Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

generator zadanej liczby impulsów 1 : 255

r4v3n 16 Wrz 2004 09:10 3683 20
  • #1 16 Wrz 2004 09:10
    r4v3n
    Poziom 10  

Witaqm, jak w temacie....moze mi ktos pomoc od podstaw cos z tym zrobi??

niewiem wogole co to jest, a mam wykonac to..
    założenia projektu, płytka, układ..itp itd,, :( nic nieczaje z tego

0 20
  • CControls
  • #2 16 Wrz 2004 10:51
    elektryk
    Poziom 42  

Licznik i komparator decydują o liczbie impulsów. Stan układu jest zapamiętany w dodatkowym przerzutniku. Jeśli wejdzie w stan pracy to impulsy są podawane na licznik, jeśli jest w stanie oczekiwania to nie.
    W stanie oczekiwania licznik jest w stanie resetu. Impuls zewnętrzny inicjuje stan pracy, a sygnał z komparatora stan oczekiwania. Sygnał wyjściowy nalezy pobrać z wejścia zegarowego licznika.

0
  • #3 17 Wrz 2004 18:25
    Elektrooonik
    Poziom 29  

r4v3n napisał:

generator zadanej liczby impulsów 1 : 255

niewiem wogole co to jest, a mam wykonac to..
    założenia projektu, płytka, układ..itp itd,, :( nic nieczaje z tego

Od początku:
    Więc generator taki ma za zadanie wytworzenie (wygenerowanie) ustalonej wcześniej liczby impulsów, czyli np. wprowadzasz z klawiaturki (albo w inny sposób) zadaną liczbę impulsów np. 52, naciskasz "start" i na wyjściu generatora 52 razy zmienia się stan z wysokiego na niski(lub odwrotnie) a następnie na wyjściu generatora pojawia się stan spoczynkowy.

Założenia projektu:
    Technika wykonania: można wykonać taki generator na 2 sposoby:

- wykorzystując np. mikrokontroler jednoukładowy (np. AVR AT90S2313) w tym wypadku cała trudność zadania (a może ułatwienie) polega na napisaniu programu, pisząc np. w bascomie (osobiscie juz nie pisze w bascomie, ucze się asemblera) stworzenie programu zajmie 10 minut łącznie z zaprogramowaniem procesora, proponuję odczyt menu generatora na LCD (np. 2*16), + 4 przyciski (start, stop, zwiększ liczbę zadanych impulsów, zmniejsz liczbę zadanych impulsów) zaprojektowanie płytki drukowanej tez nie powinno zająć dużo czasu (procek, kwarc, 2 kondesatory ceramiczne, gniazdo do podłączenia LCD + 4przyciski i ewentualnie stabilizator 7805 + dwa kondesatory)

- wykorzystując klasyczne układy cyfrowe (np. z rodziny CMOS 4xxx), w tym przypadku będzie znacznie więcej pracy, ale do układów cyfrowych mam dużą sympatię i proponuję Ci wykonanie tego generatora własnie w ten sposób. Układ nie będzie zbyt skomplikowany myśle że około 10 (max 15) układów scalonych, generator + licznik + komparator (cyfrowy) + przerzutnik RS + układ służący do zadawania liczby impulsów (moze byc np. licznik 8bitowy rewersyjny + 2 przyciski >> zmniejsz lub zwieksz liczbe zadanych impulsów)
    Jeśli liczbę zadanych impulsów chciałbys odczytywac w kodzie dwójkowym to nie ma problemu, natomiast jesli chciałbys odczytywac dziesiętnie to musisz zbudowac układ zadawania liczby impulsów tak aby mozna było zdekodować tą liczbę w prosty sposób na kod BCD lub kod wyświetlacza siedmiosegmentowego.

W razie potrzeby mogę pomóc z narysowaniem schematu blokowego lub ideowego.

ps. Jeśli to nie tajemnica : jestes studentem, uczniem technikum? kto Ci zlecił wykonanie takiego urządzenia?w ramach jakiego przedmiotu?Jak duża jest twoja wiedza elektroniczna?

0
  • #4 16 Sty 2006 21:45
    ombre24
    Poziom 11  

Witam.
    Potrzebuje schematu takiego generatora do wykonania w pspice. Jeśli to możliwe prosze o schemat.

0
  • #5 17 Sty 2006 15:32
    ed-ek
    Poziom 34  

Kiedyś narysowałem taki układ.Schemat zamieszczam.Dwa liczniki 4029 liczą w dół od zadanej liczby impulsów.Ustala się ją łącząc wejścia JAM odpowiednio do Uzasilania lub do masy. Tutaj jest ustawiona sekwencja 110111 czyli 55. U6A to generator;U8,U9,U10 służy do wytworzenia impulsu wpisującego po włączeniu zasilania (V2 to źródło zasilania).Po włączeniu,liczniki zliczą 55 impulsów i się zatrzymają.

0
  • CControls
  • #6 17 Sty 2006 17:32
    ombre24
    Poziom 11  

Mam kilka pytań do tego schematu. Z pspice nie jestem biegły więc mogą był retoryczne.
    1. Co to jest za element "H1"? - tam jest podłączone większość z wejść JAM.
    2. Czy jest tutaj możliwość ustawienie zliczania na dowolną ilość impulsów?

0
  • #7 18 Sty 2006 10:00
    ed-ek
    Poziom 34  

HI to nic innego jak +zasilania. HI stosuje się aby uniknąć kłopotów z różnymi wartościami napięcia - jest to tylko umowne oznaczenie +zas.
    HI - skrót od high;jest też LO skrót low i będzie to masa (stan niski).
    Ponieważ mamy 2 liczniki, wejścia JAM można ustawić w zakresie od
    0000 0000 do 1111 1111 co odpowiada od 0 do 255 i w tym zakresie licznik będzie odliczał impulsy. Nic nie stoi na przeszkodzie aby ilość liczników dowolnie zwiększyć,należy wówczas zwiększyć ilość wejść bramki CD4068,ale iloczyn zamiast na CD można zrobić na diodach i rezystorach.
    Wracając do ustawienia licznika: chcemy aby licznik liczył 148 impulsów. Odpowiada to binarnie: 1001 0100. Jedynka najbardziej na lewo (najstarszy bit) to stan wyjścia Q4 drugiego licznika i odpowiednio poprzedzające go bity to stany wyjść Q3,Q2,Q1(drugiego),Q4,Q3,Q2,Q1 (pierwszego). Czyli JAM (drugiego) ustawiamy na 1001,a pierwszego na 0100. Np JAM3 odpowiada Q3.
    Mam nadzieję że jakoś to wyjaśniłem.

0
  • #8 18 Sty 2006 22:01
    ombre24
    Poziom 11  

Jeszcze mam kilka pytań - mam nadzieje że nie robie wielkiego kłopotu.
    1. Czy wszystkie bramki serii CDxxxx muszą być z tej serii, czy można także zastosować serie 7xxxx? (no chociaż te NAND-y).

To pytanie już konkretnie do Pspice:
    2. Jak zainstalować dodatkowe biblioteki, a konkretnie te z serią CDxxxx, elementów które są potrzebne akurat do tego schematu???

P.S. Wielkie dzięki za dotychczasową pomoc!!!

0
  • #9 19 Sty 2006 08:16
    ed-ek
    Poziom 34  

ombre24 napisał:
    Jeszcze mam kilka pytań - mam nadzieje że nie robie wielkiego kłopotu.
    1. Czy wszystkie bramki serii CDxxxx muszą być z tej serii, czy można także zastosować serie 7xxxx? (no chociaż te NAND-y).

To pytanie już konkretnie do Pspice:
    2. Jak zainstalować dodatkowe biblioteki, a konkretnie te z serią CDxxxx, elementów które są potrzebne akurat do tego schematu???

P.S. Wielkie dzięki za dotychczasową pomoc!!!

Seria CD to są układy oparte na technologii CMOS i bez problemu można stosować je wspólnie z innymi układami CMOS np z 74Cxxxx;74HCxxxx; 74HCTxxxx;74ACxxxx - pamiętając o właściwym Uzasilania (różne dla różnych serii). Można też je łączyć z UCYxxxx - ale tu sprawa jest bardziej skomplikowana.
    Nie wiem jaką masz wersję PSpice. Jeżeli masz wersję Student,nic dodatkowego nie zainstalujesz - ma ona odgórnie narzucone ograniczenia. Postaraj się o wersję profesjonalną. Ja używam msim63a,Orcad 9.0, mam też wersję Student.
    Nie robisz żadnego kłopotu,zawsze służę pomocą.Możesz napisać na adres podany w profilu i jeżeli podasz swój adres,mogę służyć dodatkowymi wyjaśnieniami.

0
  • #10 20 Sty 2006 22:00
    ombre24
    Poziom 11  

Ja mam wersje pspice 9,1 student i raczej nie uda mi sie załatwić innej.

Co do układu
    Gdzie ja mam znaleźć te scalaki z serii CDxxxx???
    No to może nie będę kombinował z serią 7xxxx tylko wszystkie dam z CD ,ale powiedz mi gdzie to jest, bo w standardowych bibliotekach nie mogę znaleźć.

Bramki NAND CD4093B są wyzwalane zboczem opadającym??? - dobrze kumam???

0
  • #11 21 Sty 2006 14:01
    ed-ek
    Poziom 34  

ombre24 napisał:
    Ja mam wersje pspice 9,1 student i raczej nie uda mi sie załatwić innej.

Co do układu
    Gdzie ja mam znaleźć te scalaki z serii CDxxxx???
    No to może nie będę kombinował z serią 7xxxx tylko wszystkie dam z CD ,ale powiedz mi gdzie to jest, bo w standardowych bibliotekach nie mogę znaleźć.

Bramki NAND CD4093B są wyzwalane zboczem opadającym??? - dobrze kumam???

Co do 4093 - wyzwolenie nastąpi po osiągnięciu przez Uwejsciowe poziomu progu zadziałania,zależne jest od Uzasilania. Bramka służy do przekształcenia wolno narastającego sygnału wejściowego w szybko narastający przebieg.
    Do wersji PSpice którą masz,nie dodasz żadnej dodatkowej biblioteki. Możesz zbudować układ na serii 74xxx,ale będzie bardziej skomplikowany. Jutro zrobię taki układ w Orcad 9.1 demo i sprawdzę czy przy bardziej rozbudowanym układzie nie zadziałają ograniczenia.
    A po co ci ta symulacja?

0
  • #12 21 Sty 2006 22:04
    ombre24
    Poziom 11  

Potrzebuje to na zaliczenie Pspice na polibudzie i mam zbudować, zasymulować i wiedzieć jak działa taki układ. No i tylko tutaj znalazłem coś takiego - nigdzie indziej na necie nie było (a szukałem baaaardzo długo) więc się doczepiłem.

Co do dodawania bibliotek - ja coś takiego próbowałem w mojej wersji i się udało (no prawie), ale te biblioteki, które chciałem dodać miały za dużo elementów (ponad 20) i dlatego występował "error". A czytałem także na tym forum, że jest możliwe tworzenie własnych nowych bibliotek z tylko potrzebnych elementów, ale tego to nie wiem jak zrobić.

0
  • #13 24 Sty 2006 17:53
    ed-ek
    Poziom 34  

Znalazłem czas i w Orcad 9.1 Student zbudowałem taki układ. Liczbę impulsów do której zliczają liczniki 7493 ustala się łącząc odpowiednie wyjścia Q do wejścia bramki 7430.Na schemacie jest ustawione 110111 co odpowiada 55 dziesiętnie. Po wystąpieniu tej kombinacji,na wyjściu Y 7430 wystąpi 0 logiczne.Przez bramki U15,U16 zostanie podane 0 na wejście 2 bramki U14 i impulsy z V2 na wejście CKA U2 nie przejdą. Wydawać by się mogło że można bezpośrednio z wyjścia Y 7430 podać 0 na bramkę U14. Rzeczywiście tak być powinno, ale Orcad w symulacji pokazuje po pojawieniu się 0 na wejściu U14 stany nieokreślone na wyjściach Q 7493.
    Inne symulatory (msim63A,Orcad 9.0 Prof.) zachowują się inaczej. Wobec tego dodałam układ opóźniający R1,C1 między bramkami Schmidtta 74132. Jeżeli masz wątpliwości - pisz.

0
  • #14 24 Sty 2006 21:08
    ombre24
    Poziom 11  

Wielkie dzięki ale jeszcze cie trochę pomęcze.

Pierwsza sprawa - liczniki 7493, musze mieć do nich jakiś opis dokładnego działania, żebym wiedział o co chodzi w ich działaniu (no i jak działa cały układ) - mogą być wykresy (jeśli posiadasz), to jakoś sobie może poradze.

7430 chyba nie jest bramką (tak jak napisałeś), ale multiplekserem. Jeśli tak, to czy jest on 8/1 standardowy bez żadnych widziwiań???

Odnośnie wartości dla V2:
    TD jest to czas narastania?
    TR jest to czas opadania?
    TF jest to czas trwania impulsu?
    PW?
    PER?

Dlaczego w liczniku U17 koścówki nr 8,11 "wiszą w powietrzu"???

I jeszcze małe pytanko praktyczne odnośnie pspice - jak uzystkać takie przebiegi wyjściowe jak ty ??? - wiem że to banalne, ale miałem trochę przerwy w używaniu pspice i się zapomniało.

Proszę o wmiarę szybkie odpowiedzi na moje pytania, bo musze to mieć gotowe na sobote.

Jeszcze raz wielkie dzięki!!!

0
  • #15 25 Sty 2006 10:50
    ed-ek
    Poziom 34  

ombre24 napisał:
    Wielkie dzięki ale jeszcze cie trochę pomęcze.

Pierwsza sprawa - liczniki 7493, musze mieć do nich jakiś opis dokładnego działania, żebym wiedział o co chodzi w ich działaniu (no i jak działa cały układ) - mogą być wykresy (jeśli posiadasz), to jakoś sobie może poradze.

7430 chyba nie jest bramką (tak jak napisałeś), ale multiplekserem. Jeśli tak, to czy jest on 8/1 standardowy bez żadnych widziwiań???

Odnośnie wartości dla V2:
    TD jest to czas narastania?
    TR jest to czas opadania?
    TF jest to czas trwania impulsu?
    PW?
    PER?

Dlaczego w liczniku U17 koścówki nr 8,11 "wiszą w powietrzu"???

I jeszcze małe pytanko praktyczne odnośnie pspice - jak uzystkać takie przebiegi wyjściowe jak ty ??? - wiem że to banalne, ale miałem trochę przerwy w używaniu pspice i się zapomniało.

Proszę o wmiarę szybkie odpowiedzi na moje pytania, bo musze to mieć gotowe na sobote.

Jeszcze raz wielkie dzięki!!!

UCY7430 to 8 wejściowa bramka NAND. Opis UCY7493 znajduje się w notach aplikacyjnych. wejdź: http://www.elenota.pl/
    TD to czas opóźnienia czyli czas kiedy źródło V2 nie generuje żadnego impulsu;
    TR -czas narastania impulsu;
    TF - czas opadania impulsu;
    PW -czas trwania impulsu;
    PER -okres impulsu;
    Dane V2: TD=10u;TR=10u;TF=10u;PW=0.5m;PER=1m;V1=0;V2=5;
    Co do "wiszących" końcówek: w załączonym przykładzie założyłem że liczniki mają liczyć 55 impulsów czyli 110111 (bin). Wobec tego tylko te wyjścia Q liczników 7493 są podłączone do 7430 na których dla stanu 110111 występuje 1. Np wyjście QD pierwszego licznika nie jest podłączone do 7430. Jeżeli go podłączymy to zakodujemy zliczanie do 63 0011 1111 bin.
    "wykresy" dla 7493 masz - to są stany wyjść Q licznika. Jeżeli dodasz jeszcze marker na V2,będziesz widział działanie 7493.

0
  • #16 25 Sty 2006 17:31
    ombre24
    Poziom 11  

ok zaczynam kumać ten schemat

Odnośnie liczników 7493:
    Dlaczego R1, R2 są podłączone do masy? Na wejścia tych liczników podałeś "0", a w opisie tego układu na stronie www.elenota.pl należy podać "1" i "0" aby "stany wyjść przerzutników były zależne od stanu wejścia A". No i w tym układzie który "złożyłem" według twojego schematu , jeśli podaje "0" na R to na wyjściach Q są cały czas stany zabronione, a jeśli na R podałem "1" to na wyjściach Q były cały czas stany "1" - proszę o wytłumaczenie tego. Ogólnie mówiąc układ mi nie działa.

Dlaczego wyjście QA jest połączone z wejściem CB? - wiem, tak opisze w opisie tego układu, czy jest to twoja inwencja twórcza odnośnie działania całego generatora?

Odnośnie programowania "na" określoną liczbę impulsów. Rozumiem, że wyjście QD licznika U17 jest najbardziej znaczącym bitem, a QA U2 najmniej znaczącym bitem??? i w zależności jak wygląda słowo binarne 8-bitowe dla danej liczby dziesiętnej, w taki sposób podłączamy wyjścia Q do wejść 7430???

0
  • #17 25 Sty 2006 18:09
    ed-ek
    Poziom 34  

ombre24 napisał:
    ok zaczynam kumać ten schemat

Odnośnie liczników 7493:
    Dlaczego R1, R2 są podłączone do masy? Na wejścia tych liczników podałeś "0", a w opisie tego układu na stronie www.elenota.pl należy podać "1" i "0" aby "stany wyjść przerzutników były zależne od stanu wejścia A". No i w tym układzie który "złożyłem" według twojego schematu , jeśli podaje "0" na R to na wyjściach Q są cały czas stany zabronione, a jeśli na R podałem "1" to na wyjściach Q były cały czas stany "1" - proszę o wytłumaczenie tego. Ogólnie mówiąc układ mi nie działa.

Dlaczego wyjście QA jest połączone z wejściem CB? - wiem, tak opisze w opisie tego układu, czy jest to twoja inwencja twórcza odnośnie działania całego generatora?

Odnośnie programowania "na" określoną liczbę impulsów. Rozumiem, że wyjście QD licznika U17 jest najbardziej znaczącym bitem, a QA U2 najmniej znaczącym bitem??? i w zależności jak wygląda słowo binarne 8-bitowe dla danej liczby dziesiętnej, w taki sposób podłączamy wyjścia Q do wejść 7430???

R1 i R2 to wejścia bramki NAND która jest wewnątrz układu 7493. Podanie na oba logicznej 1 powoduje wyzerowanie licznika - wszystkie QA-QD=0. Aby licznik mógł liczyć,przynajmniej jedno z nich musi być=0. Tak zresztą podane jest w nocie aplik. Źle to zrozumiałeś - przeczytaj ponownie. 7493 zawiera w sobie 2 liczniki (popatrz nota). Pierwszy to jeden przerzutnik,drugi 3 przerzutniki.Wyjście I to QA i musimy go połączyć z wejściem II czyli QA z CKB.
    Ustawienie liczników rozumiesz,ale jeszcze podam przykład: chcemy liczyć do 145 imp ->1001 0001 bin
    QD U17 II 7493 podłączamy do 7430
    QA U17 - '' -
    QA U2 I 7490 - '' -
    pozostałe wejścia 7430 łączymy do HI - co odpowiada + zasilania,czyli 1.
    Jeżeli ci nie działa,coś źle połączyłeś - zamieść schemat.

0
  • #18 25 Sty 2006 21:43
    ombre24
    Poziom 11  

Ok dzięki teraz już wszytko rozumiem, tyle że mi układ nie działa. Sprawdzałem 1000 razy i chyba jest wszystko dobrze podłączone, chociaż zawsze można coś przeoczyć.

Nie wiem czy mail do ciebie dotarł, bo mam problemy z zamieszczaniem załączników i jeśli to możliwe to proszę o kontakt mailowy:

digit5(malpa)wp.pl

1
  • #19 25 Sty 2006 21:45
    ombre24
    Poziom 11  

Ok dzięki teraz już wszytko rozumiem, tyle że mi układ nie działa. Sprawdzałem 1000 razy i chyba jest wszystko dobrze podłączone, chociaż zawsze można coś przeoczyć.

Nie wiem czy mail do ciebie dotarł, bo mam problemy z zamieszczaniem załączników i jeśli to możliwe to proszę o kontakt mailowy:

digit5(malpa)wp.pl

0
  • #20 25 Sty 2006 22:11
    ombre24
    Poziom 11  

Przepraszam za poprzednie podwójne zamieszczenie posta, ale miałem problem w ogóle z wysłaniem tej wiadomości (to chyba przez przeciążony serwer).

"chcemy liczyć do 145 imp ->1001 0001 bin
    QA U17 - '' -
    QA U2 I 7490 - '' -
    "
    Ale to jest chyba źle. Z mojej wiedzy i analizy schematu (odnośnie liczby 55), to dla powyższego przykładu powinno być ustawione:
    QD U2 - " -
    QA U2 - " -
    Czyż nie???

1001 000"1" - ta jedynka jest najbardziej znaczącym bitem ,czyli powinna być podłączona do QD U17 (oczywiście jeśli zakładamy że ten bit jest najbardziej znaczący). Przynajmniej tak mnie uczono w szkole.

0
  • #21 26 Sty 2006 00:37
    ed-ek
    Poziom 34  

Właściwie nie rozumiem o co chodzi. Wszystko co napisałem jest OK. Piszę ci email.

0