Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica na TDA16846 - chassis TV17 - próbkuje.

01 Paź 2010 11:14 4124 9
 • Poziom 28  
  Witam!

  Proszę szanownych kolegów o poradę bo już mi ręce opadają. Na początek może nakreślę okoliczności uszkodzenia TV. Otóż spalił się HOT na skutek uszkodzenia kondensatorów w korekcji. Kolega mający niewielkie pojęcie chciał go sam naprawić i po kilku telefonicznych radach wylutował HOTa stwierdzając uszkodzenie a także niepotrzebnie wylutował podwójną sprawną diodę w korekcji oraz BUZ91A z przetwornicy. I wszystko by było ładnie - pięknie gdyby nie zamienił niechcący tej diody z BUZ91A. Efekt - spalony BUZ (jak się zorientował to próbował zamieniać spowrotem), spalony bezpiecznik, układ TDA16846 oraz rezystor R112 (15R). O dziwo podwójna dioda była dobra.

  Wymieniłem to wszystko i przetwornica próbkuje. Obciążona żarówką 25W czy 60W. Próbkuje także bez obciążenia. Trafko wylutowałem i podłączyłem kablami tylko te gałęzie, które są potrzebne do sprzężenia na transoptorze. Odłączyłem także wszelkie obciążenia na płycie. Przerobiłem nawet układ wg noty na taki bez transoptora i po stronie wtórnej zostawiłem tylko diodę, kondensator i żarówkę.
  Próbkuje ze stałą częstotliwością ok. 2Hz
  Podmieniłem C119,C120,C121 oraz C117 i transoptor. Wkładałem TDA16846 oraz TDA16846-2 z różnych źródeł. Wkładałem BUZ91A oraz P4NK60, sprawdziłem elementy w kolektorze C109,C123,R122,D103 (miernikiem po wylutowaniu) - cały czas jest tak samo.
  W którejś kombinacji z transoptorem udało mi się sprawić, że przetwornica zaskoczyła bez obciążenia lecz po podłączeniu żarówki zaczynała próbkować a szarpanie 2Hz było bez przerwy widoczne na oscyloskopie. Ale kiedy podczas takiej pracy (bez obciążenia) połączyłem piny 5 i 4 transopora, szarpanie 2Hz na oscyloskopie ustawało a podłączona wtedy żarówka świeciła idealnie (ok. 200V na żarówce). Z połączonymi pinami transoptora przetwornica nie chciała jednak wystartować.

  Przebieg zdjęty na uzw. wtórnym trafa z pracującej ze zwartymi pinami transoptora przetwornicy zamieszczam - może ktoś oceni czy z grubsza tak być powinno lub wywnioskuje uszkodzenie bo ja za cienki jestem a nie mam z czym porównać.

  Przetwornica na TDA16846 - chassis TV17 - próbkuje.
 • Pomocny post
  Poziom 24  
  BUZ91A musi być orginał, żadna podróbka.
 • Pomocny post
  Spec od monitorów
  Pin.11 scalak odpowiada za wył. zasilacza przy "obniżonym " nap.zasilania .
  Jak nap. spadnie poniżej 1V zasilacz się wyłącza ,próbkuje.
  Tam jest ukł.kilku zazwyczaj oporników jako dzielnik (od + elki do pin.11)
  Zobacz może któryś zmieniał wartość
  *do pomiarów wylutuj jedną stroną te opory

  To z datasheeta scalaka.
  zasilacz można sprawdzić na sztuczne obc. zarówką 40-100W

  p.s
  Firma zaleca usunąć diody 102/107 jeśli je masz na PCB
 • Moderator
  C204, C117, C114, IC203 wymienić. Sprawdź rezystory w aplikacji TDA16846, test.
 • Poziom 28  
  D102, D107 nie ma - to wersja bez PFC. TL431 podstawiałem, tyle że nie mam z końcówką "CLP" - wstawiłem TL431L - firmy JRC. Na pin11 IC101 jest ok. 1,8V stabilne. BUZ91A oryginalny Infineona. C117 wymieniony, C114 nie ma na płycie (wersja ze standby realizowanym tylko po stronie wtórnej), wysokoomowe rezystory sprawdzone.
  Cała wtórna strona z wyjątkiem obwodów sprzężenia transoptorowego usunięta więc o niej nie wspominam. Być może podstawiłem za duży kondensator 330uF/200V zamiast tych dwóch 47uF w gałęzi B+ ale nie sądzę żeby to miało znaczenie.
  Jeszcze jedno niedomówienie: wyparował C124 między bramką a źródłem BUZa a na schemacie go nie ma, wie może ktoś co tam było? Nie sądzę, żeby to była wina tego bo nie ma go też w aplikacji ale jednak oryginalnie siedziało coś na płycie po czym pozostały jedynie ślady po ścieżkach.
 • Pomocny post
  Moderator
  Przemyslaw napisał:
  Być może podstawiłem za duży kondensator 330uF/200V zamiast tych dwóch 47uF w gałęzi B+


  Proponuję sobie nie utrudniać.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Narobiłeś się, nakombinowałeś z transoptorem z możliwością dokonania kolejnych uszkodzeń, a pomiarów żadnych nie podajesz.
  A już wyjmowanie transformatora i lutowanie na kablach, to po prostu masochizm. Jakby nie można było wyjąć diod albo bezpieczników.

  Powiedz uczciwie - które z wymienionych przez Ciebie elementów miały szansę na uszkodzenie się po wstawieniu zwartego BUZa? Bo to było jedynym powodem uszkodzenia TDA16846.
  Tyle roboty, a nic nie wspominasz o R121, D106, napięciu na pin 14 scalaka.

  Masz fragment innego schematu - z C124 i dławikiem w bramce. Może jednak tam jest i go co nieco pogrążył prąd bramki?

  Przetwornica na TDA16846 - chassis TV17 - próbkuje.

  Sprawdź sobie gdzie jeszcze ten uszkodzony TDA16846 ma zwarcia.

  Wymień łaskawie ten 330µ, wstaw taki jak należy, nawet ten stary - i nie kombinuj z wartościami elementów jeśli w ogóle masz problem z uruchomieniem czegokolwiek!

  Właściwie to można by się jeszcze zastanowić nad podstawieniem D202 - może jej się coś stało na skutek zwarcia feta wstawionego zamiast DMV32. A już myśleć dlaczego on się tam uszkodził, jeśli w przetwornicy była dioda zamiast tranzystora, całkiem mi się nie chce.

  Na koniec - czy punkt 11 regulaminu jest niejasny? Ewentualnie to - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1001052.html
 • Poziom 28  
  Może trochę niejasno opisałem problem. O tych napięciach nie pisałem ponieważ nie wzbudziły moich podejrzeń. Wszystko o czym piszesz sprawdziłem już na początku a moje ponadstandardowe kombinacje wynikają już z bezradności, gdyż wszelkie znane mi zabiegi zastosowałem grubo przed wylutowaniem trafa. D202 jest wstawiona druga. Naprawdę gdybym nie pomierzył i nie posprawdzał tego wszystkiego - nie pisał bym kolejnego tematu o tym chassis. Ale już naprawdę zgłupiałem.


  ---
  Chyba jednak sam się zapędziłem w "kozi róg". Wstawiłem jeszcze raz elementy z innego źródła, dodatkowo wymieniłem D103 i wystartowała. Nie chce mi się już sprawdzać co było. Wiem, że na tym 330uF - próbkuje; dopiero powrót do 100uF zlikwidował problem.
  Coś jej jednak było, ponieważ na początku odpalałem ją tylko i wyłącznie z wymienionym bezpiecznikiem, BUZem, TDA oraz 15R zostawiając resztę oryginalną i nie działała.

  Tak czy siak dziękuję kolegom za pomoc i "sprowadzenie na ziemię".

  PS. 330uF dałem bo miałem taki pod ręką a chciałem wyeliminować uszkodzenie oryginalnych (bądź co bądź nie nowych) - nie wpadłem, że może na nim nie ruszyć.
 • Poziom 43  
  Ale jednak skutecznie "poprawił".
  Ciekawe co zrobi z tymi scalakami - to już trzeci chyba, na którym wreszcie "poszło". A poprzednie dwa? Jednak podróbki? Jednak dobre? Na szczęście tanie "jak barszcz".
 • Poziom 28  
  TDA po 3,5pln - bez przesady. Najdroższy kupiłem za 5pln. Nie w nich jednak był problem. Już prędzej transoptor bo miałem jakiś chiński lub D103 choć mierzyła się dobrze.

  Obcemu7 życzę takiej pewności siebie na codzień. A ja o sobie nie mówię, że nie jestem lamer... dla niektórych napewno, dla innych może nie, ale to chyba dotyczy nas wszystkich. Jedynie różnica na którym szczebelku drabiny lamerstwa siedzimy. Ja też znam takich co siedzą niżej ale szczerze mówiąc nie odważył bym się głośno o tym mówić bo głupio by wyszło gdyby tamci kiedyś poprawiali po mnie:/

  A TV odpalił z nieostrym obrazem i przekręconym S2 - widocznie kolega naprawiał też "Trafopowielacz" :) Dzisiaj już nie mam siły regulować tego bo na początek należało by jeszcze ustawić B+.

  Meritum tematu zostało osiągnięte więc zamykam i pozdrawiam.