 Gru 2012 15:59
    Chrusta
    Poziom 22  

Witam.

Czy ktoś budował ten preamp? Albo czy ktoś może bez budowania ocenić czy wszystko ze schematem i płytką jest ok? Od godziny szukam jakiegoś sensownego preampu stereo na układach TL..., z płytką pcb, zaprojektowaną właśnie pod takie potencjometry i ten projekt to jedyny sensowny jaki znalazłem. Drugie pytanie, czy te op-ampy zasilone napięciem symetrycznym +/- 7V, będą działały tak samo dobrze (poprawnie)?

Pozdrawiam.

PS. Chyba, że ktoś ma schemat preampu stereo, z regulacją bass/treble + płytką pcb, ale z użyciem jednego układu typu TL074?

0
  • #13 05 Gru 2012 12:29
    marco47
    Poziom 41  

Chrusta napisał:
    Od godziny szukam jakiegoś sensownego preampu stereo na układach TL...,

Dlaczego szukasz projektu z dokładnie takimi wzmacniaczami TL072-74.
    Przecież wystarczy poszukać z dowolnymi typami w takiej obudowie.
    Wszystkie wzmacniacze operacyjne (większość) posiada obudowy wymienne, co znaczy że możesz zamiennie zastosować inny z inną nazwą.

Przykładem może być projekt znajdujący się w podpisie.
    PreAMP NE5532 + Zasilacz

0
  • #14 05 Gru 2012 17:00
    Chrusta
    Poziom 22  

Ooo, właśnie kiedyś widziałem ten projekt ale jakoś o nim zapomniałem i nie natrafiłem teraz podczas szukania. Świetnie, na pewno z niego skorzystam :).
    I źle się wyraziłem, oczywiście szukałem także z innymi scalakami tego typu, posiadam różne, np. HA17458, LM741, czy podwójne LM324, itp.
    I mam małą prośbę, czy mógłby kolega zamieścić płytkę drukowaną gotową do wydruku w .pdf? Zainstalowałem sobie AutoTRAX'a i coś mi nie chce otwierać plików .brd...

Dzięki i pozdrawiam,
    Chrusta.

PS. Ok, już zainstalowałem Eagle'a i jest ok, mam płytkę.

0
  • #15 02 Sty 2013 15:19
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 02 Sty 2013 15:45
    Chrusta
    Poziom 22  

Jak narazie złożyłem ten z linka kolegi marco47, ale jest on jakiś "dziwny"... Użyłem trochę starszych potencjometrów, z Unitry Duet DSP-301, i podczas kręcenia potencjometrem słychać baardzo głośne trzaski/"szuranie", że aż prawie rozwala głośniki. Chyba lepiej byłoby wpiąć potencjometr od głośności między przedwzmacniaczem a wzmacniaczem. Próbowałem też przerobić ten preamp na zasilanie pojedyncze (nóżka 4 do masy, a wyprowadzenia 3 i 5 do połówki zasilania, tj. dzielnik na dwóch rezystorach 10k) ale i tak coś kiepsko działa. Sygnał wejściowy będzie podawany głównie z komputera, bo właśnie do tego celu buduje wzmacniacz.

Pozdrawiam.

0
  • #17 02 Sty 2013 18:17
    marco47
    Poziom 41  

Chrusta napisał:
    Jak narazie złożyłem ten z linka kolegi marco47, ale jest on jakiś "dziwny"

Ale po co Ci przedwzmacniacz, jeżeli sygnał pobierasz z komputera.
    Wystarczy podłączyć wyjście z komputera bezpośrednio do wzmacniacza końcowego.

A jeżeli już musisz skorzystać z przedwzmacniacza, to przynajmniej użyj tłumika wejściowego, aby zmniejszyć sygnał podawany na jego wejście.

Chrusta napisał:
    Użyłem trochę starszych potencjometrów, z Unitry Duet DSP-301, i podczas kręcenia potencjometrem słychać baardzo głośne trzaski/"szuranie"

Wynika z tego że użyte potencjometry nadają się tylko na śmietnik.

0
  • #18 02 Sty 2013 22:11
    Chrusta
    Poziom 22  

Mam takie kolumny biurkowe, że wymagają trochę EQ żeby w miarę ciekawie zagrały. Zmniejszyć sygnał będę musiał, bo obecnie jest tak, że wszystko jest bardzo przyciszone a gra i tak bardzo głośno. Wystarczy chyba tylko odpowiedni rezystor zwarty na wejściu preampa do masy? Preamp sam w sobie jest prosty i fajny, tylko żebym go doprowadził do porządku to będzie ok :). Kupię nowe potencjometry i zobaczę.

Pozdrawiam.

0
  • #19 02 Sty 2013 22:49
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 27 Mar 2014 22:32
    pijaczek
    Poziom 10  

polecam preamp na ne5532 mniejsze szumy, dobrze radzą sobie z niskimi sygnałami i przydźwiękiem sieciowym

0