logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak poprawić płynność odtwarzania DivX na starym PC z Pentium III 733MHz?

madara9811 01 Wrz 2010 20:13 1827 8
REKLAMA
  • #1 8465550
    madara9811
    Poziom 9  
    Posty: 15
    Witam.
    Posiadam stary komputer, używany przeważnie do filmów DVD, DivX, RMVB.
    Oto Specyfikacja:
    Intel Pentium III 733MHz
    Płyta główna Fujitsu Siemens D1215
    256MB RAM
    NVidia GeForce 2 MX400 64MB
    Dysk 80GB Seagate Barracuda
    Nagrywara DVD LG
    Zasilacz Delta 350W (konkretnego modelu nie muszę chyba podawać do tego problemu, nie chce mi się kompa rozbierać
    :D)

    Komputer jest podłączany do TV przez wyjście na karcie graficznej i służy do oglądania filmów. DVD, VCD chodzą bezproblemowo, nawet idzie oglądać MKV w rozdzielczościach około 800x700, lecz nistety filmy RMVB i DiviX (w wyższch jakościach) strasznie mulą. Tutaj podaje przykładowe parametry techniczne 2 takich filmów:

    Nazwa pliku: [DB]_Bleach_169_[441E1525].avi
    ID filmu: 293b1c58cd826b3410f12e034965f842
    
    Rozmiar pliku: 170.0 MiB (178257920 bajtów)
    Czas trwania: 00:24:01.733 (1441733 ms)
    Ogólne bitrate pliku: 989 Kbps
    Format: AVI
    
    Video FPS: 23.976
    Video kodek: 
    Video bitrate: 857 Kbps
    Video rozdzielczość: 856x480
    Video rozmiar: 147 MiB (87%)
    Video proporcje obrazu: 16:9
    
    Audio format: MPEG Audio
    Audio format wynik: 
    Audio bitrate: 128 Kbps
    Audio liczba kanałów: 2
    Audio sampling rate: 48.0 KHz
    Audio resolution: 
    Audio rozmiar: 22.0 MiB (13%)


    Nazwa pliku: Kruk 2 Miasto Aniolow DVDRip Lektor PL.rmvb
    ID filmu: 8129099f58af3d3c4667283c2850c60a
    
    Rozmiar pliku: 328.0 MiB (343961427 bajtów)
    Czas trwania: 01:30:36.440 (5436440 ms)
    Ogólne bitrate pliku: 499 Kbps
    Format: RealMedia
    
    Video FPS: 25.000
    Video kodek: 
    Video bitrate: 434 Kbps
    Video rozdzielczość: 640x352
    Video rozmiar: 282 MiB (86%)
    Video proporcje obrazu: 16:9
    
    Audio format: Cooker
    Audio format wynik: 
    Audio bitrate: 64.1 Kbps
    Audio liczba kanałów: 2
    Audio sampling rate: 44.1 KHz
    Audio resolution: 16 bits
    Audio rozmiar: 41.5 MiB (13%)
    


    Parametry sprawdzałem programem napiprojekt.

    Idzie coś wykombinować, żeby takie filmy się tak nie przycinały? Głównie zależy mi o DivX, bo często oglądam anime, a taka jakość w anime to już standard i innej (poza 720p :D) raczej nie znajdę, a lubię sobie pooglądać przed telewizorem, bo monitor zbyt mały, a drugiego komputera do TV nie chcę podłączać. Może zawiniły kodeki? Obecnie posiadam K-Lite 4.5.3, testowałem także na XP CodecPack w kilku wersjach i w starszych i nowszych wersjach K-Lite, ale to samo :cry:
    Może ktoś wie co mógłbym jeszcze zrobić poza wymienieniem procka czy ramów :D ?
  • REKLAMA
  • #2 8465601
    adamadi33
    Poziom 43  
    Posty: 10516
    Pomógł: 768
    Ocena: 251
    Intel Pentium III 733MHz za słaba jednostka obliczeniowa.Zobacz czy procesor jest obciążony 100% podczas oglądania DivX.
  • #3 8465673
    madara9811
    Poziom 9  
    Posty: 15
    W menadżerze zadań użycie procesora ciągle skacze. Najniżej było 14%, zazwyczaj jest około 50-60% ze skokami do 80-100%. Ale na to ja bym nie patrzył, bo tak samo mam w filmach 3gp na telefon. W filmach VCD nie raz mam 100% cały czas a w DVD potrafi stać na 30%. Jak dla mnie to Windows se wkręca :D
  • REKLAMA
  • #4 8465726
    Wobes
    Poziom 20  
    Posty: 273
    Pomógł: 41
    Ocena: 25
    Witam.

    Jakiego odtwarzacza używasz? Jeśli masz Media Player Classic (instaluje się domyślnie z k-litem), to możesz poeksperymentować z różnymi metodami renderingu. Różnią się one jakością obrazu oraz co ważniejsze obciążeniem procesora.

    View->Options->Playback->Output->ramka "DirectShow Video"

    W przypadku tak wiekowej maszyny zainteresuj się przede wszystkim starszymi metodami z górnej części listy, choć warto przetestować wszystkie.

    Warto też odinstalować wszystkie kodeki z systemu i zainstalować tylko jedną paczkę, najnowsze. Ja używam k-lite mega pack. K-lite ma też tą zaletę, że testuje system pod kątem niedziałających kodeków.
  • REKLAMA
  • #5 8465729
    adamadi33
    Poziom 43  
    Posty: 10516
    Pomógł: 768
    Ocena: 251
    Jak procesor tak skacze to wiadomo karta graficzna nie wyrabia.
  • #6 8466042
    Edward321
    Poziom 26  
    Posty: 890
    Pomógł: 58
    Ocena: 16
    To raczej nie wina karty graficznej - miałem taką kiedyś i oglądałem filmy DivX bez problemu.
  • #7 8470095
    madara9811
    Poziom 9  
    Posty: 15
    Te triki z MPC nie pomagają. Nadal muli :cry:
    Może inne pytanie. Czy na tego kompa znajdzie się jakiś szybki konwerter?
    Tak żeby konwersja 20 minutowego serialu trwała nie więcej niż on sam, wtedy będę sobie chociaż mógł te anime pooglądać. Będę oglądał jeden odcinek, a w między czasie konwertował drugi :D Jakością się teraz zbytnio przejmował nie będę, więc może konwertować z utratą jakości. Taką opcję miał VLC. Potrafił transkodować szybko pliki ale przy tym jakość 10 razy gorsza, lecz nawet na tym procku 20 minut transkodował na MPEG1 niecałe 10 minut. Tylko, że to się sprawdzało przy DivX z rozdzielczościami max 640x480. Przy lepszych transkoduje sam dźwięk :cry: Jest może jakiś podobny programik?
  • REKLAMA
  • #8 8512081
    MAREKAMIŃSKI
    Poziom 13  
    Posty: 164
    Ocena: 4
    Być może procesor za słaby i siada...

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik posiada stary komputer z procesorem Intel Pentium III 733MHz, który ma problemy z płynnością odtwarzania filmów DivX i RMVB. Pomimo że filmy DVD i VCD działają bez problemów, filmy w wyższej jakości powodują obciążenie procesora, które skacze do 100%. Użytkownik eksperymentował z różnymi odtwarzaczami, w tym Media Player Classic, oraz próbował zmieniać metody renderingu, ale nie przyniosło to poprawy. Zasugerowano, aby zainstalować FFDShow zamiast K-Lite oraz rozważyć użycie konwertera, który mógłby szybko przetwarzać filmy, nawet kosztem jakości.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA