Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

łączenie rur stalowych i miedzianych

hitman75 02 Oct 2010 17:30 10601 18
    hitman75
    Level 10  
    Witam
    Mieszkam w bloku i kaloryfery grzeja u mnie slabiej niz w innych mieszkaniach.
    W bloku sa stalowe rury, ale odejscie do moich kaloryferow jest miedziane.
    Z zarzadu wspolnoty probuja mi wcisnac, ze to dlatego, ze nie laczy sie rur miedzianych ze stalowymi, srednica rur przy moich kaloryferach jest za mala i inne mieszkania dostaja wiecej ciepla niz ja.
    I moje pytanie: Czy to sciema czy cos w tym moze byc?
    Zalecają mi wymiane rur na stalowe.
    Z gory dziekuje za pomoc.

Ps. czytalem o laczeniu rur stalowych z miedzianymi, ale wszystkie wątki dotyczyly ewentualnej korozji.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    hitman75
    Level 10  
    pax22 wrote:
    A na jakim przekroju masz podejście pod grzejniki?

Niezabardzo rozumiem pytanie
    Co do złączek to po kolorze wydają się mosiężne.
    A co z tymi srednicami rurek przy kaloryferach? ma to sens?
    Pittt
    Level 32  
    Mniejszy przekrój twoich nowych rurek miedzianych od starych stalowych dławi przepływ wody. Nowe rury miedziane powinny mieć średnicę wewnętrzną taką samą jak stare stalowe. Inaczej faktycznie, po twoich cienkich rurach woda będzie docierała wolniej do kaloryferów niż do twoich sąsiadów. Zakładamy że nie ma innych problemów w instalacji, np nie jest zapowietrzona.
    hitman75
    Level 10  
    Pittt wrote:
    Mniejszy przekrój twoich nowych rurek miedzianych od starych stalowych dławi przepływ wody. Nowe rury miedziane powinny mieć średnicę wewnętrzną taką samą jak stare stalowe. Inaczej faktycznie, po twoich cienkich rurach woda będzie docierała wolniej do kaloryferów niż do twoich sąsiadów. Zakładamy że nie ma innych problemów w instalacji, np nie jest zapowietrzona.

Dziekuje. Czyli rozumiem, ze jednak warto by zmienic te rury. Oczywiscie problem zapowietrzenia byl rozwiazany w pierwszej kolejnosci :)
    kemot55
    Level 31  
    A może daj zdjęcie podłączenia tych grzejników. Też wymieniałem instalację i pojawił się kiedyś osioł próbujący (przy obiegu grawitacyjnym) łączyć grzejniki w stylu "jak mu pasuje".
    hitman75
    Level 10  
    Załączam zdjęcie na ktorym widac polaczenie rury stalowej z miedziana, ktora idzie do kaloryfera. Taka mniej wiecej jest roznica w srednicy rurek.
    Obwod stalowej 7cm i miedzianej 5cm. Pomiar niezbyt dokladny, bo wykonany szeroka miarka krawiecka i ciezko mi bylo objac rurke nie na ukos :)
    Z moich obliczen wynika, ze srednica rurki stalowej jest wieksza o okolo 42%, ale nie wzialem pod uwage grubosci obu rurek, bo nie wiem ile moga wynosci i czy sa takie same.
    łączenie rur stalowych i miedzianych
    kemot55
    Level 31  
    A przy samym grzejniku nie masz jakiegoś regulatora czy innej kryzy?
    Wg. mnie średnica rurek nie jest aż taka drastyczna.
    Grzejnik jest ciepły, zimny czy pół na pół?
    I jeszcze jedno. Pisząc o zdjęciu miałem na myśli cały grzejnik z połączeniami z obu stron :-)
    hitman75
    Level 10  
    ElectroTom wrote:
    Masz zmniejszona srednice 16mm na 13mm,jezeli chodzi o wewnetrzne otwory rurek.1/2cala na 15mm

to wystarczajaco duza roznica, zebym odczuwal roznice w temperaturze grzejnika?
    hitman75
    Level 10  
    mam wrażenie, że w jednym pokoju grzejnik jest najchłodniejszy i tam wlasnie jest najdluzszy odcinek miedzianej rurki. W reszcie grzejnikow temperatura jest podobna. Ale to tylko wrazenie, niczym nie zmierzone.
    hitman75
    Level 10  
    Z tego samego pionu jest jeszcze tylko grzejnik w kuchni i tylko ten jeden ma podlaczone odrazu stalowe rury. Kuchnia jest najcieplejsza, ale z drugiej strony gotowanie obiadow tez robi swoje i podnosi temperature.
    Pittt
    Level 32  
    Jakie masz zawory ? Jak ustawiona nastawa wstępna ? Może wstępny nastawnik za dużo dławi.
    User removed account
    User removed account  
    hitman75
    Level 10  
    Damian_85 wrote:
    Średnica wewnętrzna 12mm. pozwala zasilić grzejniki do 2790 W.(przy prędkości 0,4 m/s)
    Stalowa średnica 15mm pozwala na zasilenie grzejników 6500 W.
    Różnica jest i to dość duża ale bez wglądu na sposób prowadzenia instalacji u Ciebie - trudno jest wyrokować.
    Teorie o zbyt małej średnicy rur to chyba nieporozumienie.(instalacja owszem ale każdy grzejnik ma ograniczony przepływ nastawą wstępną lub kryzami)
    Za grzejniki chłodne dołem odpowiada zbyt mały przepływ a ten się reguluje właśnie kryzami lub nastawami wstępnymi ewentualnie można zwiększyć wydajność pompy.
    Zdaje się że na Twoim bloku jest rozregulowana instalacja.
    Oczywiście zarządca nie chce się do tego przyznać.
    Dlatego wymyśla różne teorie.

Dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz :) zmienie najpierw grzejniki i jak bede marzl to wtedy bede kombinowal dalej, bo ze grzejniki sa za male to akurat jest pewne (60cm c22 na pokoj 20m^2).
    Pozdrawiam