Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

szukam układu zliczającego impulsy podawane na sil.krokowy

goliat2 10 Kwi 2006 17:35 2285 11
  • #1 10 Kwi 2006 17:35
    goliat2
    Poziom 9  

Jestem początkującym elektronikiem i nie mam pomysłu na rozwiązanie układowe licznika z liczającego impulsy podawane na silnik krokowy.
    Mam 4 wyrowadzenia silnika i podaje na niego następujące impulsy(przez mikrokontroler i układy pośredniczące):
    A = 1000
    B = 0100
    C = 0010
    D = 0001
    Chciałbym teraz te 4 wyprowadzenia od mikrokontrolera do silnika podłączyć również do jakiegoś licznika żeby mi zliczał impulsy,przy czym najwięcej kroków to będzie 192(-jeden obrót a więc licznik 8bitowy mi wystarczy) i jak podam sobie 100 kroków to silnik się o tyle przesunie i licznik to zliczy,chciałbym również żeby zliczał to tyłu,jak zadam przesunięcie silnika o 4 kroki do tyłu to licznik ma wskazywać np na 96 kroków,czyli zliczać impulsy do tyłu.
    Pomijam gubienie kroków itp licznik ma zliczać te impulsy podawane przez mikrokontroler a niekonieczne rzeczywistą ilość kroków.
    Chciałbym również żeby tą wartość zliczoną pokazywał w postaci dwójkowej na swoich wyprowadzeniach żebym mogł sobie podłączyć do niego diody które bedą wskazywać na liczbę dwójkową zliczonych impulsów.

Ogólnie wyobrażałbym sobie to w ten sposób że mam układ scalony licznika,ma on 4 wyprowadzenia do zliczania stanów wysokich,ma jakieś wyprowadzenie do zadawania mu kierunku zliczania(np przez mikrokontroler) i 8 wyjść na których wystawia liczbę w postaci dwójkowej do których podłączyłbym sobie diodki.Pewnie takiego układu nie ma,ale czy ktoś może zna rozwiązanie układowe takiego problemu?przy czym nie chcę zliczać impulsów za pomocą mikrokontrolera.

dziękuję i proszę o wskazówki

0 11
  • #2 10 Kwi 2006 17:53
    karlos79
    Poziom 33  
  • #3 10 Kwi 2006 18:44
    goliat2
    Poziom 9  

Spoglądałem na kilka pdf i są liczniki 8 bitowe które zliczają w kodzie dwójkowym,chociaż w BCD również może być,widzę że mają wejscia do wyboru kierunku zliczania ale mają tylko jedno wejscie zliczające a ja mam 4 wyprowadzenia jak je połączyć w jedno wyprowadzenie i skierować na licznik?poza tym czy ktoś się orientuje czy do wyjść licznika mogę bezpośrednio połączyc diody?a jaki jest najbardziej popularny licznik z którego mogę skorzystać?żeby był w miarę dostępny i żebym znalażł sobie jego opis w internecie z jakimiś schematami?może być BCD albo dwójkowy,po prostu chcę widząc które diody się świecą a które nie wyczytać sobie zawartość licznika.

0
  • #4 10 Kwi 2006 21:48
    karlos79
    Poziom 33  

Witam
    Tak zastanawiałem się troche nad tym tematem i wygląda na to, że pomysł z licznikiem BCD jest troche spalony.
    Najlepiej by było chyba zatrudnić do tej roboty jakiś
    ATTINY np. ATTINY2313 podłączasz go do wyjść sterujących silnik, liczysz impulsy i wyświetlasz je na wyświetlaczu.Po prostu, koszt układów i czas poświęcony na projektowanie może nie być warty świeczki.
    Pozdrawiam

0
  • #5 11 Kwi 2006 10:39
    goliat2
    Poziom 9  

Witam
    Gdybym chciał skorzystać z mikrokontrolera to bym skorzystał z tego którym steruje silnik,niestety mam za zadanie wykonać to za pomocą licznika,ale dlaczego pomysł z BCD jest spalony?nie wystarczy do tego licznik BCD 8 bitowy a jedyną kwestią do rozwiązania jest połączenie tak tych wyprowadzeń w jedno żeby można było je podać na wejście zliczające licznika?

0
  • #6 11 Kwi 2006 11:06
    kozak_sc
    Poziom 23  

powiedz mi tylko jedna rzecz czemu nie chcesz zliczac impulsow za pomoca mikrokontrolera ??

0
  • #7 11 Kwi 2006 13:47
    goliat2
    Poziom 9  

ponieważ takie mam zadanie,żeby dołączyć do tego licznik z liczający te impulsy,ale gdzie tkwi problem wzliczaniu ich za pomocą jakiegoś scalaka?oprócz połączeniu wyprowadzeń w ten sposób żeby można było je podać jedno wejście zliczające licznika?ja nie znam się na licznikach więc proszę mi powiedzieć gdzie tkwi problem żebym chociaż wiedział na czym stoję:)?potrzebuję tylko się dowiedzieć jak połączyć te wyprowadzenia i jakiego np mogę użyc do tego licznika,(nazwa symbol)
    dziękuję

0
  • #8 11 Kwi 2006 17:32
    karlos79
    Poziom 33  

Witam
    Mam jeszcze jeden pomysł.
    Masz 4 linie wejściowe,interesuje Cie tylko jedynka logiczna.Podłącz bramki tak aby z czterech wejść uzyskać jedno wyjście, które podłączysz do rewersyjnego licznika z wbudowanym sterownikiem wyświetlacza LED.
    Licznik posiada wyjście przeniesienia, wiec możesz zliczać np. do 999 impulsów.
    http://boss.iele.polsl.gliwice.pl/pdf/Texas_Instruments/schs031.pdf
    Znalazłem tylko licznik liczący w góre :|
    Pozdrawiam

0
  • #9 11 Kwi 2006 19:33
    submariner
    Poziom 32  

przepraszam ze pytam ale po co zliczac impulsy?
    czy chodzi o informacje o polozeniu wirnika? Jesli tak to czy jest wystarczajaco pewne?
    kiedys mialem taki problem co prawda troche go rozwiazalem poprzez ustalenie kilku punktow ustawiajacych wartosci bezwzglene polozenia wirnika ale wyszlo to dosc skomplikowane .

0
  • #10 11 Kwi 2006 22:13
    nojmi
    Poziom 20  

Czesciowe rozwiazanie Twojego problemu to CD4029 jako licznik binarny liczacy w gore lub w dol. Jest on 4 bitowy ale nie przeszkadza zastosowac dwa takie.
    Gorzej jest z wydobyciem z krokow kierunku i impulsu naliczajacego. Z impulsem naliczajacym nie jest az tak zle bo do kazdego przewodu sterujacego silnikiem mozesz polaczyc jakis prosty generator asabilny o czasie impulsu krotszym od jednego kroku. Tak powstale impulsy sumujesz w bramce Or i po problemie. Na rozroznienie kierunku nie mam pomyslu.

0
  • #11 11 Kwi 2006 23:04
    Andy74
    Poziom 24  

Hmmm...
    Nie rozumiem dlaczego możesz użyć pinu procesora do zadawania kierunku zliczania (tak napisałeś w pierwszym poście), a nie możesz np. podawać programowo impulsów przy każdym koroku silnika na inny pin. Wtedy podłączył byś licznik(i) bezpośrednio do procka i po problemie. Ale pewnie masz swoje powody, więc nie będę dyskutował.
    A co do uzyskania impulsów z tych czterech wejść na pojedynczym wyjściu to podaję najprostsze rozwiązanie jakie mi przyszło do głowy:
    szukam układu zliczającego impulsy podawane na sil.krokowy

Na wyjściu pojawi się pojedynczy, krótki impuls dodatni po zmianie stanu któregokolwiek wejścia z niskiego na wysoki. Zastrzegam że podane wartości elementów RC są dobrane "na oko". Szerokość impulsu na wyjściu nie zależy od szerokości impulsu na wejściu, tylko od wartości R i C (pod warunkiem że wejściowy nie będzie za krótki ofkoz).
    Nie znalazłem 8 bitowego rewersyjnego licznika dwójkowego w swoim katalogu CMOS-ów, więc pozostaje Ci chyba użyć 2 sztuki 4029 jak podał nojmi, albo 4516. A diody możesz podłączyć do wyjść liczników, jeśli użyjesz szeregowych rezystorów..
    Pozdrawiam
    Andy

0
  • #12 12 Kwi 2006 08:56
    goliat2
    Poziom 9  

Witam

dziękuję wszystkim za poświęcony czas,uzbrojony w rozwiązania jakie nasunał mi Andy74 i Nojmi zabieram się do pracy!
    dzięki

Pozdrawiam

1