Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio Tuner List i wejście AUX - dokonać niemożliwego.

Micx 13 Sie 2010 21:23 36058 3
 • #1
  Micx
  Poziom 10  
  Witam,

  Prób dodania wejścia AUX do tego radia było już bardzo wiele. Przez gniazdo zmieniarki (nie da się - zmieniarka generuje unikalny kod aby uaktywnić wejście, które do tego jest wejściem SPDIF), pod sygnał AM (tylko mono) i pod napęd CD (także SPDIF, a nawet jeśli... CD pozbyć się niewielu ma zamiar).

  Doczytałem, iż radio Tuner List występowało w dwóch wersjach: na płyty CD i na kasety. Przy minimalnych różnicach na PCB. W instrukcji serwisowej na diagramie chipa I/O - SAA1305T odnalazłem pin D3, na który to wysyła się sygnał CAS_PLAY_INSERT - mniemam, włożenie kasety do radia i przełączenie sygnału na procesorze dźwięku poprzez interfejs I2C-bus.

  Czy tak to działa - procesor I/O wysyła informację do procesora dźwięku z którego wejścia odtwarzać dźwięk?

  Jaką formę ma sygnał CAS_PLAY_INSERT? Sekwencja bitów czy odpowiednia oporność? Prościej mówiąc - jak przez to wejście dać znać chipowi, że włożono kasetę? Jeśli dobrze rozumuję, to podawszy ten sygnał wystarczy, że do nóżek TAPE_L i TAPE_R w procesorze dźwięku doprowadzę kablem jack dźwięk z odtwarzacza mp3.

  Dołączam instrukcję serwisową radia (https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6737584#6737584 lub bez punktów - http://elektronikasamochodowa.com/pdf/radia/philips_vdo/renault-22dc279-62.pdf) i kartę katalogową chipa I/O. Proszę o weryfikację moich przemyśleń :)
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  #2
  karter
  Poziom 16  
  Ja w wersji z cd (typ radia tuner list 22DC277/62 , montowane np. w Megane 2 ph1 rocznik 2004, ale nie tylko) przeciąłem 4 ścieżki, zamontowałem isostat (do przełączania aux /inne żródła) wyprowadziłem kabel z mini jackiem (podłączam go do wyjścia słuchawkowego mp3) i sobie słucham. A zapomniałbym, mp3 (znaczy się kabel który do niej prowadzi odseparowałem 4 kondensatorami 100 nF (czterema bo wzmacniacz jest czterokanałowy i przecinamy 4 ścieżki).Taka przeróbka (przyznaję, niezbyt finezyjna) ma następujące zalety : tania, dość dobra jakość dźwięku .Transmitery odpadają w przedbiegach . Wady: brak regulacji siły głosu,balansu, barwy,fadera (siłę głosu i barwę reguluję w mp3 ).Opis do zdjęć strzałki zwykłe- miejsca przecięcia ścieżek ,strzałki zwykłe z wycięciem - punkty lutowania przewodów wyprowadzających sygnał audio z procesora, strzałki prawoskrętne punkty lutowania przewodów na wzmacniacz .Na tym ostatnim jest dodatkowa strzałka (prosto gięta powiedzmy) oznacza ona punkt lutowniczy zastępczy dla tego oznaczonego dolną prawą strzałką .Chodziło o to, żeby można było pominąć lutowanie do opornika smd . Wtedy zwykły opornik 1k lutujemy do zastępczego punktu, a przewód do drugiego końca opornika. W załączniku zdjęcia dotyczące przeróbki .Proszę pamiętać, że nie biorę żadnej odpowiedzialności za ewentualne problemy wynikajace z takiej przeróbki.
 • #3
  Micx
  Poziom 10  
  Wielkie dzięki za odzew. Będę musiał się nad tym zastanowić. Co masz na myśli poprzez brak regulacji siły głosu, balansu itd ? Tylko mp3 nie można regulować czy fm/cd też? Z tego co widzę sygnał jest wlutowany bezpośrednio przed końcówkę mocy. Sygnał przełączasz wciskając ten drut wychodzący z przodu radia?

  BTW, czy są jakieś przeciwwskazania, żeby podobny przełącznik zastosować przed wejściem sygnału FM do procesora dźwięku? Wtedy zachowałbyś regulację dźwięku, odłączany byłby sygnał dźwiękowy z tunera AM/FM i podkładany sygnał z kabla mini jack. (A na wyświetlaczu RDS z ustawionej w tle stacji :D )

  Pozdrawiam,
  Michał
 • #4
  karter
  Poziom 16  
  Hmm, myślałem ze to oczywiste jest. Jeżeli isostat jest wyciśnięty słyszymy dźwięk z mp3 i tam regulujemy głośność i barwę (radio na wyświetlaczu pokazuje cd lub tuner ). Po wciśnięciu przełącznika słyszymy to co pokazuje radio i mamy normalne regulacje (oczywiście nie słychać wtedy mp3). Inaczej może wyjaśnię .Przełącznik isostat to ruchomy styk łączący piny (zaciski, punkty lutownicze na przełączniku do których lutujemy przewody) 1 i 2 albo 2 i 3. Przewód z rozciętej ścieżki (od strony procesora ) lutujemy do pinu 3. Pin 2 łączymy z rozcięciem od strony wzmacniacza , do pinu 1 lutujemy kondensator 100nf którego drugą nóżkę musimy połączyć z przewodem z mp3. Jeżeli wyciśniemy isostat piny 1 i 2 będą zwarte, sygnał z mp3 przepłynie przewodem do kondensatora, następnie na pin 1 i poprzez styk na pin 2 i dalej przewodem na rozciętą ścieżkę (od strony wzmacniacza) i usłyszymy go w głośniku .Gdy wciśniemy przełącznik styk przemieści się zwierając piny 2 i 3 . Ponieważ piny 1 i 2 są wtedy rozłączone zamilknie mp3 a pojawi się normalny sygnał z radia który przemieści się ścieżką do rozcięcia następnie przewodem (który przylutujemy do rozcięcia od strony procesora) na pin 3 i dalej poprzez styk (przełącznik wciśnięty) na pin 2 i dalej na wzmacniacz poprzez przewód łączący rozciętą ścieżkę (tym razem od strony wzmacniacza) .I słyszymy tuner czy cd zależnie od tego co sobie włączyliśmy. Jeśli chodzi o sygnał FM nie jest możliwe jego wykorzystanie do wykonania gniazda AUX, gdyż procesor zawiera stereodekoder i fizycznie nie ma dostępu do jego sygnału (ściśle mówiąc jest oczywiście,ale już poza procesorem).Żeby rozwiać wątpliwości, ponieważ rozcinamy 4 ścieżki (scalak wzmacniacza ma 4 kanały) i w związku z tym 4 wejścia, dlatego trzeba wykonać 4 rozcięcia i przełącznik isostat musi mieć 2 x 6 pinów (trzy piny obsługują jedną rozciętą ścieżkę).