logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak uzyskać lepszy bas w małej obudowie głośnika z parametrami Fs 50 Hz?

jar-jar17 10 Wrz 2004 22:32 1667 16
REKLAMA
  • #1 845583
    jar-jar17
    Poziom 19  
    Posty: 443
    Pomógł: 2
    Ocena: 9
    Dlaczego creative ma takie małe obudowy i taki super bas a jak ja bym wstawił swój głośniczek o parametrach

    Fs(Hz) 50
    Qms 4
    Qes 0,6
    Qts 0,52
    Vas (L) 13

    do małej obudowy jaki efekt bym uzyskał acha i przede wszykim jak mała powinna być ta obudowa moja ma 30l jest nawet niezły efekt ale nie jest porównywalny do creativa dalczego. Próbowałem przepuścić sygnał przez filtr 20-150 hz zale to dużo niepomogło
  • REKLAMA
  • #2 861441
    MMarek17
    Poziom 19  
    Posty: 260
    Pomógł: 20
    Ocena: 8
    Obudowy - a dokładniej ich wymiary - subów są dobierane do typu głośnika. Ważne są objętość, budowa, wytłumienie, szczelność, sztywność obudowy suba.
    Dlaczego z małej obudowy taki duży bas? Przez zastosowanie membrany biernej, która tworzy dodatkową komorę i która jest dobrana do konkretnego typu głośnika niskotonowego. W takich rozwiązaniach to co widać z zewnątrz suba to właśnie membrana bierna a własciwy głośnik - z reguły jeszcze mniejszy - jest schowany wewnątrz. Membrany biernej nie da się wykonać samemu. Creative ma mocny bas, ale posłuchaj sobie porównywalnego mocą zestawu Logitecha... Logitech schodzi o kilka Hz niżej i trudniej go przesterować.
    Sam drogą odsłuchu wybrałem Logitech Z-640 - w tej chwili za 339zł w sklepie benchmark.pl.
  • #3 861522
    Nap5teR
    Poziom 20  
    Posty: 484
    Pomógł: 13
    Ocena: 13
    W brew pozorom bierna membrana nie jest taka trudna w wykonaniu o ile ktoś wie jak to dokładnie zrobić. Jeśli znasz parametry odpowiadające do budowy Biernej Memb. to możesz popracować nad tym. Ale uwaga, to nie jest robota na 5 minut jeśli chcesz aby to grało razem tak jak powinno.
  • #4 862022
    Lepszy Johnny
    Poziom 14  
    Posty: 114
    Pomógł: 5
    Bylbym bardzo wdzieczny gdyby ktos podal sposob wykonania zawieszenia membrany biernej, tak zeby pracowala liniowo przy duzych wychyleniach. Moim zdaniem to nie takie proste, a tak poeksperymentowalbym z taka membrana :(
  • REKLAMA
  • #5 862448
    jar-jar17
    Poziom 19  
    Posty: 443
    Pomógł: 2
    Ocena: 9
    a do takiego 25cm głośnika jaka powinna być minimalna objętość obudowy??
  • #6 862483
    MMarek17
    Poziom 19  
    Posty: 260
    Pomógł: 20
    Ocena: 8
    Trudno wprost podać objętość obudowy - to trzeba obliczyć ze znanych parametrów (TS) głośnika w tym średnica i aktywny skok membrany (wynika z tego objętość przepychanego powietrza), pasmo, impedancja, ale również rodzaj budowy (zamknieta, bass-reflex, mebrana bierna, labirynt), dolna częstotliwość. Obudowa poprostu musi być dostrojona do konkretnego typu głośnika by uzyskać określone pasmo i efektywność.
    Dla 25 cm głośnika to może być 40 litrów ale może być ponad 100. Ważny jest też kształt i wytłumienie komory - tak by nie zachodziły odbicia i rezonanse fal wewnątrz obudowy.
  • #7 862818
    kraz73
    Poziom 28  
    Posty: 823
    Pomógł: 105
    Ocena: 29
    Cytat:
    Bylbym bardzo wdzieczny gdyby ktos podal sposob wykonania zawieszenia membrany biernej, tak zeby pracowala liniowo przy duzych wychyleniach. Moim zdaniem to nie takie proste, a tak poeksperymentowalbym z taka membrana


    Kiedyś Tonsil wypuścił kolumny w którym pracował głośnik bez cewki jako membrana bierna, Duńczycy poszli dalej do cewki głośnika podłączyli perka co dało im możliwość kontroli hamowania układu drgającego.
  • #8 862927
    MMarek17
    Poziom 19  
    Posty: 260
    Pomógł: 20
    Ocena: 8
    "Kiedyś Tonsil wypuścił kolumny w którym pracował głośnik bez cewki jako membrana bierna, Duńczycy poszli dalej do cewki głośnika podłączyli perka co dało im możliwość kontroli hamowania układu drgającego."
    Jest to jakieś rozwiązanie problemu membrany biernej ale chyba nie do końca dobre skoro nie spotyka sie go w dobrych konstrukcjach. W każdym razie do amatorskiej konstrukcji czemu nie, tym bardziej, że można w ten sposób radykalnie zmniejszyć rozmiar skrzyni suba.
  • REKLAMA
  • #9 862940
    kraz73
    Poziom 28  
    Posty: 823
    Pomógł: 105
    Ocena: 29
    Wepchali to razem z wysokim Dynaudio, raczej była to kolumna dla zamożnych klientów, wysoki był podzielony filtrem z oporka metalizowanego a to na pewno nie rozwiązanie stosowane w konstrukcjach z średniej półki. Burżuazji kondziorki w filtrze nie pasowały. I te malowanie boczki drzewko 4,5 cm w naturalu i środek czarny satynka 8O
  • #10 864587
    jar-jar17
    Poziom 19  
    Posty: 443
    Pomógł: 2
    Ocena: 9
    MMarek17 napisał:
    Trudno wprost podać objętość obudowy - to trzeba obliczyć ze znanych parametrów (TS) głośnika w tym średnica i aktywny skok membrany (wynika z tego objętość przepychanego powietrza), pasmo, impedancja, ale również rodzaj budowy (zamknieta, bass-reflex, mebrana bierna, labirynt), dolna częstotliwość. Obudowa poprostu musi być dostrojona do konkretnego typu głośnika by uzyskać określone pasmo i efektywność.
    Dla 25 cm głośnika to może być 40 litrów ale może być ponad 100. Ważny jest też kształt i wytłumienie komory - tak by nie zachodziły odbicia i rezonanse fal wewnątrz obudowy.



    dobra a jest jakiś progam do obliczania objętości ale żeby to była tyba okrągła . wszyskie programy jakie widziałem maja możliwoś obliczenia tylko prostokatów i ewentualnie trapez a jak jest z walcem czy ktoś zna nazwę takiego programu???
  • #11 864626
    kraz73
    Poziom 28  
    Posty: 823
    Pomógł: 105
    Ocena: 29
    Parametry TS dla obudowy zamkniętej wymagają tylko zapewnienia litrażu. Szczerze powiedziawszy nie wiem czy dla fali dzwiękowej jest ważne czy rozpływa się w walcu, stożku prostopadłościanie czy kuli. Obudowy z ścianami równloległymi mają także swoje wady, o których warto pamiętać !!!
  • #12 865138
    mdcs
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 1097
    Pomógł: 6
    Ocena: 45
    Membrana bierna to nic innego jak specyficzna obudowa bass reflex. Sęk w tym, że nie zestroimy subwoofera na 28Hz w obudowie 8dm3, bo średnica wyszła by jak ołówek. Wtedy ratunkiem jest membrana bierna. Stosuje się ją w świetnych klasowo subwooferach. A co powiecie na 30 cm perlesa z dedykowaną membraną bierną za jedyne 1600zł? Taki zestaw w skrzyni zaledwie 20-25dm3 gra od 20-paru Hz z niesamowitą mocą:)
    Co do obudowy okrągłej to przecież nie ważny jej kształt (no prawie). Zachowaj tylko objętość wyliczonej obudowy sześciennej i już!
  • REKLAMA
  • #13 865485
    jar-jar17
    Poziom 19  
    Posty: 443
    Pomógł: 2
    Ocena: 9
    no dobra a jeśli obudowa powinna mieć objętość 316 litrów to jakie powinny byc wymiary tuby okrągłej???
  • #14 865541
    mdcs
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 1097
    Pomógł: 6
    Ocena: 45
    316dm3 ??!! O kurde... masz tam 50cm głośnik czy co? Średnicy minimum 40cm, bo rura wyjdzie zbyt dużej długości i powstaną szkodliwe zjawiska falowe. Długość policzysz ze wzoru na objętość walca (materiał szkoły podstawowej). Musisz znać liczbę "pi" :)
  • #15 865769
    kraz73
    Poziom 28  
    Posty: 823
    Pomógł: 105
    Ocena: 29
    metr na metr na 31,6 cm ?????? strasznie to jakieś takie wielkie wyjdzie :D
    i ciężkie, tak na oko 25-30 kg sama konstrukcja bez wykończeń.
  • #16 865794
    kraz73
    Poziom 28  
    Posty: 823
    Pomógł: 105
    Ocena: 29
    Aż se zeszłem do samochodu, i mi się taki walec nie zmieści w bagażniku za nic, średnica 54 cm długość 150 cm. Magnat Agresor 5000 Death Match natomiast wejdzie i będzie grał wyk...... 8O
  • #17 867117
    jar-jar17
    Poziom 19  
    Posty: 443
    Pomógł: 2
    Ocena: 9
    mdcs napisał:
    316dm3 ??!! O kurde... masz tam 50cm głośnik czy co? Średnicy minimum 40cm, bo rura wyjdzie zbyt dużej długości i powstaną szkodliwe zjawiska falowe. Długość policzysz ze wzoru na objętość walca (materiał szkoły podstawowej). Musisz znać liczbę "pi" :)


    nie to jest jest zwykły hannsen jakiś tam 30 cm a to w takim razie zna ktoś jakiegoś hanssena (25-30 cm) który by potrzebował małego litrażu skrzyni???? jak tak podajcie całą nazwę (np hanssen hh 6539n)

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji omówiono wpływ objętości i konstrukcji obudowy głośnika na jakość basu, zwłaszcza dla głośników o parametrach Fs około 50 Hz. Małe obudowy z mocnym basem, jak w zestawach Creative, często wykorzystują membranę bierną, która pełni rolę dodatkowej komory rezonansowej, poprawiając efektywność niskich tonów. Membrana bierna wymaga precyzyjnego dopasowania parametrów i jest trudna do samodzielnego wykonania, ale możliwa do zrealizowania przy znajomości odpowiednich danych. Objętość obudowy powinna być dobrana na podstawie parametrów Thiele-Small (TS) głośnika, rodzaju obudowy (zamknięta, bass-reflex, membrana bierna) oraz pożądanej częstotliwości granicznej. Dla głośników 25 cm objętość może wahać się od 40 do ponad 100 litrów, a kształt obudowy (np. walec) ma mniejsze znaczenie niż zachowanie odpowiedniej objętości i eliminacja rezonansów. W przypadku dużych objętości (np. 316 litrów) obudowa walcowa wymaga dużych wymiarów, co może być niepraktyczne. Wspomniano także o przykładach konstrukcji z membraną bierną, takich jak subwoofery Perlesa oraz kolumny Tonsila z nietypowymi rozwiązaniami. Dyskusja poruszyła także kwestie filtrów pasmowych i trudności w uzyskaniu basu porównywalnego do profesjonalnych zestawów przy użyciu standardowych głośników w małych obudowach.
REKLAMA