Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykres Excel'a osadzony w wordzie

sieger 20 Wrz 2004 07:28 13150 20
  • #1 20 Wrz 2004 07:28
    sieger
    Poziom 24  

Do pliku w którym piszę opracowanie wklejam przez ctrl_c ctrl_v wykresy zrobione w pliku excela na podstawie danych pomiarowych. Wykresów jest 40 i sam plik excela jest dość duży. Rozmiar dokumentu worda doszedł do 50MB. na wykresach osadzonych robiłem małe poprawki, jednak pare wykresów zamieniło się w obrazki bez możliwości edycji, na pewno też były skopiowane tak jak reszta bo są w nich te poprawki, które wprowadzałem.

Pytanie jest takie: jak ręcznie taką konwersję wywołać, bo jak już będe miał gotowe wykresy, to bym je przekonwertował do obrazków, żeby zmniejszyć rozmiar pliku?

0 20
  • #2 20 Wrz 2004 20:23
    cortez_
    Poziom 26  

z menu edycja daj "wklej specjalnie" i wybierz "bitmapa" albo "rysunek"
    ale wtedy nie bedziesz mial mozliwosci edycji (jak juz zauwazyles)

0
  • #3 20 Wrz 2004 20:42
    000andrzej
    Poziom 37  

A dlaczego wklejasz przez kopiuj, wklej? Przecież w takich przypadkach poprawki się nie będą nanosić w Wordzie. Spróbuj w Excelu zrobić kopiuj a w Wordzie wklej specjalnie - potem wybierasz obiekt MS Excel. Każda zmiana w pliku excelowskim bedzie widoczna od razu w Wordzie. Inny sposób to w Wordzie robisz kopiuj specjalnie - zaznaczasz link do Excela. Wielkość pliku Worda nieznacznie się tylko zmieni. Pracujesz na Excelu. Każda zmiana będzie widoczna w Wordzie tak jak poprzednio. W przypadku wydruku lub przeniesienia na inny komp nie możesz zmieniać położenia ani nazwy tych plików (Word, Excel). Spróbuj, o wiele łatwiej i nie zajmuje tyle miejsca. W tej chwili robisz 2 razy tą sama robotę. :)

Acha - Aby zmiana była widoczna w Wordzie musisz zrobić save w Excelu.

0
  • #4 21 Wrz 2004 07:03
    cortez_
    Poziom 26  

jesli wklei jako "obiekt microsoft excel" to wklei cały arkusz i po przeklejeniu trzech wykresów dokument worda ma kilkadziesiąt mega bo za kazdym razem osadza cały arkusz. Poza tym wtedy poprawki nie będą sie uaktualniać - przećwiczyłem to.

0
  • #5 21 Wrz 2004 09:33
    sieger
    Poziom 24  

Dalej to nie jest odpowiedź na moje pytanie. Skoro po naniesionych poprawkach jakoś ten obiekt został przekonwertowany w obrazek, to zanaczy, że da się to zrobić, tylko nie wiem czemu word to zrobił, bo nei wywoływałem żadnej funkcji, której nie znam. Dziękuje za zainteresowanie, ale rady jak to zrobić od początku w tej chwili mi się nie przydadzą, interesuje mnie tylko konwersja obiektu.

0
  • #6 21 Wrz 2004 10:17
    paweliw
    Spec od komputerów

Poprzez użycie "Ctr-c" "Ctr-v" zawsze wklejany wykres jest traktowany jako obraz, podobny efekt powoduje użycie "kopiuj" "wklej" (Office 2003). Można "zamienić" go (wklej specjalnie) na łącze do programu Excel lub wykres programu Excel (cały skoroszyt).
    Najmniejszy rozmiar pliku powstaje gdy wklejony wykres jest obrazem, około 1,5 razy większy plik powstaje gdy wkleimy jako łącze i prawie 3,5 razy większy plik powstanie gdy wkleimy jako wykres programu Excel (dane orientacyjne plik z czterema wykresami).
    Ze względów edycyjnych (poprawki i zmiany w wykresie) najkorzystniej wkleić wykres jako łącze (rozmiar pliku jest nie największy). Ze względów na mały rozmiaru pliku dobrze wkleić jako obraz ale tracimy możliwość edycji i przy jakiejkolwiek zmianie trzeba kopiować wykres na nowo.
    Trzeba więc się na coś zdecydować.

0
  • #7 21 Wrz 2004 13:53
    000andrzej
    Poziom 37  

sieger napisał:
    ...interesuje mnie tylko konwersja obiektu.

Niestety, jeśli wkleiłeś to jako obraz to nie masz możliwości edycji (przynajmniej ja nie znam).

Sprawdzałem uwagi jakie koledzy wcześniej pisali i rzeczywiście tak jak paweliw napisał, link jest wiekszy od obrazu. Do tej pory byłem przekonany, że to najmniejszy plik wynikowy.
    Zrobiłem próby ctrl-c ctrl-v i raz mi wkleiło jako obraz (bez możliwości edycji) raz jako obiekt (po wejściu mogłem edytować). Zapewne w moich parametrach strony zmienił się jakiś default. Tak czasem bywa w Office. Dużo domyślnych ustawień, po zmianie zostają.
    Wygląda na to, że Tobie podobnie się podziało. Raz wklejało jako obiekt excel, raz jako obraz. Trudno się mówi, musisz pozmieniać ręcznie.

0
  • #8 21 Wrz 2004 18:55
    paweliw
    Spec od komputerów

000andrzej napisał:
    Zrobiłem próby ctrl-c ctrl-v i raz mi wkleiło jako obraz (bez możliwości edycji) raz jako obiekt (po wejściu mogłem edytować). Zapewne w moich parametrach strony zmienił się jakiś default. Tak czasem bywa w Office

Rzeczywiście mnie również się parę razy zdarzyło, że raz mi wkleiło jako obraz a innym razem jako obiekt. A ustawienia były w obu przypadkach identycze jak i metoda wklejania. Niezbadane są "przypadki Offica" ...
    Dokładnie tak jak napisałeś trzeba dokonać zmian ręcznie ...

0
  • #9 21 Wrz 2004 20:17
    sieger
    Poziom 24  

Jeszcze raz prosze przeczytać mój list otwierający wątek, sprawa wygląda tak, że każdy wykres wkleił się jako arkusz, bo każdy wykres ma przerobione podpisy na j.polski, na 100% doszło do konwersji a nie wklejenia obrazka, rozmiar pliku jest duży, bo sam plik excela ma 1MB i za każdym razem jest powielany. Rady jak należało zrobić plik oczywiście są dobre, ale.... do tego doszedłem sam. Problem polegał na tym, że w pliku były opisy angielskie, mogłem skopiować plik i w drugiej kopii zmienić język napisów, ale jednocześnie dokonywałem poprawek w samych danych i obawiałem się, że po prostu rozlezą mi się dane w różnych wersjach itp, znowu link do arkusza nie jest dobry, bo zmiana opisów wykresów jest nieodwracalna.

Reasumując: na pewno da się zrobić konwersję osadzonego arkusza na obrazek przedstawiający wykres w aktywnej karcie, teraz szukam odpowiedzi jak to zrobić.

0
  • #10 21 Wrz 2004 23:03
    paweliw
    Spec od komputerów

Przeczytałem dokładnie Twój post i zadane pytanie. Odpowiedź już właściwie uzyskałeś. Aby otrzymać obraz zamiast wykresu osadzonego trzeba go wkleić po prostu jako obraz !
    W Twoim przypadku wystarczy skopiować wykres wstawiony w Wordzie (jako obiekt) i wkleić specjalnie (dokładnie w to samo miejsce skąd wykres kopiowałeś) jako np. obraz (Windows metafile). Od tego momentu masz już nie obiekt a obraz.
    Miałem nadzieję, że jasno wytłumaczyłem to wcześniej ...

0
  • #11 21 Wrz 2004 23:26
    cortez_
    Poziom 26  

Zaznacz w wordzie osadzony arkusz, następnie kliknij na nim dwa razy lewym klawiszem. Poninien otworzyć ci się do edycji. Zaznacz komórki z których chesz zrobić obrazek. Skopiuj je. Wklej je specjalnie jako obraz pod osadzonym arkuszem. Usuń osadzony arkusz. Skonwertowałeś go własnie na obrazek.

No o ile zrozumiałem o co Ci chodzi to chyba o coś takiego.

0
  • #12 22 Wrz 2004 18:44
    sieger
    Poziom 24  

Może to jakiś błąd w programie, ale mi się skonwertował przy okazji tego otwieraznia do edycji, bez kopiowania. Twój pomysł jest najlepszy, bo poprostu nie marnuje pracy, którą wykonałem do tej pory, ale tak z ciekawości bede drążył dalej temat konwersji automatycznej obiektu wykres w obrazek - jakoś to się zrobiło.

0
  • #13 22 Wrz 2004 22:45
    000andrzej
    Poziom 37  

Szczerze przyznam, że dopiero po Twoich i kolegów ostatnich wyjaśnieniach kapnąłem się o co Ci chodzi.
    Ciekawa sprawa, nie znam na razie odpowiedzi. Natomiast zauważyłem coś ciekawego. Wkleiłem obiekt Excel do Worda i edytował się - normalka. Zaznaczyłem całość i zrobiłem rozgrupowanie, po czym pogrupowałem obiekty. W tym przypadku nie mam już możliwości edytowania. Czyli zrobił mi się rysunek. Może Ty w przypadku zmian zrobiłeś w edycji podobną operację nawet nieświadomie, ponieważ robiłeś zmiany w wykresie "ręcznie". Po wyjściu z edycji obiektu mogło się wkleic jako rysunek.
    Nie sprawdzałem wielkości pliku, czy zmniejsza, zostawiając sam rysunek, czy w dalszym ciągu jest tam cały arkusz a tylko nie można edytować. Co Wy na to? Kto zna wytłumaczenie? Nie mam w tej chwili czasu na zabawę, aby sprawdzić wielkość pliku, ale może inni zrobią próby?

0
  • #14 23 Wrz 2004 12:09
    MMarek17
    Poziom 19  

Skopiowany wykres Excela można wkleić do dokumentu Worda jako:
    - wykres Excela - obiekt, który można edytować jako arkusz
    - rysunek (metaplik) - który można rozgrupować i edytować jako rysunek z polami tekstowymi itd.,
    - łącze do wykresu Excela - zmiany w arkuszu będą się przenosiły do dokumentu Worda

Ponadto skopiowany z Worda obiekt/rysunek można spowrotem wkleić/przekonwertować do Worda jako obrazek (w mniejszym stopniu edytowalny) w formacie: gif, png, jpeg, bitmapa, metaplik (lista dostępnych formatów zależy od wersji Officea).

Najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem wydaje się wklejanie łacza do arkusza.
    Gdy chcemy przenieć/udostępnić dokument Worda i nie przewidujemy wprowadzania w nim zmian np. w wykresach lepiej jednak wklejać jako metaplik lub obrazek.
    A ostateczną wersję takiego dokumentu Worda przerobić do pdfa.

Jeśli chcemy automatycznie przekonwertować już wklejone do dokumentu Worda arkusze/łącza arkuszy na obrazki musimy albo zrobić to ręcznie przechodząć od wykresu do wykresu i mozolnie wybierać opcje z menu albo posłużyć się makrem np. zarejestrowanym:
    - zaznacz wykres
    - start rejestracji makra - przypisz klawisz skrótu, lokalizacja makra w np. Normal.dot
    - Edycja/Wytnij
    - Edycja/WklejSpecjalnie - wybierz format i wklej
    - zakończ rejestrację makra

Użycie makra:
    - zaznacz wykres do konwersji
    - uruchom ww. makro przypisanym klawiszem skrótu

W ten sposób nieco przyśpieszy się konwersję wykresów - gdy mamy ich kilkanaście to się opłaca.
    Dodatkowo możemy w trakcie rejestracji makra wpleść dodatkowe czynności np. wyrównanie wykresu do środka, dodanie podpisu wykresu itd.

Co do zmniejszenia rozmiaru dokumentu Worda z obrazkami to od wersji 2002 (XP) dostępna jest funkcja kompresji obrazków.

0
  • #15 23 Wrz 2004 13:17
    sieger
    Poziom 24  

000andrzej napisał:

......
    Nie sprawdzałem wielkości pliku, czy zmniejsza, zostawiając sam rysunek, czy w dalszym ciągu jest tam cały arkusz a tylko nie można edytować. Co Wy na to? Kto zna wytłumaczenie? Nie mam w tej chwili czasu na zabawę, aby sprawdzić wielkość pliku, ale może inni zrobią próby?

A ja sprawdziłem, zaraz po tym jak to znalazłem. Wkleiłem jeden wykres do pustego dokumentu, zachowałem i wyszło ok 30kB, czyli w porządku.

Napisz prosze, jakie grupowanie miałeś na myśli. Zaznaczanie z wciśniętym ctrl ?

0
  • #16 23 Wrz 2004 18:44
    MMarek17
    Poziom 19  

Chodzi o grupowanie jednego obiektu - opcja rozgrupuj dostępna w menu pod prawym klawiszem.

Poza tym - apropos wielkości plików - dokumenty Worda również rozrastają się do strasznych rozmiarów gdy w ustawieniach Worda zaznaczona jest opcja "Szybkie zapisywanie". Powoduje ona, że Word każde zmiany w dokumencie dopisuje do pliku dokumentu zamiast zapisywać w całosci nowy plik dokumentu. Efektem jest dość szybkie i niepotrzebne rozrastanie się pliku dokumentu wraz z każdym kolejnym zapisem.

0
  • #17 23 Wrz 2004 19:34
    000andrzej
    Poziom 37  

sieger napisał:
    ... Napisz prosze, jakie grupowanie miałeś na myśli. Zaznaczanie z wciśniętym ctrl ?

kliknąłem na wykres 1 x Zaznaczył mi się. prawym przyciskiem w menu kontekstowym miałem opcje grupowania - rozgrupowania. Mimo, że wcześniej edytowałem. Dziś aby odpowiedzieć na Twoje pytanie spróbowałem jeszcze raz. Dokładnie tak samo. Nie mam tych opcji... :? Myślałem, że jestem dość dobry w MS Office, a tu widzę, że jestem kompletnie w malinach. Muszę to jeszcze przestudiować, bo nie ma bolca - coś się robi - tylko co?

0
  • #18 24 Wrz 2004 09:13
    sieger
    Poziom 24  

Nie chciałbym wątku rozpraszać, bo chciałbym wyjaśnić do końca tą sprawę, ale coś innego mnie także zainteresowało przy okazji tej samej edycji.
    Otóż otwierając wykresy do edycji większość z nich otwiera się w okienku o rozmiarach podobnych do rozmiarów wykresu w dokumencie, ale neiktóre po chwili, albo po paru czynnościach edycyjnych rozwala do okna o wielkości ok 2x większej niż standardowo. Po zamknięciu tego okna zmieniają się grubości linii i proprcje w wykresie.

0
  • #19 24 Wrz 2004 19:41
    000andrzej
    Poziom 37  

Nie wiem teraz gdzie, ale powinno w opcjach być blokowanie wielkości kształtu. Pewnie to chodzi o wielkość wykresy pierwotnego. Jak był za duży a zmniejszony w Wordzie, bez zablokowania wielkości, skalowania, dopasowania do okna albo zablokowanie wielkości okienka - tego bym szukał - zwiększa się do naturalnych rozmiarów i rozłazi się.

0
  • #21 27 Wrz 2004 20:24
    realka99
    Poziom 10  

Word i Excel razem mimo wykorzystywania tego samego programiku do wykresów dają numery. Jeżeli się spieszę i nie mam czasu na poprawki, to po prostu uwzględniam miejsce wolne w pliku Worda na plik z Excela i drukuję na odpowiednich stronach najpierw plik z Worda, potem pliki z Excela. To jest sprawa najpewniejsza na zaraz. Może nie jest to sposób profesjonalny, ale jeszcze nigdy mnie nie zawiódł, a inne metody i owszem. :) Oczywiście, do wykorzystania tylko wtedy, gdy musimy oddać wydruk, a nie dyskietkę.

0