Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nieprawidłowe wył./wł. się laptopa HP Compaq nc6000

crtowiec 25 Wrz 2010 18:28 2351 7
  • #1 25 Wrz 2010 18:28
    crtowiec
    Poziom 9  

Witam Wszystkich! Od kilku dni mam poważne problemy z moim laptopem (HP Compaq nc6000, Intel Pentium M 1,4 GHz, 512 MB DDR 1, dysk 30 GB, bez baterii). Otóż bez wcześniejszych zapowiedzi, zaczął mieć problemy z wyłączaniem się, tzn. z dnia na dzień zwiększa się częstotliwość zachowania polegającego na zatrzymywaniu się zamykania Windowsa XP (mam wersję Professional SP2) na ekranie "Trwa zamykanie systemu". Co ciekawe dysk przestaje w tym momencie chodzić, podświetlenie scrolla i czujnika optycznego w myszy się wyłącza (czyli zupełnie tak jak w przypadku prawidłowego zamknięcia systemu, ale niestety ekran nie gaśnie, kontrolka od zasilania się świeci, we wbudowanych głośnikach nie słychać żadnych podejrzanych dźwięków, wiatraczek także nie pracuje, nie ma także charakterystycznego dźwięku ustawiających się na początku talerzy głowic dysku. Pomaga jedynie wyłączenie go przyciskiem z listwy. Po ponownym załączeniu startuje normalnie, nie ma sprawdzania spójności danych na dysku. Ale to nie wszystko, bo co któreś wyłączanie systemu, zamiast zatrzymywać się na ekranie "Trwa zamykanie systemu", z kolei restartuje mi laptopa. Ostatnim dziwnym zachowaniem, które zaobserwowałem, które wystąpiło już dwa razy przy próbie go włączenia, było uruchomienie się wiatraczków po wciśnięciu przycisku "Power" w laptopie i po chwili wyłączenie się go. Dopiero za trzecim/czwartym razem udało mi się go odpalić. Od razu zaznaczę, że przeskanowałem laptopa wszelkim dostępnym oprogramowaniem na wypadek obecności wirusa, trojana, rootkita czy innego robactwa, więc raczej efekt działania złośliwego oprogramowania raczej bym wykluczył. Przed wystąpieniem wyżej wymienionych objawów nie dokonywałem żadnych poważniejszych instalacji, aktualizacji Windowsa, czy też samego biosu, nie mam także włączonej opcji w biosie "Wake on LAN", czy tym podobnych, a bateryjkę RTC wymieniałem jakieś dwa miesiące temu. Poza tym nieregularność występowania tych objawów (niekiedy system zamyka się normalnie), ale jednak zwiększająca się wraz z każdym "odpaleniem", wskazuje jednak na zdychanie któregoś z podzespołów samego laptopa bądź zasilacza, a nie problem z Windowsem. Więc mam do Was dwa pytania. Pierwsze: co odpowiada za samą końcówkę wyłączania się laptopa i jego rozruch? Układ z przetwornicami na płytce z włącznikami od zasilania, Wi-Fi itp.? A może sam zasilacz? Drugie: wynikające z pierwszego pytania: gdzie powinienem szukać przyczyny tych nasilających się objawów, przy założeniu że to jednak problem z samym hardware'm. Bardzo proszę o pomoc, bo nie wiem czy za kilka dni w ogóle mi się mój lapek nie przestanie w ogóle budzić do życia :cry:

• #2 25 Wrz 2010 19:27
    roman109
    Poziom 21  

Przelutuj maxa na płycie który znajduje się obok gniazda zasilania.

• #3 25 Wrz 2010 19:30
    tronic1
    Spec od komputerów

Sprawdź na Linuxie Lice CD czy zachowanie będzie identyczne.

• #4 25 Wrz 2010 22:16
    crtowiec
    Poziom 9  

Roman109, mówisz, żebym przelutował maxa na płycie obok gniazda zasilania, tzn. mam poprawić luty w nim, czy go wymienić na nowy? No i bardzo bym Cię prosił, żebyś mi powiedział co to jest w ogóle ten max, bo nie jestem aż tak dobrze obeznany w żargonie elektronicznym jak zapewne Ty jesteś :roll:

Dodano po 2 [godziny] 7 [minuty]:

Chciałbym jeszcze powiedzieć o kolejnym objawie, który występuje oprócz problemów z wyłączaniem/włączaniem mojego lapka, otóż zauważyłem, że gdy próbuję kliknąć na jakieś okno, gdy jest już wywołane okno, gdzie wybiera się np. plik video do otwarcia, to zamiast charakterystycznego dźwięku "Ding", słychać taki piskliwy dźwięk "Piii", identyczny jak ten, który towarzyszy komunikatowi o rozregulowanej dacie i godzinie, gdy się wymienia bateryjkę RTC albo, gdy się ona wyczerpuje. Ale ja, gdy zaczął mi świrować laptop sprawdzałem ją i ma ona napięcie 3,05V, gdy jej nominalne wynosi 3V (bateria Li-Ion 3V CR2016). Czy przy 3,05V mogą już zacząć występować problemy z podtrzymywaniem biosu, mimo że jeszcze data mi się nie przestawia. I jeszcze jedno pytanko, bo i tak na początek wymienię tą bateryjkę RTC (z uwagi na mały koszt, w końcu może to rozwiązać mój problem). Czy nie wyłączanie z sieci 230V lapka powoduje szybsze zużywanie się tej bateryjki od biosu, tak jak to jest podobno z baterią główną w laptopie, która się szybcie zużywa, gdy jest on zasilany z gniazdka? Bo, kurczę, wymieniałem ją jakieś 3 miesiąc temu, i jest to oryginał (mam nadzieję) Hitachi, więc chyba nie powinna tak szybko paść, co nie? Pozdrawiam!

• #5 25 Wrz 2010 23:25
    roman109
    Poziom 21  

Zaznaczyłem układ do przelutowania (poprawić luty). Pozdrawiam.
    Nieprawidłowe wył./wł. się laptopa HP Compaq nc6000
    Baterie biosu wymienia się gdy jej napięcie spadnie poniżej 2,8V.

• #6 26 Wrz 2010 15:16
    crtowiec
    Poziom 9  

Dzięki roman 109 za wrzucenie zdjęcia płyty głównej i zaznaczenie tego układu! Jeżeli Twoja porada się potwierdzi, to mimo że dysponuję skromną ilością punktów, to z największą przyjemnością wcisnę przycisk "Pomógł" na Twoim poście. A teraz zabieram się za lutownicę! Aha, jeszcze tylko jedno małe pytanko: czy trzeba do tego celu użyć zwykłej lutownicy czy igłówki, a może "przelecieć" po tych lutach hotairem, którym niestety nie dysponuję?

• #7 26 Wrz 2010 19:03
    roman109
    Poziom 21  

Najlepiej hotairem ewentualnie lutownicą igłówką jeśli masz wprawę w tego typu lutowaniu.

• #8 26 Wrz 2010 19:17
    crtowiec
    Poziom 9  

Roman109, jeszcze raz wieeeelkie dzięki za udzielenie cennych rad! Jutro wybiorę się z laptopem do znajomego fachowca, który ma hotaira i dam znać ja najszybciej się da, czy usterka została naprawiona. Pozdrawiam Ciebie i innych forumowiczów, którzy zainteresowali się moim przypadkiem! :spoko:

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME